Wysyłka na Kubę - przesyłki kurierskie | AlleKurier.pl

Wysyłka na Kubę - przesyłki kurierskie | AlleKurier.pl

Kuba paczki – jak wysłać

Wysłanie paczki do Szczecina czy Zamościa jest procesem bardzo prostym. Wiele osób odczuwa natomiast obawy przed nadaniem przesyłki do obcych krajów, zwłaszcza tych bardzo dalekich i obcych kulturowo, jak na przykład Kuba. W praktyce okazuje się jednak, że procedura wysłania tam paczki tak naprawdę nie różni się niczym od nadania przesyłki krajowej. Jeśli tylko wybierzemy najlepsze, najtańsze i zarazem najszybsze rozwiązanie, jakim są usługi kurierskie, wówczas zamawianie kuriera jest dziecinnie proste – wystarczy komputer i dostęp do Internetu, wszystko bowiem odbywa się online, a kurier osobiście przyjeżdża do domu nadawcy, by odebrać od niego przesyłkę. A najważniejsze jest to, że usługi kurierskie są w stanie przywieźć przesyłkę zarówno do dużych kubańskich miast, takich jak Hawana, Santiago de Cuba, Camaguey, Holguin, Santa Clara i Las Tunas, jak i do malutkich miejscowości.

Co więc należy zrobić, by nasza paczka na Kubę została zgłoszona do wysłania? Najpierw należy wejść na stronę www firmy oferującej przesyłki kurierskie, w tym zagraniczne, m.in. na Kubę (podobnie jak paczki do Serbii, paczki na Słowację oraz paczki do Słowenii). Następnie trzeba już tylko podążać za wskazówkami znajdującymi się na tej stronie. Tak więc należy podać podstawowe informacje na temat paczki - jak wymiary, ciężar oraz deklarowaną wartość. Ustalamy także, czy ma to być przesyłka standardowa czy może ekspres. Następnym krokiem jest określenie nadawcy i odbiorcy, co czynimy, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres e-mailowy. Ponadto, klient może sam ustalić, jakiego dnia oraz o której godzinie przyjechać ma do niego kurier w celu odebrania deklarowanej przesyłki. Gdy wszystkie te informacje trafią do systemu, następuje wycena zlecenia kurierskiego, które klient musi opłacić, by móc przejść do kolejnego etapu, którym jest wydrukowanie specjalnego międzynarodowego listu przewozowego.

Czym jest międzynarodowy list przewozowy? Jest to dokument, który z jednej strony identyfikuje przesyłkę za pomocą swojego unikalnego numeru, z drugiej strony jest on dla nadawcy dowodem nadania przesyłki. To właśnie dzięki niemu paczka może dotrzeć aż pod wskazany adres na Kubie. Ponadto, podając wspomniany numer międzynarodowego listu przewozowego, można na bieżąco sprawdzać, na jakim etapie znajduje się proces dostarczania przesyłki. Gdy już międzynarodowy list przewozowy zostanie umieszczony na paczce, wystarczy już tylko czekać na umówioną wizytę kuriera.

Paczka na Kubę a przepisy celne

Kuba jest państwem specyficznym, w którym urząd celny podchodzi bardzo rygorystycznie nie tylko do przekraczania granicy, ale i do przedmiotów tam wwożonych. Dlatego też należy dokładnie zapoznać się z panującymi tam przepisami celnymi. Za ich złamanie może grozić nawet wysoka kara grzywny lub pozbawienia wolności.

Paczka na Kubę z całą pewnością nie może zawierać takich artykułów, jak różnego rodzaju urządzenia elektryczne, wśród których wymienić należy zmywarkę do naczyń, kuchenkę mikrofalową, klimatyzator, odtwarzacze VHS oraz DVD, zamrażalkę, kuchenkę elektryczną i inne. Ponadto na kubie obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy fitosanitarne, które zabraniają wwożenia na teren tego państwa mięs, wędlin, serów, przetworów wykonanych z tych produktów, a także warzyw, owoców, nasion, sadzonek i pokarmów przeznaczonych dla zwierząt.

Prawo celne Kuby zezwala na wwożenie pewnych produktów na określonych warunkach. Dla bezpieczeństwa jednak firmy kurierskie zwykle zabraniają przesyłania na teren Kuby także i tych produktów. A wśród nich wymienić należy pieniądze, lekarstwa, papierosy i alkohol.

Istotna jest także kwestia cła. Agencja celna nie pobiera opłat za przedmioty przewożone przez granicę dla własnego użytku. Cło należy zapłacić natomiast za przedmioty, których wartość zaczyna się od 200 USD (przy czym nie może być ona wyższa niż 250 USD - liczy się łączna wartość wszystkich produktów). Trzeba liczyć się z tym, że wysokość należnego podatku wynosi aż 100% wartości.

Do surowych reguł narzuconych przez prawo kubańskie należy doliczyć także wewnętrzny regulamin firmy kurierskiej, który zwykle zabrania wysyłania przedmiotów o dużej wartości materialnej (np. dzieł sztuki), fajerwerków, substancji łatwopalnych, trujących, narkotyków, produktów spożywczych o krótkiej dacie ważności oraz łatwo psujących się, a także bagaży.

Tanie wysyłki – Kuba

Mimo że firmy kurierskie oferują atrakcyjne ceny swoich usług, to nie da się ukryć, że paczka na Kubę z pewnością okaże się droższa niż taka sama, ale krajowa lub wysyłana do któregoś z państw Unii Europejskiej. Dlatego też w tym miejscu postaramy się odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie, a mianowicie, jak najtaniej wysłać paczkę na Kubę.

Zacznijmy od tego, że najtańsza opcja kurierska to taka, która jest wysyłana drogą tradycyjną, a więc lądowo-morską. Niestety, tutaj atrakcyjna cena idzie w parze z długim czasem realizacji zlecenia – w końcu Kuba znajduje się na terenie Ameryki Środkowej, a dotarcie tam zajmuje wiele dni. Jeśli jednak wolimy postawić na droższą, ale szybszą wysyłkę, zastanówmy się nad opcją ekspres, która dotyczy przesyłek kurierskich realizowanych samolotem.

Bez względu na to, jaki rodzaj przesyłki wybierzemy dla swojej paczki do Kuby, duży wpływ na cenę będą mieć parametry przesyłki, czyli jej wymiary i ciężar. Jeśli wejdziemy na cennik usług kurierskich, prawdopodobnie znajdziemy tam podział na kilka grup gabarytowych. Każda taka grupa to inna cena usługi, a także oddzielny zakres wagowy i wymiarowy dla przesyłek. Dzięki temu można prosto samodzielnie oszacować koszt zlecenia. Wystarczy zmierzyć parametry swojej paczki i przyrównać je do cennika. Pamiętajmy jednak, że w przypadku przesyłki zaliczającej się do dwóch grup gabarytowych obowiązująca okaże się cena wyższa. A co jeśli przesyłka nie mieści się w żadnej grupie gabarytowej? Wówczas jest to tak zwana przesyłka niesortowana (ponadgabarytowa), co oznacza, że może ona zostać przyjęta do realizacji, ale zostanie ona indywidualnie wyceniona.

Na cenę przesyłki kurierskiej wpływa także ubezpieczenie. Ponieważ paczki wysyłane za granicę – zwłaszcza w daleką trasę – są bardziej narażone na uszkodzenia, firmy kurierskie często traktują ubezpieczenie jako opcję obligatoryjną, czyli obowiązkową. Wysokość ubezpieczenia, a tym samym koszt, jaki trzeba doliczyć do ceny usługi kurierskiej, obliczana jest na podstawie wartości paczki, którą deklaruje nadawca. Aby obniżyć te koszty, może on spróbować zaniżyć wartość paczki. Warto jednak zastanowić się, czy faktycznie oszczędności poczynione na tym polu są warte uwagi. Jeśli coś stanie się z przesyłką – zostanie ona zagubiona lub jej zawartość ulegnie uszkodzeniu – wówczas otrzymane odszkodowanie będzie zbyt niskie, by pokryć faktycznie poniesione straty. Dlatego lepiej oszczędzać na formie dostawy lub na próbie zapakowania przesyłki w karton o jak najmniejszych gabarytach niż usuwając bądź redukując opcję ubezpieczenia.

Jak długo idą przesyłki kurierskie na Kubę

Osoby zainteresowane odpowiedzią na pytanie, ile czasu potrzeba na to, by adresat otrzymał swoją przesyłkę na Kubie, mogą poczuć się rozczarowane, gdyż trudno wskazać konkretną ilość dni. Tak daleka trasa, jaką muszą przebyć paczki z Polski na Kubę, sprawia, że termin realizacji zlecenia podaje się raczej w formie określonego przedziału czasowego.

To, jak szybko dojdzie przesyłka, zależy przede wszystkim od tego, ile kosztuje paczka na Kubę, a więc czy jest ona wysyłana priorytetem (samolotem) czy też tradycyjną drogą lądowo-morską. W pierwszym – szybszym - przypadku adresat może spodziewać się swojej przesyłki z Polski średnio w ciągu 5-7 dni roboczych. Gorzej pod tym względem wypada przesyłka standardowa. Tu już trzeba liczyć się z tym, że cały proces może zająć od pięciu do sześciu tygodni. Pamiętajmy o tym, że w każdym przypadku na długość realizacji zlecenia wpływa nie tylko sama trasa z Polski na Kubę, ale także weekendy i święta, które opóźniają dostarczenie przesyłki, oraz niezbędne procesy logistyczne, takie jak magazynowanie i sortowanie przesyłek przez firmę kurierską - zarówno w Polsce, jak i na terenie Kuby.

Wylogowanie po okresie nieaktywności

Podaj swoje dane aby zalogować się ponownie.

   Zapomniałem hasło

Porozmawiaj z nami