Kurier do Grecji - tania paczka | AlleKurier.pl

Kurier do Grecji - tania paczka | AlleKurier.pl

Paczka do Grecji – jak przygotować

Grecja to niezwykle malowniczy i bogaty kulturowo kraj, co niewątpliwie przyczyniło się do tego, że znajduje się tam około 50 tysięcy osób należących do Polonii. W związku z tym każdego dnia wysyłanych jest do Grecji wiele paczek z Polski, również tych nadawanych przez firmy eksportujące tam swoje produkty. Najlepszy sposób na to, by szybko, skutecznie, tanio i solidnie wysłać paczkę z Polski do Grecji, to usługi kurierskie.

Paczka do Grecji nadawana drogą kurierką musi zostać odpowiednio przygotowana. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty można sobie tak po prostu zapakować w karton i wysłać. Są pewne przepisy – zarówno unijne, jak i wewnętrzne, utworzone na potrzeby firm kurierskich – których należy przestrzegać. W przeciwnym wypadku paczka może zostać cofnięta, i to bez zwrotu poniesionych przez nadawcę kosztów. Mimo że w obrębie Unii Europejskiej, do której Grecja należy, procedura transportu międzynarodowego została uproszczona – między innymi przestał funkcjonować urząd celny – to nadal przewożenie pewnych grup towarowych jest surowo zabronione, a jego nieprzestrzeganie grozi poważnymi sankcjami finansowymi. Dlatego też w paczce do Grecji nie może znajdować się broń, narkotyki oraz substancje niebezpieczne (wybuchowe, żrące, łatwopalne, trujące). Ponadto, nie wolno wysyłać kurierem wyrobów tytoniowych, alkoholowych oraz zwierząt – mimo że prawo ogólnie zezwala na ich przewóz pod określonymi warunkami. Zwykle firmy kurierskie w swoich wewnętrznych regulaminach nie zgadzają się również na przewóz łatwo psującej się żywności, roślin i nasion, leków, bagaży oraz przedmiotów o dużej wartości (np. cennej biżuterii, antyków czy dzieł sztuki).

Gdy mamy pewność, że wszystko, co zamierzamy przesłać do Grecji, jest zgodne z regulaminem firmy kurierskiej, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przesyłki. Polskę i Grecję dzieli ponad dwa tysiące kilometrów, co daje około jednej całej doby nieustannej jazdy. W takich warunkach paczki są narażone na różne niedogodności, takie jak wstrząsy i uderzenia, w wyniku których zawartość przesyłek może ulec uszkodzeniu. Co prawda istnieje opcja ubezpieczenia paczki, ale chyba każdy wolałby, żeby jego przesyłka dotarła w całości. Dlatego warto korzystać z folii bąbelkowej, a nawet z takich metod, jak gazety, miękkie materiały czy nawet wata. Zapewnijmy równiez jak najmniej luzu rzeczom znajdującym się w kartonie. Co więcej, firmy kurierskie nie zezwalają na to, by łączyć ze sobą kilka opakowań bądź tak umieszczać przedmioty, by odstawały one od reszty.

Jak wysłać paczkę do Grecji

Gdy paczka do Grecji jest już przygotowana, należy ją wysłać. Przesyłki kurierskie są dużo wygodniejsze w realizacji niż te pocztowe, gdyż cała procedura nadania może odbyć się bez konieczności wychodzenia z domu – online. Wszystko to jest proste, wygodne, a kurier po odbiór paczki przyjeżdża do domu szybko i bez dodatkowej opłaty. Jak to wygląda dokładnie?

Po pierwsze, nadawca musi zgłosić swoją paczkę, wypełniając odpowiedni formularz znajdujący się na stronie internetowej firmy kurierskiej. W tym formularzu określa, kiedy chce, by jego paczka została odebrana z domu, jakie są właściwości paczki (czyli jej wymiary, waga oraz deklarowana wartość), a także dane swoje i odbiorcy (imię, nazwisko, e-mail, dokładny adres, numer telefonu). Ponadto, jeśli klient jest zainteresowany paczką ekspresową (priorytetową), ubezpieczeniem bądź inną oferowaną usługą dodatkową, również musi to uwzględnić w formularzu. Kolejny krok to wycena zlecenia – jeśli klientowi odpowiadają ustalone warunki, może uiścić należność także drogą internetową. Po zaksięgowaniu wpłaty klient otrzymuje na adres poczty elektronicznej specjalny międzynarodowy list przewozowy, który musi sprawdzić (czy zgadzają się umieszczone na nim dane osobowe nadawcy i odbiorcy), a następnie wydrukować i nakleić na paczkę. List ten będzie dostępny jeszcze w dwóch egzemplarzach – dla nadawcy, jak dowód nadania przesyłki oraz dla firmy kurierskiej. Jeśli klient nie ma możliwości samodzielnego wydrukowania listu przewozowego, nie musi się o to martwić. Wszystkim zajmie się firma kurierska, która przecież potrzebne dane posiada w swoim systemie komputerowym. Po numerze międzynarodowego listu przewozowego nadawca i odbiorca mogą śledzić w Internecie, na jakim etapie zlecenia aktualnie znajduje się dana paczka.

Przesyłka do Grecji – ile kosztuje

Standardowa paczka do Grecji wysyłana za pośrednictwem firmy kurierskiej jest zdecydowanie tańsza niż taka sama wysłana tradycyjną pocztą (podobnie tyczy się paczki na Białoruś, paczki do Bangladeszu oraz paczki do Bośni i Hercegowiny). Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że ceny nie będą już tak atrakcyjne jak w przypadku przesyłek krajowych, np. z Gdyni do Wrocławia. Cena usługi międzynarodowej jest uzależniona od wielu kwestii.

Firmy kurierskie dysponują gotowymi cennikami, z godnie z którymi często można w prosty sposób samodzielnie oszacować wartość zlecenia. Z reguły dostępne są dwa gabaryty przesyłek, nazwane literami A i B. Każdy z tych gabarytów ma przypisane sobie zakresy wagowe oraz wymiarowe paczek. Gabaryt A odnosi się do przesyłek mniejszych, lżejszych, a więc i tańszych. Jeśli jednak trafi się paczka, którą zaliczyć można jednocześnie do dwóch kategorii (A i B), wówczas klienta będzie obowiązywać cena właściwa dla gabarytu B. A co z przesyłkami, które nie mieszczą się w tych przedziałach, a więc są ponadgabarytowe? Często są one nazywane przesyłkami niesortowanymi. To, że nie ma ich w cenniku, nie oznacza, że są automatycznie odrzucane przez firmę kurierską. Różnica polega na tym, że cena realizacji takiego zamówienia jest ustalana indywidualnie.

Czy jeszcze jakieś czynniki mają wpływ na to, ile kosztuje paczka do Grecji? Na pewno więcej trzeba będzie zapłacić za opcję ekspres, dzięki której przesyłka dociera do klienta maksymalnie do 48 godzin – jest to przesyłka lotnicza. Paczki nadawane drogą lądową idą zwykle do 8 dni roboczych. Przesyłki nadawane do Aten – stolicy Grecji – Saloników, Patrasu, Heraklionu, Larisy czy Wolosu są zwykle szybciej realizowane niż paczki do mniejszych miast. W pierwszej kolejności są bowiem obsługiwane przez kurierów główne miasta z danego rewiru – tam znajdują się sortownie.

Kurier do Grecji – ubezpiecz paczkę

Nie wspominaliśmy o tym wyżej, ale ubezpieczenie paczki jest kolejnym czynnikiem, który nie pozostaje bez wpływu na ostateczną cenę usługi kurierskiej. W przypadku przesyłek krajowych ubezpieczenie zwykle jest kwestią dobrowolną. Często jednak przesyłki międzynarodowe są traktowane surowiej, przez co ubezpieczenie staje się opcją obowiązkową. Wysokość kwoty, jaką trzeba dopłacić za ubezpieczenie, jest obliczana na podstawie podanej przez nadawcę deklarowanej wartości przesyłki. Oznacza to, że jeśli nie zależy nam na ubezpieczeniu, a przy tym chcemy nieco zaoszczędzić na wysyłce, możemy zaniżyć wartość przesyłki. To się oczywiście wiąże z pewnym ryzykiem. Jeśli z jakiegoś powodu coś się stanie z paczką – zostanie zagubiona lub jej zawartość ulegnie uszkodzeniu – wówczas należne odszkodowanie także będzie niższe. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jak ważne w przypadku danej paczki może okazać się ubezpieczenie.

Mimo że kurierzy dokładają wszelkich starań, by przesyłki docierały do odbiorców w stanie nienaruszonym, to, jak wiadomo, w tak dalekim dystansie, jaki dzieli Polskę i Grecję, wiele może się przydarzyć. Jeśli zawartość paczki zostanie uszkodzona, a przesyłka była ubezpieczona, można zgłosić reklamację do firmy kurierskiej. Jest jednak pewien warunek, który trzeba bezwzględnie spełnić, by reklamacja mogła zostać uznana – protokół reklamacyjny musi zostać sporządzony przez kuriera. A to oznacza, że odbiorca musi otworzyć paczkę od razu, przy kurierze, by ten mógł ewentualnie sporządzić właściwy dokument reklamacyjny. W przypadku reklamacji przesyłek do Grecji ważna jest jeszcze jedna rzecz. Gdy paczki dojeżdżają do Grecji, odbiera je kurier z tamtejszej partnerskiej firmy. Dlatego też protokół reklamacyjny jest tworzony przez kuriera greckiego, jednak odbiorca (bądź nadawca) ma obowiązek jak najszybciej zawiadomić o tym fakcie polską firmę kurierską.

Wylogowanie po okresie nieaktywności

Podaj swoje dane aby zalogować się ponownie.

   Zapomniałem hasło

Porozmawiaj z nami