Paczka do Algierii - kurier lotniczy | AlleKurier.pl

Paczka do Algierii - kurier lotniczy | AlleKurier.pl

Paczki do Algierii – przepisy celne

Chociaż Algieria jest krajem położonym tysiące kilometrów od Polski, każdego dnia przesyłane są tam paczki z naszego kraju. I odwrotnie. Są to przesyłki kierowane zarówno od osób prywatnych, jak i z firm, które szukają rynku zbyt wśród polskich klientów. Mało tego, paczki do Algierii (podobnie zresztą jak paczki do Kuwejtu, paczki na Kostarykę czy też paczki do Libanu) wysyłane są także jako spedycja, a więc w formie dużych pakunków na palecie.

Jeśli interesują nas przesyłki do Algierii, musimy zacząć od zapoznania się z przepisami celnymi panującymi w tamtym kraju. Jest to ważna zasada także w kontekście wszystkich innych obcych państw. Na szczęście w przypadku tego kraju – Algierii – trudno jest mówić o jakichś wyjątkowo restrykcyjnych przepisach celnych. Oczywiście, zabronione jest wwożenie broni, amunicji czy substancji, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia lub życia (np. trucizn, materiałów wybuchowych, łatwopalnych itp.) czy narkotyków, ale nawet za te ostatnie nie grożą jakieś wyjątkowo surowe kary pozbawienia wolności. Ograniczenia celne w Algierii dotyczą także takich produktów jak wyroby tytoniowe oraz alkoholowe. Dlatego też lepiej nie umieszczać ich w paczkach, gdyż może to doprowadzić do konfiskaty przesyłek.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że kurier do Algierii posiada także coś takiego, jak wewnętrzny regulamin firmy, który określa, jakie produkty można umieszczać w paczce, a może raczej – które są zabronione. Takie ograniczenia mają na celu uniknięcie problemów nie tylko na granicy Algierii, ale także podczas całej trasy prowadzącej od nadawcy z Polski do odbiorcy w Algierii. W związku z tym wysyłka do Algierii jest możliwa wtedy i tylko wtedy, gdy nie umieścimy w paczce nie tylko wyżej wymienionych produktów i przedmiotów, ale także leków, zwierząt, roślin ( w tym także nasion, sadzonek itp.), produktów spożywczych, które mogą łatwo się zepsuć oraz o krótkiej dacie przydatności do spożycia, gotówki, spakowanych bagaży oraz przedmiotów o dużej wartości materialnej, zwłaszcza dzieł sztuki, antyków oraz cennej biżuterii.

Zanim zamówimy kuriera, sprawdźmy, czy nasze paczki do Algierii nie posiadają przedmiotów zabronionych przez przepisy celne lub regulamin firmy kurierskiej. W przeciwnym razie kurier może odmówić przyjęcia paczki, a jeśli w trakcie realizacji zlecenia obecność takich produktów zostanie wykryta, wówczas kurier po prostu cofnie paczkę, bez zwrotu poniesionych przez nadawcę kosztów.

Tania paczka do Algierii a ubezpieczenie

Zapewne każda osoba, która ma do wysłania paczki do Algierii, chciałaby, aby ta usługa była jak najtańsza, a zarazem jak najbezpieczniejsza. Niektóre firmy kurierskie dają klientom możliwość – mogą oni zdecydować się na tańszą opcję wysyłki (nieubezpieczoną) lub też na droższą, ale z ubezpieczeniem (czasem ta opcja jest obligatoryjna). Czy jednak warto oszczędzać na czymś takim jak ubezpieczenie?

Algierię od Polski oddzielają tysiące kilometrów. Co więcej, kurier ma do pokonania nie tylko drogę lądową, ale też morską. A to oznacza, że cała ta długa trasa odbywa się w zróżnicowanych warunkach. Dlatego też mimo wielkich starań przewoźnika przesyłka może zagubić się lub ulec uszkodzeniu. Zdarza się to bardzo rzadko, ale jednak zdarza. I to właśnie ubezpieczenie jest formą ochrony nadawcy, gdyż rekompensuje ono poniesione w takich sytuacjach straty finansowe. Wysokość opłaty za wykupienie ubezpieczenia nie jest stała dla wszystkich. Zależy ona od tego, na jaką kwotę paczka ma być ubezpieczona, a to z kolei jest ściśle związane z deklarowaną przez nadawcę wartością przesyłki.

Decydując się na ubezpieczone przesyłki kurierskie do Algierii, trzeba pamiętać o tym, jak wygląda procedura ewentualnej reklamacji – w razie uszkodzenia zawartości paczki. Jeśli zostanie ona źle przeprowadzona, wówczas firma kurierska ma pełne prawo odmówić wypłaty rekompensaty finansowej za poniesione straty. Co więc trzeba zrobić, by wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem? Przede wszystkim odbiorca przesyłki w Algierii musi otworzyć swoją paczkę w obecności kuriera, najlepiej jeszcze zanim zostanie podpisany jej odbiór. Wówczas należy dokładnie sprawdzić, czy zawartość nie została uszkodzona w trakcie transportu. Jeśli tak, wówczas kurier ma obowiązek sporządzić specjalny protokół reklamacyjny, który stanie się podstawą do dalszej procedury reklamacyjnej. Ponieważ przesyłki zagraniczne są realizowane przez dwie firmy – polską, która dowozi paczki do docelowego państwa, oraz partnerską z Algierii, która przejmuje zlecenia, sortuje je i następnie dowozi do odbiorców – fakt sporządzenia protokołu reklamacyjnego należy także niezwłocznie zgłosić do firmy kurierskiej z Polski, która to zlecenie przyjmowała. Oczywiście może to zrobić nadawca przesyłki.

Jak najtaniej wysłać paczkę do Algierii

Wspominaliśmy wyżej, że cena przesyłki do Algierii jest uzależniona między innymi od wartości ubezpieczenia paczki. Dlatego też jednym ze sposobów – choć raczej niedoradzanym – na to, by obniżyć cenę usługi kurierskiej, jest zaniżenie wartości paczki, a nawet całkowita rezygnacja z opcji ubezpieczenia (o ile firma kurierska przewiduje taką możliwość).

Ubezpieczenie jednak to nie jedyny czynnik wpływający na to, ile kosztuje paczka do Algierii. Największe znaczenie mają tu bowiem gabaryty paczki, a więc jej wymiary oraz ciężar. To one najbardziej wpływają na cenę – im paczka jest większa i cięższa, tym więcej trzeba za nią zapłacić. Trudno jest oczywiście wpłynąć na wagę przesyłki, można jednak czasami postarać się tak ją zapakować, by można było użyć jak najmniejszego kartonu. Dlaczego może to mieć znaczenie na cenę usługi? Cenniki firm kurierskich mają zwykle wydzielone poszczególne grupy gabarytowe (A, B itd.). Im wyższa grupa, tym więcej trzeba zapłacić za zlecenie. Aby przyporządkować paczkę do odpowiedniej grupy gabarytowej, należy przyrównać jej wymiary i ciężar. A jeśli zdarzy się, że paczka jest lekka (gabaryt A), ale duża (gabaryt B), wówczas obowiązująca jest cena wyższa (dla gabarytu B).

Cena przesyłki zależy także od tego, ile idzie paczka do Algierii. Mniej zapłacimy za przesyłkę standardową, a więc taką która idzie drogą lądowo-morską. Trzeba jednak liczyć się z tym, że odbiorca otrzyma ją w ciągu nawet 5-6 tygodni. Jeśli zdecydujemy się na priorytet, wówczas paczka leci samolotem i dociera do odbiorcy w ciągu tygodnia. Trzeba jednak więcej za taką usługę zapłacić.

Jak nadać paczkę do Algierii

Firmy kurierskie pozwalają wysłać przesyłkę do dowolnego miasta w Algierii – nie tylko do tych największych, jak np. Algier (stolica państwa), Oran, Konstantyna, Annaba, Al-Bulajda, Batina, ale też do małych, zwykle nieoznaczonych na mapach, miejscowości. Ale najważniejsze jest to, że przesyłki kurierskie są bezpieczne, najtańsze, najszybsze – po prostu najlepsze – a sposób ich realizacji jest wręcz dziecinnie prosty.

Cała procedura złożenia zamówienie odbywa się online, czyli przez Internet. Wystarczy, że nadawca wejdzie na stronę internetową firmy kurierskiej – tam już zostanie poprowadzony przez szybką i prostą procedurę zgłoszenia paczki i zamówienia na konkretny termin kuriera, który osobiście odbierze przesyłkę z domu nadawcy. Nadawca musi podać podstawowe informacje odnośnie do paczki – jej wymiary, ciężar, deklarowaną wartość, a także dodatkowe opcje usługi, jeśli mają one mieć miejsce (np. priorytet). Ponadto, niezbędne są dane osobowe nadawcy i odbiorcy (imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mailowy oraz numer telefonu). Potem następuje wycena zlecenia i dokonanie odpowiednich płatności.

Po opłaceniu przesyłki nadawca otrzymuje na swój adres e-mailowy specjalny Międzynarodowy List Przewozowy, który jest dokumentem niezbędnym do tego, by paczka mogła dotrzeć w odpowiednie miejsce. List ten powinien wydrukować nadawca, jeśli jednak nie ma on takiej możliwości, nie musi się martwić, gdyż firma dysponuje przecież w swoim systemie tymi informacjami, które są umieszczone na Międzynarodowym Liście Przewozowym (a są tam zgłoszone dane dotyczące paczki oraz nadawcy i odbiorcy). Co ciekawe, za pomocą numeru tego Listu można śledzić przez Internet postępy w realizacji zlecenia.

Wylogowanie po okresie nieaktywności

Podaj swoje dane aby zalogować się ponownie.

   Zapomniałem hasło

Porozmawiaj z nami