Kurier do Szwecji - przesyłki kurierskie | AlleKurier.pl

Kurier do Szwecji - przesyłki kurierskie

min czytania

Kraje skandynawskie cieszą się sporym zainteresowaniem Polaków – szacuje się, że w samej Szwecji przebywa ok. stutysięczna Polonia. W związku z tym takie zjawisko jak przesyłki z Polski do Szwecji jest dość często spotykane. Niestety, duża odległość między tymi dwoma krajami sprawia, że cena takiej usługi realizowanej przez tradycyjną pocztę jest wysoka (nie mówiąc już o długim czasie realizacji zlecenia). Na szczęście klienci mają jeszcze jedną alternatywę, a mianowicie przesyłki kurierskie. Usługa kurierska jest nie tylko szybsza i tańsza, ale też dużo łatwiejsza oraz wygodniejsza w złożeniu. A jak wygląda cała ta procedura?

Paczka do Szwecji – jak nadać

Zamawianie kuriera jest tak naprawdę dziecinnie proste. Cała procedura odbywa się bowiem online – a więc bez wychodzenia z domu. Potrzebny jest jedynie komputer oraz Internet. Po prostu siadamy wygodnie i odwiedzamy stronę internetową wybranej firmy kurierskiej, na której trzeba będzie wypełnić krótki i prosty formularz. Zwykle trzeba w nim umieścić przede wszystkim takie danej, jak swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, a także wszystkie wymienione tu dane adresata przesyłki. Ponadto należy określić wymiary oraz ciężar paczki, a często również jej deklarowaną wartość (jest ona potrzebna zwłaszcza do określenia kwoty ubezpieczenia przesyłki kurierskiej, które w przypadku paczek zagranicznych często jest opcją obligatoryjną). Zwykle na tym etapie należy określić również wszystkie ewentualne opcje dodatkowe, takie jak expres czy wspomniane już ubezpieczenie.

Gdy formularz zostanie przesłany, następuje wycena transportu przesyłki kurierskiej. Przesyłkę należy opłacić z góry, oczywiście można tego dokonać drogą internetową. Gdy należność zostaje uiszczona, klient otrzymuje na adres e-mailowy specjalny międzynarodowy list przewozowy, który jest niezbędny do tego, by paczka trafiła w odpowiednie miejsce. Na tym dokumencie znajdują się bowiem dane nadawcy, odbiorcy oraz najważniejsze informacje o przesyłce. Jeden taki międzynarodowy list przewozowy zostaje u klienta, drugi wędruje z paczką do odbiorcy, a trzeci trafia do firmy kurierskiej. Na podstawie numeru tegoż listu zarówno nadawca, jak i odbiorca, mogą śledzić postęp w transporcie paczki, korzystając ze specjalnej aplikacji znajdującej się na stronie internetowej firmy kurierskiej. A w jaki sposób paczka do Szwecji trafia w ręce kuriera? - prosto, szybko i wygodnie. Osobiście odbiera on przesyłkę z domu nadawcy. AlleKurier obsługuje również paczki do Norwegii.

Kurier do Szwecji – jak długo idzie paczka

Wybierając usługi firmy kurierskiej, klient liczy na to, że jego paczka trafi niezwłocznie w ręce adresata. Niestety, w przypadku przesyłek zagranicznych sprawa nie jest taka prosta. Paczka musi przejechać wiele kilometrów i, zwykle, trafić do firmy kurierskiej zagranicznej, która współpracuje z firmą polską. Tam musi przejść przez proces sortowania i dopiero wtedy trafia ona do odbiorcy. Niemniej jednak i tak dociera ona szybciej niż w przypadku tradycyjnych usług pocztowych.

Przyjmuje się, że średni czas potrzebny na to, by dostarczyć przesyłkę kurierską z Polski do Szwecji wynosi od 4 do 6 dni, oczywiście roboczych. Jeśli więc nadamy paczkę tuż przed świętami czy weekendem, musimy spodziewać się tego, że nieco więcej czasu spędzi ona w magazynie. Jeśli jednak klientowi wyjątkowo zależy na czasie, może zdecydować się na opcję expres, która realizowana jest nie transportem drogowym, a samolotem. Tak nadana paczka dociera do odbiorcy nawet w ciągu 24 godzin. Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że cena przesyłki priorytetowej będzie wyższa niż tej standardowej.

Czas realizacji zlecenia zależy także od tego, do jakiego miasta kierowana jest paczka. Duże miasta – takie jak Sztokholm, stolica tego kraju, czy też Goteborg, Malmo, Uppsala, Vasteras czy Orebro – to zwykle główne punkty poszczególnych rewirów, do których trafiają przesortowane już przesyłki kurierskie. Dlatego też to tam w pierwszej kolejności docierają paczki, nieco później natomiast są one dostarczane do mniejszych miejscowości, zwłaszcza tych dość znacznie oddalonych od głównego punktu rewiru.

Przesyłki do Szwecji – spedycja

Przedmiotem zainteresowania firm kurierskich jest nie tylko paczka do Szwecji nadawana przez osoby prywatne (podobnie jak paczki do Anglii oraz bardzo ostatnio popularne paczki do Niemiec). Ważną częścią kontrahentów są także firmy, których produkty są eksportowane do Szwecji. Takie zlecenia są dużo większe niż pojedyncze paczki przesyłane przez klientów prywatnych. Zwykle więc ładunek trafia do odbiorcy na palecie, a także kontenerem. Przesyłki paletowe oczywiście również muszą spełniać określone przed daną firmę kurierską normy odnośnie do wymiarów i ciężaru zamówienia. Firma wysyłkowa zajmująca się spedycją często nie dysponuje konkretnym cennikiem takich usług i za każdym razem następuje indywidualna wycena transportu z Polski do Szwecji. Stali klienci zwykle mogą liczyć na korzystniejsze warunki współpracy.

Przesyłki kurierskie do Szwecji – co wolno przewozić

Zawartość przesyłek międzynarodowych jest o wiele bardziej kontrolowana niż tych krajowych. I choć pomiędzy krajami Unii Europejskiej nie obowiązują należności celne, to nadal trzeba liczyć się z tym, ze zawartość przesyłki może zostać skontrolowana pod kątem przedmiotów zakazanych prawem unijnym. Z listą takich przedmiotów zakazanych można bardzo łatwo zapoznać się choćby za pomocą Internetu. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że poszczególne firmy przewozowe mają bardziej rygorystyczne zasady odnośnie do tego, co może posiadać wewnątrz paczka do Szwecji. Zanim więc zgłosimy chęć nadania przesyłki międzynarodowej, zapoznajmy się dokładnie z wewnętrznym regulaminem danej firmy kurierskiej, który na pewno określa, jakie produkty są zabronione do przewożenia w paczce. Warto przestrzegać tych zasad, gdyż w najlepszym wypadku kurier po prostu nie przyjmie paczki, w najgorszym zaś zostanie ona cofnięta bez zwrotu kosztów nadania. A jakie artykuły zwykle znajdują się na liście tych zakazanych? Z całą pewnością są tam produkty zabronione prawnie, czyli przede wszystkim środki chemiczne, wybuchowe, odurzające (w tym narkotyki), żrące, leki, a także różnego rodzaju broń. Ponadto większość firm kurierskich nie życzy sobie, by w paczkach znajdowały się zwierzęta (zarówno żywe, jak i martwe), żywność, rośliny i nasiona, produkty z krótkim terminem ważności, przedmioty szczególnie delikatne oraz wysokiej wartości (takie jak dzieła sztuki, kamienie szlachetne, złoto itp.). Wiele firm nie zgadza się także na transport przesyłek osobistych takich jak bagaże. W przesyłkach kurierskich zabronione jest także przewożenie wyrobów tytoniowych i alkoholowych, mimo że prawo dopuszcza pewne limity tych produktów podczas przekraczania granic państw Unii Europejskiej.

Ile kosztuje paczka do Szwecji

Trudno jednoznacznie określić, jaki jest koszt nadania przesyłki do Szwecji, gdyż ten zależy od wielu czynników. Pomijając fakt, że każda firma kurierska dysponuje własnym cennikiem, to na ostateczną cenę usługi wpływ ma również szereg innych kwestii. Przede wszystkim ważne jest to, czy przesyłka ma status listu czy też paczki. List oczywiście jest tańszy w dostarczeniu. Tu jednak należy mieć na uwadze, że nie zawsze to, co jest umieszczone w kopercie, jest przez kuriera traktowane jako list. Jeśli tak zapakowana przesyłka jest zbyt ciężka lub też grozi łatwym uszkodzeniem zawartości, wówczas kurier może odmówić przyjęcia zlecenia. Gabaryty oraz ciężar paczki do zdecydowanie najbardziej kluczowe kwestie wpływające na cenę usługi kurierskiej.

Na cenę usługi transportu przesyłek z Polski do Szwecji mają także wpływ opcje dodatkowe, takie jak ubezpieczenie oraz priorytet. Często nie ma możliwości rezygnacji z ubezpieczenia, które okazuje się przydatne w przypadku zagubienia paczki lub uszkodzenia jej zawartości – tym bardziej, że przesyłki międzynarodowe są szczególnie narażone na wstrząsy, uderzenia i inne niekomfortowe warunki dostawy. Można ewentualnie obniżyć koszty ubezpieczenia, zaniżając deklarowaną wartość przesyłki. Pamiętajmy jednak o tym, że wówczas w razie reklamacji osoba poszkodowana otrzyma dużo mniejsze odszkodowanie.

Komentarze
Wylogowanie po okresie nieaktywności

Podaj swoje dane aby zalogować się ponownie.

   Zapomniałem hasło

Porozmawiaj z nami