Paczka do Islandii | AlleKurier.pl

min czytania

Może się wydawać, iż wysłanie paczki do Islandii jest dużo bardziej kłopotliwe niż jej nadanie do Krakowa, Opola czy Poznania, a jednocześnie że taka przesyłka dochodzi do adresata tygodniami. Nic bardziej mylnego, jeśli tylko zamiast tradycyjnych usług pocztowych skorzysta się z pośrednictwa firmy kurierskiej. W takim wypadku paczka do Islandii może zostać nadana szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu. Kurier dotrze wszędzie – zarówno do większych miast, np. Reykjavik, Kopavogur, Hafnarfjörður, Akureyri, Keflavik, Garðabær, jak do maleńkich prowincji.

Paczka do Islandii – procedura nadania

Zamawianie kuriera odbywa się całkowicie online. Warunkiem jest wypełnienie specjalnego formularza umieszczonego na stronie internetowej wybranej firmy kurierskiej, czyli takiej, która jest najlepsza, najszybsza i najtańsza. Formularz jest prosty do wypełnienia – należy podać swoje imię, nazwisko, adres domowy, adres e-mailowy, numer telefonu, a także te same dane adresata. Ponadto potrzebne będą podstawowe informacje na temat paczki, czyli jej wymiary, waga, a także ewentualne opcje dodatkowe, takie jak priorytet (ekspres) czy ubezpieczenie przesyłki. Klient ma także prawo określić, kiedy życzy sobie, by kurier osobiście odebrał przesyłkę z domu nadawcy – a co najważniejsze, z taką usługą nie wiążą się dodatkowe koszty.

Na podstawie podanych informacji system oblicza cenę paczki do Islandii, którą klient może opłacić również online. Następnie musi on odebrać i wydrukować ze swojej skrzynki e-mailowej bardzo ważny dokument, czyli Międzynarodowy List Przewozowy. Na nim są zawarte dane odbiorcy, nadawcy oraz podstawowe informacje dotyczące paczki. Jest on niezbędny do tego, by paczka mogła pokonać trasę z Polski do Islandii i dotrzeć pod właściwy adres. Międzynarodowy List Przewozowy potrzebny jest w trzech egzemplarzach – dla nadawcy (dowód nadania przesyłki), dla odbiorcy (dołączony do paczki), dla firmy kurierskiej. Dodatkowo, wpisując numer Międzynarodowego Listu Przewozowego w specjalnej aplikacji umieszczonej na stronie www firmy kurierskiej można śledzić postępy w realizacji usługi kurierskiej.

Później pozostaje już tylko czekać na przybycie kuriera, który w umówionym czasie odbierze od nadawcy przygotowaną paczkę.

Ile kosztuje paczka do Islandii

Trudno jest udzielić jedną odpowiedź na pytanie, jaki jest koszt paczki do Islandii. Zależy on bowiem od tego, jaką przesyłkę wysyłamy i jaką metodą. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że paczka do Islandii będzie droższa niż list wysłany kurierem do tego kraju. Ale nie wszystko, co wyślemy w kopercie zostanie potraktowane jako list – ważnym kryterium okaże się tu ciężar przesyłki. W ogóle za decydujące o cenie czynniki można uznać właśnie gabaryty przesyłki, czyli jej wagę oraz wymiary. Na stronie internetowej firmy kurierskiej znajduje się zwykle tabela z cennikiem, na której są podane ceny do różnych wariantów gabarytowych.

Duży wpływ na cenę paczki do Islandii ma także rodzaj przesyłki, a więc to, czy zostanie ona przesłana jako ekspres – lotniczo – czy też w sposób standardowy, czyli drogą lądową plus promem. Oczywiście ta pierwsza opcja jest szybsza, dlatego też trzeba liczyć się w jej przypadku z wyższymi kosztami usługi kurierskiej.

Na ostateczną cenę paczki do Islandii ma wpływ także jej ubezpieczenie. Jeśli nie jest ono obowiązkowe, warto przemyśleć, czy faktycznie nam na tym zależy. Ponadto to klient szacuje wartość przesyłki, a tym samym wpływa na wysokość ubezpieczenia i całej usługi kurierskiej.

Przesyłka do Islandii – ubezpieczenie i reklamacja

Jak już wspomnieliśmy wyżej, firmy kurierskie udostępniają usługę ubezpieczenia przesyłki. Jest ono przydatne w momencie zagubienia lub zniszczenia paczki (jej zawartości). W niektórych przypadkach klient ma prawo decydować o tym, czy chce ubezpieczyć daną paczkę, w innych przypadkach jest to opcja obligatoryjna i klient co najwyżej ma wpływ na wysokość ubezpieczenia, a tym samym i ewentualnego odszkodowania za poniesione straty.

W przypadku, gdy interesuje nas paczka do Islandii, warto wybrać opcję ubezpieczenia bez zaniżania wartości przesyłki. Trasa, jaką musi pokonać kurier z Polski do Islandii, jest daleka. Tym samym zdarza się, że mimo ogromnych starań kuriera oraz bardzo starannego i bezpiecznego zapakowania przesyłki, ta ulega uszkodzeniu. Jeśli nie będzie ona ubezpieczenia, firma nie będzie miała podstaw do tego, by wypłacić odszkodowanie. Jeśli z kolei zaniżymy wartość zawartości paczki, rekompensata finansowa okaże się nieadekwatna do faktycznego stopnia strat.

Aby móc skorzystać z odszkodowania z tytułu zniszczonej paczki, należy pamiętać, że nie wystarczy samo wykupienie tej opcji. Konieczne jest to, by usterka została wykazana w obecności kuriera. Dlatego też odbiorca musi otworzyć przesyłkę jeszcze przed podpisaniem jej odbioru. Wówczas, jeśli coś jest nie tak, kurier sporządza specjalny protokół reklamacyjny, który jest podstawą do dalszych roszczeń o odszkodowanie.

Mówiąc o kurierskich usługach międzynarodowych, należy pamiętać o tym, że są one współpracą dwóch firm. W przypadku paczek do Islandii – polski kurier przywozi ją do tego kraju, następnie przejmuje ją partnerska firma islandzka, i to właśnie ona dostarcza przesyłkę do domu adresata. Dlatego też w tym wypadku ewentualny protokół reklamacyjny sporządza firma z Islandii. Aby reklamacja była uwzględniona, trzeba niezwłocznie powiadomić o tym fakcie także polską firmę kurierską, która przyjmowała zlecenie od nadawcy.

Przesyłki kurierskie do Islandii – ile idą

Czy można w jednym zdaniu odpowiedzieć na pytanie, ile czasu idzie do odbiorcy przesyłka z Polski do Islandii. Odpowiedź brzmi: nie. To zależy bowiem od niejednego czynnika. Na szybkość usługi ma wpływ między innymi cena paczki do Islandii (podobnie jest w przypadku paczki do USA, paczki do Australii. Jeśli bowiem zapłacimy więcej za przesyłkę samolotem, wówczas adresat odbierze paczkę w ciągu 48 godzin od momentu jej nadania. Z kolei tańsze, standardowe, opcje są realizowane w przeciągu 7 dni (zwykle jednak odbywa się to trochę szybciej).

Oczywiście trzeba mieć na uwadze fakt, że podany tu czas obejmuje dni robocze. Jeśli więc klient nada paczkę tuż przed weekendem czy w okresie przedświątecznym, powinien liczyć się z tym, że jego zamówienie poleży trochę dłużej w magazynie. Ponadto w Islandii paczki przekazywane są od polskiego kuriera do partnerskiego islandzkiego. Następnie trafiają one do sortowni, gdzie są rozdzielane na poszczególne rewiry. Dopiero wtedy można już je rozwieźć do odpowiednich adresatów. Trzeba liczyć się z tym, że takie czynności logistyczne także potrzebują trochę dodatkowego czasu.

Islandia – co można wysłać w paczce

Islandia jest krajem, który nie podlega prawom stanowionym przez Unię Europejską, co oznacza, że przewóz produktów na terytorium tego państwa jest bardziej kontrolowany, a reguły bardziej surowe. Trzeba przestrzegać tych zasad także w przypadku wysyłania paczek do Islandii. Należy zwracać uwagę zarówno na listę towarów zabronionych do wwiezienia na terytorium państwa, jak i na to, co podlega opłacie celnej w przesyłce do Islandii.

Bardzo ważne jest to, że bez specjalnego zezwolenia na teren Islandii nie można wwozić telefonów i akcesoriów telekomunikacyjnych, sprzętu wędkarskiego i przeznaczonego do jazdy konnej (takie przedmioty będą wymagały dezynfekcji na koszt właściciela), broni, amunicji, leków, zwierząt domowych, roślin, nasion, sadzonek i, oczywiście, narkotyków, środków odurzających, tabaki oraz tytoniu do żucia. Jeśli zaś chodzi o opłaty celne, to trzeba mieć świadomość, że będą im podlegać przedmioty, których wartość przekracza 13500 koron.

Trzeba jednak przed wykonaniem paczki do Islandii zwracać uwagę również na regulamin firmy kurierskiej, która posiada własną listę przedmiotów zakazanych w przesyłkach zagranicznych. Na tej liście znajdują się poza ogólnie zabronionymi przedmiotami także wyroby alkoholowe i tytoniowe, gotowe bagaże, produkty spożywcze o krótkiej dacie ważności, oraz takie, które łatwo mogą zepsuć się podczas transportu, a także przedmioty o dużej wartości, czyli dzieła sztuki, kamienie szlachetne, antyki, złoto itp.

Komentarze
Wylogowanie po okresie nieaktywności

Podaj swoje dane aby zalogować się ponownie.

   Zapomniałem hasło

Porozmawiaj z nami