Przesyłka do Portugalii - paczka kurierska | AlleKurier.pl

Przesyłka do Portugalii - paczka kurierska | AlleKurier.pl

Paczka do Portugalii – jak nadać

Mimo że Portugalia nie należy do tych europejskich krajów, w których znajdują się najwyższe odsetki osób polskiego pochodzenia, to dość często pojawia się potrzeba wykonywania przesyłek do tego państwa. Są one bowiem nadawane nie tylko przez osoby prywatne. Bardzo często są to przesyłki spedycyjne, a więc zlecane przez firmy eksportujące do Portugalii swoje wyroby. Koszty związane z przesyłkami międzynarodowymi są dość wysokie – wie to każdy, kto choć raz próbował nadać list czy paczkę do Portugalii (lub paczkę do Hiszpanii) za pośrednictwem tradycyjnych usług pocztowych. Na szczęście osoby zainteresowane taką usługą mogą skorzystać także z pośrednictwa firm kurierskich, których nie mało jest na polskim rynku. Wystarczy wybrać taką, która oferuje wysyłkę listów i paczek za granicę, gwarantując tym samym atrakcyjne ceny usługi.

Przesyłki kurierskie charakteryzują się nie tylko konkurencyjnymi cenami, ale też szybką realizacją usługi oraz wygodną procedurą nadania przesyłki. A co należy zrobić, żeby wysłać paczkę z Polski do Portugalii? Otóż, wystarczy odwiedzić stronę internetową wybranej firmy kurierskiej. Nie niej znajduje się formularz lub specjalna aplikacja służąca do zamawiania kuriera. Tam należy podać dane osobowe swoje oraz odbiorcy znajdującego się w Portugalii. Niezbędne okażą się także informacje na temat paczki – jej rodzaju, wymiarów, wagi, a także dodatkowych opcji, jeśli takie chcemy zamówić, np. ubezpieczenie przesyłki lub expres. Na podstawie wszystkich tych informacji możliwa jest wycena zlecenia. Ponadto klient może zaznaczyć, w jaki dzień i o której godzinie kurier ma przyjść po odbiór paczki.

Aby paczka do Portugalii (podobnie zresztą jak paczki do Bahrajnu, paczki do Azerbejdżanu oraz paczki do Armenii) mogła zostać wysłana, niezbędny jest specjalny list przewozowy – międzynarodowy. Taki list najczęściej dociera do klienta drogą mailową, zaraz po zaksięgowaniu wpłaty za usługę. Zleceniodawca musi sprawdzić poprawność danych i wydrukować ów list (jeśli nie ma możliwości druku, nic złego się nie dzieje – wszystkie dane i tak firma przewozowa posiada w swojej bazie). Na międzynarodowym liście przewozowym znajdują się informacje o nadawcy, odbiorcy i o samej przesyłce. Ponadto numer tego listu może posłużyć do tego, by śledzić status realizacji zamówienia w Internecie. Międzynarodowy list przewozowy zawsze potrzebny jest w trzech egzemplarzach, z których jeden zostaje u nadawcy, drugi wraz z paczką trafia do odbiorcy, trzeci natomiast jest przeznaczony dla firmy kurierskiej. Jak widać, zamawianie kuriera jest w całości możliwe online – bez wychodzenia z domu, za pomocą komputera i dostępu do Internetu.

Przesyłki do Portugalii – rodzaje

Przesyłki kurierskie kojarzą się przede wszystkim z paczkami – zwłaszcza tymi wysyłanymi przez sklepy internetowe. A prawda jest taka, że wachlarz usług kurierskich jest dużo szerszy, także w przypadku przesyłek zagranicznych, w tym też do Portugalii. Przede wszystkim należy wprowadzić tu rozróżnienie na listy i paczki. Ma to zasadniczy wpływ na cenę. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym różni się list od paczki – sposobem pakowania, gabarytami i ciężarem. Nie oznacza to więc tego, że każda mała rzecz zapakowana w kopertę może zostać potraktowana jako list. Jeśli zamówimy kuriera po odbiór listu, a ten stwierdzi, że przesyłka waży zbyt dużo lub też istnieje zbyt duże prawdopodobieństwo uszkodzenia zawartości, wówczas po prostu jej nie przyjmie. Warto wspomnieć też o tym, że wśród listów do Portugalii można przesyłać różnego rodzaju dokumenty – istnieje też możliwość ubezpieczenia przesyłek.

Każdy rodzaj przesyłek – listów i paczek – można wysyłać do Portugalii w dwóch wariantach: standardowym oraz expres. Pierwszy wariant dostarczany jest drogą lądową, zwykle za pomocą busa. Przesyłki ekspresowe są natomiast realizowane samolotem. Dzięki temu odbiorca dużo szybciej dostaje swoją przesyłkę. Oczywiście za priorytet trzeba zapłacić trochę więcej.

Ale usługi kurierskie obejmują nie tylko standardowe paczki oraz listy. Istnieją także przesyłki kurierskie z Polski do Portugalii o charakterze spedycyjnym. Z tego typu usług korzystają firmy, które importują swoje produkty za granicę, w tym do Portugalii. Transport takich zamówień odbywa się zwykle na palecie, a jego cena zależy od gabarytów i ciężaru całego pakunku znajdującego się na palecie.

Ponadto wśród przesyłek kurierskich do Portugalii można wyróżnić takie, które są ponadgabarytowe (dotyczy to zarówno spedycji, jak i standardowych przesyłek). Są to zamówienia rozliczane indywidualnie z każdym klientem, zwłaszcza jeśli chodzi o cenę transakcji. Dlatego jeśli nie znajdziemy w cenniku firmy wymiarów odpowiadających swojej paczce, nie musimy martwić się, że ta zostanie odrzucona – ale trzeba będzie liczyć się z większymi kosztami za usługę.

Każdy z powyższych rodzajów przesyłek można adresować zarówno do osób i instytucji znajdujących się w dużych miastach, takich jak Lizbona (stolica Portugalii), Porto, Vila Nova de Gaia, Amadora, Braga, Almada, jak i w mniejszych prowincjach.

Tanie paczka do Portugalii

Jak można wywnioskować z powyższych informacji, koszty związane z przesyłkami do Portugalii są bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim każda firma kurierska posiada swój własny cennik, który jest uzależniony od ponoszonych przez nią kosztów. A do tych należy doliczyć także warunki współpracy z kurierskimi firmami portugalskimi, które w wielu przypadkach przejmują zlecenia i rozwożą je do zagranicznych odbiorców.

Jeśli jednak rozważamy, ile kosztuje tania paczka do Portugalii w ramach jednej firmy kurierskiej, wówczas ceny są uzależnione przede wszystkim od rodzaju przesyłki. Najtaniej wyniesie klienta przesłanie listu, z tymże – jak już zostało to powiedziane – nie tylko koperta świadczy o tym, czy dana przesyłka jest jeszcze listem czy już paczką. Duże znaczenie ma też ciężar przesyłki oraz jej gabaryty. W cennikach przewoźników zwykle są wydzielone dwa gabaryty – A i B – na które składają się konkretne wagi i wymiary. Gabaryt A jest tańszy od B. Jeśli zdarzy się, że paczka ma ciężar właściwy dla gabarytu A, ale za to wymiary odpowiadające gabarytowi B, wówczas klient będzie musiał zapłacić tę wyższą cenę. Dlatego też, jeśli zależy nam na jak najtańszej paczce do Portugalii, postarajmy się tak zapakować jej zawartość, by mieściła się ona w jak najmniejszym kartonie.

Na cenę usługi ma wpływ także to, czy paczka ma być wysyłana jako expres, czyli kurierem lotniczym, a także, czy klient decyduje się na ubezpieczenie jej zawartości. Jednak w przypadku przesyłek międzynarodowych często zdarza się tak, że ubezpieczenie jest opcją obowiązkową. Wysokość ubezpieczenia jest uzależniona od deklarowanej wartości paczki. Jeśli więc ubezpieczenie jest dla nas kwestią drugorzędną, spróbujmy zaniżyć wartość paczki – dzięki temu koszty ubezpieczenia okażą się niższe. Należy jednak mieć na względzie fakt, że w razie zaginięcia lub uszkodzenia przesyłki, jednocześnie niższe będzie należne odszkodowanie.

Przesyłki do Portugalii – co można w nich umieścić

Przekraczanie granic krajów Unii Europejskiej wiąże się z uproszczoną procedurą – np. nie występuje już tu takie zjawisko jak agencja celna. Nie znaczy to jednak, że paczka do Portugalii może zawierać wszystko, co tylko zechce przesłać nadawca. Wystarczy zapoznać się z regulaminem firm kurierskich, by doczytać się, jakich produktów nie można umieszczać w paczkach. Takie listy przedmiotów zakazanych mogą nieco różnić się pomiędzy poszczególnymi firmami. Zawsze jednak znajdują się tam produkty zabronione prawnie, czyli broń ostra i palna, substancje trujące, chemiczne, żrące, wybuchowe, a także narkotyki. Do tego należy dodać leki, wyroby alkoholowe i tytoniowe. Ponadto na liście przedmiotów zakazanych u większości firm widnieją jeszcze produkty żywnościowe, przedmioty szczególnej wartości (m.in. drogocenna biżuteria, antyki, dzieła sztuki), zwierzęta żywe i martwe, wyroby z kości słoniowej, a nawet bagaże, których wysyłka często wychodziłaby taniej niż np. jako bagaż samolotowy. Warto zapoznać się dokładnie z listą przedmiotów zakazanych jeszcze przed zamówieniem kuriera.

Wylogowanie po okresie nieaktywności

Podaj swoje dane aby zalogować się ponownie.

   Zapomniałem hasło

Porozmawiaj z nami