Przesyłka kurierska do Armenii - kurier lotniczy | AlleKurier.pl

Paczki do Armenii – przepisy celne

Przesyłki z Polski do Armenii realizowane są każdego dnia. Osoby, które nie są zadowolone z cen oraz terminów ich realizacji oferowanych przez tradycyjne usługi pocztowe, mają jeszcze do dyspozycji usługi kurierskie, które są najtańsze, najbezpieczniejsze i najszybsze. Jednak zanim zdecydujemy się na to, by nadać paczki do Armenii (podobnie zresztą jak paczki do Kuwejtu, paczki na Kostarykę czy też paczki do Libanu) drogą kurierską, musimy upewnić się, czy znajduje się w nich zawartość prawnie dozwolona. Pamiętajmy o tym, że przesyłki do Armenii będą musiały przejść przez taki organ jak tamtejszy urząd celny, a w przypadku wwożenia na teren tego kraju artykułów niedozwolonych trzeba liczyć się z karami, głównie pieniężnymi.

Dużym plusem jest to, że przepisy celne w Armenii nie są wyjątkowo surowe i praktycznie nie różnią się od tych ogólnie przyjętych na świecie. Nie ma żadnych ograniczeń, które regulowałyby ilość wwożonych i wywożonych stamtąd pieniędzy. Zabrania się natomiast umieszczania w przesyłkach do Armenii takich produktów, jak narkotyki, broń oraz substancje niebezpieczne, w tym trujące, wybuchowe i łatwopalne. Ograniczenia dotyczą natomiast lekarstw, zwierząt, roślin oraz wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Warto zaznaczyć, że największe kary grożą za przewożenie narkotyków oraz substancji psychotropowych.

Ale przygotowując paczkę za granicę, należy pamiętać także o tym, że kurier do Armenii działa również zgodnie ze swoim wewnętrznym regulaminem, który jest bardziej restrykcyjny niż tamtejsze przepisy celne. Oznacza to, że te produkty, które są dozwolone pod określonymi warunkami w ogólnie nie mają prawa znaleźć się w paczce do Armenii. Co więcej, lista przedmiotów zakazanych jest jeszcze szersza. Znajdują się na niej także takie produkty, jak dzieła sztuki, antyki, klejnoty, cenna biżuteria i inne przedmioty przedstawiające dużą wartość materialną, a także bagaże, gotówka oraz produkty spożywcze – najczęściej te o krótkiej dacie przydatności oraz takie, które mogą się łatwo zepsuć. Takie przepisy wewnętrzne firmy kurierskiej mają na celu uniknięcie różnego rodzaju niedogodności i problemów na całej trasie, jaką kurier ma do pokonania z Polski do Armenii. Wysyłka do Armenii paczek, w których znajdują się produkty niedozwolone, grozi wycofaniem ich z transportu, a ponadto nadawca nie otrzymuje z tego względu żadnego odszkodowania czy zwrotów poniesionych kosztów, bowiem nadanie paczki wiąże się z akceptacją regulaminu danej firmy kurierskiej.

Tania paczka do Armenii – ile idzie

Przesyłki kurierskie górują nad tradycyjnymi pocztowymi między innymi terminem potrzebnym do realizacji zleceń, także tych z Polski do Armenii. Oczywiście nie można oczekiwać, że firma kurierska dowiezie przesyłkę do tak dalekiego kraju w ciągu kilka dni – wszak Armenię od Polski oddzielają tysiące kilometrów wcale nie takiej prostej do pokonania trasy.

Najtańsza opcja wysłania paczki z Polski do Armenii jest jednocześnie najdłuższa. Odbywa się ona bowiem drogą lądową (ewentualnie lądowo-morską), w związku z tym trzeba liczyć się z tym, że odbiorca otrzyma swoją przesyłkę raczej nie wcześniej niż w ciągu 5-6 tygodni. Nie znaczy to jednak, że osoby, którym zależy na czasie, nie mają do wyboru szybszych rozwiązań. Owszem, mają, tyle że droższe, gdyż wysyłane w trybie ekspres. Takie paczki priorytetowe docierają do Armenii samolotem, dzięki czemu czas realizacji zlecenia wyraźnie się skraca – do około 1 tygodnia.

Niektórzy mogą zastanawiać się, jak to możliwe, że przesyłki z Polski do Armenii idą tak długo, skoro jazda samochodem czy busem do tego kraju nie zajmuje aż tyle czasu. Otóż, uświadomić trzeba sobie, że działania firmy kurierskiej nie ograniczają się tylko i wyłącznie do przewiezienia przesyłek. Są one bowiem – po odebraniu ich nadawcom – najpierw dostarczane do magazynu i tam sortowane na poszczególne państwa. Dopiero wtedy paczki do Armenii ładuje się na busa i dowozi do kraju docelowego. Tam odbiera je kurierska firma partnerska z Armenii, gdyż dużo łatwiej jej będzie dowieźć paczki szybko i wygodnie do właściwych osób. Ta firma kolejny raz umieszcza przesyłki kurierskie do Armenii w magazynie, tam są one ponownie sortowane – tym razem pod kątem konkretnych regionów i miast tego kraju. Dopiero wtedy paczki rozwożone są już pod drzwi konkretnych odbiorców, choć zdarza się jeszcze, że z głównego magazynu przesyłki trafiają do kolejnych – bardziej lokalnych sortowni – gdzie dochodzi do ich kolejnych podziałów, zanim trafią do adresatów.

Oczywiście, mówiąc o czasie realizacji przesyłek z Polski do Armenii, należy uwzględnić także fakt, że w weekendy i święta paczki zwykle nie są obsługiwane w magazynach i sortowniach. Dlatego też w przypadku nadania przesyłki w piątek, możemy spodziewać się tego, że dalsze procedury będą mieć miejsce dopiero od poniedziałku.

Jak najtaniej wysłać paczkę do Armenii

Paczki z Polski do Armenii nigdy nie będą mieć tak niskich cen, jak przesyłki kurierskie z Warszawy do Szczecina, czy z Lublina do Wrocławia. Niemniej jednak i tak są one atrakcyjne cenowo w porównaniu z tradycyjnymi usługami pocztowymi. Czy można odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile kosztuje paczka do Armenii? Odpowiedź brzmi: nie. Ale wiedząc, od czego koszty związane z tą usługą są zależne, można postarać się, by wysłanie paczki okazało się jak najtańsze.

Szacując cenę, jaką trzeba uiścić, wysyłając paczki do Armenii, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich gabaryty, czyli – mówiąc ściślej – wagę oraz wymiary przesyłek. Zasada jest bowiem następująca – im większa i cięższa jest paczka, tym droższe jest jej nadanie. Brzmi to logicznie. W tym wszystkim należy uwzględnić również takie zjawisko, jak przesyłki ponadgabarytowe, czyli takie, których wymiary lub ciężar nie są uwzględnione w wewnętrznym cenniku firmy kurierskiej. Koszty takich zleceń są ustalane indywidualnie. Zwykle bowiem przesyłki ponadgabarytowe (zwane także niesortowanymi) są przewożone na palecie. Spedycja dotyczy zwykle firm eksportujących swoje produkty do Armenii, czasem też przeprowadzek do tego odległego kraju.

Mówiąc o cenie przesyłki do Armenii, należy wziąć pod uwagę również to, ile idzie paczka do Armenii – mówiąc dokładniej, czy wybieramy opcję standardową (lądową) czy ekspres (lotniczą). Oczywiście tańsza będzie ta pierwsza. Ponadto, na cenę usługi ma również wpływ wysokość ubezpieczenia, a ta z kolei zależy od szacowanej wartości przesyłki, którą deklaruje nadawca.

Jak nadać paczkę do Armenii

Mocną stroną zagranicznych przesyłek kurierskich jest to, że można nadać je w dowolne miejsce. Mówiąc o Armenii, odbiorca może mieszkać zarówno w jednym z głównych miast, jak np. Erywań (stolica tego państwa), Giumri, Wanadzor, Wagharszapat, Abowian, Kapan, jak i w małych prowincjach, które na mapach Armenii bywają nawet nieoznaczane. Ale dla wielu osób największą zaletą przesyłek kurierskich jest nie tyle cena, możliwości i szybkość realizacji zlecenia, jak wygoda. Trudno nie docenić faktu, że cały proces nadania przesyłki odbywa się bez konieczności wychodzenia z domu. Nadawca online (czyli za pomocą Internetu) zgłasza paczkę, płaci za usługę oraz rezerwuje termin jej odbioru przez kuriera, a ten osobiście przyjeżdża do domu nadawcy, by paczkę odebrać.

Aby zamówić kuriera, nadawca musi wejść na stronę internetową firmy kurierskiej i tam wypełnić krótki, prosty ale niezbędny formularz. Tam trzeba umieścić wszystko to, co jest niezbędne do tego, by wycenić cenę usługi, a paczka mogła trafić we właściwe ręce. Chodzi tu więc o takie informacje, jak gabaryty (ciężar i wymiary) przesyłki, opcje związane z wysyłką (np. ekspres), a także imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mailowy oraz numer telefonu nadawcy i odbiorcy. Po zapłacie za usługę (co również można wykonać przez Internet) na podany przez nadawcy adres poczty elektronicznej przychodzi specjalny i bardzo ważny Międzynarodowy List Przewozowy, który potrzebny będzie w trzech egzemplarzach – dla nadawcy, dla firmy kurierskiej oraz na przesyłkę. Co więcej, za pomocą unikalnego numeru tego Międzynarodowego Listu Przewozowego można śledzić online postępy w realizacji zlecenia kurierskiego.

Wylogowanie po okresie nieaktywności

Podaj swoje dane aby zalogować się ponownie.

   Zapomniałem hasło

Porozmawiaj z nami