Kurier do Arabii Saudyjskiej - wysyłka lotnicza | AlleKurier.pl

Kurier do Arabii Saudyjskiej - wysyłka lotnicza | AlleKurier.pl

Paczki do Arabii Saudyjskiej – co można przewozić

Arabia Saudyjska to kraj oddalony od Polski o ponad 5 tysięcy kilometrów. Nic dziwnego, że tak odległy kraj charakteryzuje się odmienną kulturą, a także innymi przepisami celnymi – co ważne, dużo bardziej restrykcyjnymi. Dlatego też osoby zainteresowane taką usługą, jak paczki do Arabii Saudyjskiej (podobnie zresztą jak paczki do Kuwejtu, paczki na Kostarykę czy też paczki do Libanu), muszą dokładnie zapoznać się z tym, jakie przepisy celne obowiązują w tym państwie. Ich nieprzestrzeganie może grozić bowiem ciężkimi karami.

Wszystkie przesyłki do Arabii Saudyjskiej są bardzo szczegółowo kontrolowane i prześwietlane. Agencja celna zwraca uwagę zwłaszcza na to, czy na teren państwa nie są wwożone żadne przedmioty, które byłyby sprzeczne z tamtejszą kulturą i religią, czyli Islamem. Wymienić tu należy przede wszystkim dewocjonalia oraz różnego rodzaju publikacje, które by się z nim nie zgadzały – na przykład materiały pornograficzne czy mięso wieprzowe i przetwory z niego wykonane. Ponadto surowo wzbronione jest wwożenie na teren Arabii Saudyjskiej broni oraz narkotyków. Osoby, które nie przestrzegają powyższych zasad, muszą liczyć się z takimi konsekwencjami, jak konfiskata zabronionych przedmiotów, wysokie kary grzywy, a ponadto wpis na czarną listę, który w konsekwencji jest jednoznaczny z zakazem otrzymania wizy wjazdowej kolejnym razem.

Pamiętajmy także o tym, że kurier do Arabii Saudyjskiej posiada także własny regulamin, w którym określa szczegółowo listę produktów zabronionych, a ta jest dużo szersza od tej obowiązującej w Arabii Saudyjskiej. W ten sposób firmy kurierskie zabezpieczają się przed różnego rodzaju problemami, jakie mogą wyniknąć na całej trasie z Polski do Arabii Saudyjskiej czy innych państw świata. Każda firma może mieć nieco inne wymagania pod tym względem, zwykle jednak należy tu wyróżnić – poza przedmiotami ogólnie zabronionymi, takimi jak narkotyki, broń, amunicja – również lekarstwa, zwierzęta, rośliny, wyroby alkoholowe oraz tytoniowe, przedmioty szczególnie cenne (np. dzieła sztuki, antyki, klejnoty), gotówkę, bagaże, produkty spożywcze o krótkiej dacie przydatności oraz takie, które łatwo mogą się zepsuć.

Czym może skutkować wysyłka do Arabii Saudyjskiej produktów zabronionych przez firmę kurierską? Co prawda nie wiąże się to z karami finansowymi, jednak trzeba liczyć się z tym, że taka paczka zostanie cofnięta, gdy tylko kurier wykryje niedozwoloną zawartość. Ponadto, koszty poniesione przez nadawcę nie zostaną w takiej sytuacji zwrócone.

Tania paczka do Arabii Saudyjskiej – dlaczego warto ubezpieczyć

Ubezpieczenie przesyłek bywa opcją obligatoryjną w przypadku wielu firm kurierskich, jednak nie zawsze – czasem to nadawca decyduje, czy chce je wykupić. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że ubezpieczenie powoduje, że tanie paczki do Arabii Saudyjskiej już nie będą aż takie tanie. Koszty, jakie są związane z ubezpieczeniem, zależą przede wszystkim od tego, jaką wartość przesyłki zadeklaruje nadawca.

Skoro ubezpieczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto w niej inwestować. Kiedy przydaje się ubezpieczenie? Otóż zapewnia ono rekompensatę finansową w przypadku zgubienia przesyłki lub uszkodzenia jej zawartości. Oczywiście firmy kurierskie dokładają wszelkich starań, by paczki były jak najbezpieczniej transportowane. Niestety, nie da się uniknąć wyboistych dróg, a tym samym wstrząsów i uderzeń paczek. A to może doprowadzić do ich uszkodzenia, nawet wtedy, gdy nadawca postara się jak najlepiej zabezpieczyć zawartość. Dodatkowo, warto tu zaznaczyć, że ponad 5 tysięcy kilometrów, jakie dzieli Polskę od Arabii Saudyjskiej, sprawiają, że paczki jeszcze bardziej narażone są na zniszczenia.

A co należy zrobić, gdy faktycznie dojdzie do uszkodzenia zawartości przesyłki, która, oczywiście, była ubezpieczona? Tu najważniejsze jest, by taka paczka została otwarta w obecności kuriera. Jeśli wada zostanie zauważona później, niestety proces reklamacji będzie nieważny. Kurier musi bowiem sporządzić odpowiedni protokół reklamacyjny, który będzie podstawą do dalszych procedur roszczeniowych.

Przesyłki zagraniczne są realizowane zwykle przez dwie partnerskie firmy kurierskie. Polska dowozi paczki do kraju docelowego, a tamtejsza firma rozwozi je po odbiorcach. Zgodnie z tym, protokół reklamacyjny jest sporządzany przez przedstawiciela firmy kurierskiej z Arabii Saudyjskiej, ale nadawca (lub odbiorca) jest zobowiązany do tego, by jak najszybciej powiadomić o fakcie reklamacji także firmę z Polski, która przyjmowała dane zlecenie.

Jeśli więc zależy nam na tym, by nasze przesyłki do Arabii Saudyjskiej były bezpieczne, pamiętajmy o dwóch rzeczach. Po pierwsze, odpowiednio je zapakujmy – w sztywny karton, z zawartością owiniętą folią bąbelkową i pustą przestrzenią zapełnioną styropianem czy papierem. Po drugie, nie zapominajmy o ubezpieczeniu, które w razie problemów zapewni proporcjonalną rekompensatę finansową.

Jak najtaniej wysłać paczkę do Arabii Saudyjskiej

Firmy kurierskie szczycą się przede wszystkim tym, że są one najtańsze, najszybsze i najlepsze – zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi usługami pocztowymi. Trudno jest jednak odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile kosztuje paczka do Arabii Saudyjskiej. Cena zależy bowiem od wielu czynników. Głównym z nich są tutaj gabaryty przesyłki. Firmy kurierskie udostępniają na swojej stronie internetowej cennik, na którym podane są koszty wysyłki w przypadku określonych gabarytów. Może się więc okazać, że nasza paczka będzie tańsza, jeśli uda nam się tak ją spakować, by zawartość zmieściła się w jak najmniejszym kartonie. Trzeba liczyć się także z tym, że cennik nie obejmuje wszystkich gabarytów. Nie oznacza to jednak, że większe czy cięższe przesyłki nie są obsługiwane. Przeciwnie, są to już jednak paczki do Arabii Saudyjskiej ponadgabarytowe. Te zwykle są przesyłane na palecie – jest to tak zwana spedycja.

Duży wpływ na cenę usługi kurierskiej ma również to, ile idzie paczka do Arabii Saudyjskiej. Opcja standardowa – czyli lądowa, w której paczka dociera do odbiorcy nawet w ciągu 6-7 tygodni – jest najtańsza. Jeśli zależy nam na czasie, trzeba wybrać priorytet (przesyłka leci samolotem). Jest to opcja droższa, ale jej realizacja zamyka się zwykle w 7 dniach.

Jak nadać paczkę do Arabii Saudyjskiej

Dużym plusem firm kurierskich jest to, że przesyłki mogą zostać dostarczone w dowolne miejsce Arabii Saudyjskiej – i do głównych miast, takich jak np. Rijad, Dżudda, Mekka, Medyna, Ad-Dammam, Al-Hufuf, i do maleńkich prowincji.

Przesyłki kurierskie słyną także z tego, że proces ich nadania jest wyjątkowo wygodny. Wszystko odbywa się online, a kurier osobiście odbiera paczkę od nadawcy w wyznaczonym wcześniej terminie. Podczas zamawiania wizyty kurierskiej nadawca musi określić gabaryty swojej wysyłki, wybrane opcje przesyłki oraz dane osobowe, adresowe i kontaktowe swoje oraz odbiorcy. Na tej podstawie następuje określenie ceny zlecenia. Po uiszczeniu opłaty nadawca otrzymuje na podany adres e-mailowy bardzo ważny Międzynarodowy List Przewozowy. Jest to dokument, który potrzebny będzie w trzech egzemplarzach. Jeden z nich trafia do firmy kurierskiej, drugi zostaje u nadawcy – będzie on służyć jako dowód nadania paczki – ostatni natomiast jest dołączany do przesyłki i to dzięki niemu paczka będzie mogła dojść pod właściwy adres w Arabii Saudyjskiej. Ów List Przewozowy może zostać wydrukowany przez nadawcę paczki, ale jeśli nie ma on takiej możliwości, to wszystkim zajmie się firma kurierska, która potrzebne dane posiada w swoim systemie komputerowym.

Międzynarodowy List Przewozowy jest ważny nie tylko dlatego, że pozwala on dostarczyć paczkę w odpowiednie miejsce. Nadaje on bowiem przesyłce indywidualny numer. Na jego podstawie nadawca i odbiorca mogą śledzić, na jakim etapie realizacji zlecenia znajduje się dana paczka. W tym celu wystarczy jedynie wpisać unikalny numer Międzynarodowego Listu Przewozowego w specjalnej aplikacji umieszczonej na stronie internetowej firmy kurierskiej. Opcja ta jest aktywna od momentu, w którym paczka zostanie zarejestrowana w systemie firmy.

Wylogowanie po okresie nieaktywności

Podaj swoje dane aby zalogować się ponownie.

   Zapomniałem hasło

Porozmawiaj z nami