Paczka do Estonii

Każdego dnia opuszcza Polskę tysiące paczek zagranicznych. Osoby, które nie są zadowolone z warunków realizacji tradycyjnych usług pocztowych, mają jeszcze jedną alternatywę, jaką są przesyłki kurierskie. Te, nie bez powodu, określane są jako najlepsze – najtańsze, najszybsze, najwygodniejsze oraz najbezpieczniejsze. A ponadto, można za pośrednictwem firmy kurierskiej nadać przesyłkę w dowolne miejsce na świecie. Mówiąc krótko, firma kurierska jest w stanie obsłużyć każdy kraj. W tym miejscu chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej warunkom realizacji takich zleceń jak kurierskie przesyłki do Estonii.

Zamów kuriera po odbiór paczki do Estonii na tej stronie: https://allekurier.pl/nadaj lub poniżej.

Paczka do Estonii - jak wysłać?

Nadrzędna zasada, o której należy pamiętać, przygotowując paczkę do Estonii (oraz do innych miejsc na świecie), jest taka, że nadawca nie może umieścić w przesyłce wszystkiego, co zechce. Są pewne przepisy – zarówno celne, obowiązujące w danym kraju, jak i wewnętrzne, a więc przyjęte przez konkretną firmę kurierską – których trzeba przestrzegać. W związku z tym kurier do Estonii ma prawo przyjąć tylko takie przesyłki, których zawartość nie jest sprzeczna z wymienionymi prawami. Spójrzmy więc, jak wygląda to w praktyce.

Estonia jest krajem należącym do Unii Europejskiej, dlatego też taka instytucja jak Urząd Celny nie musi nas martwić. Nie oznacza to jednak, że można wwozić na teren tego państwa wszystko, co się chce. Przede wszystkim zabronione jest umieszczanie w paczkach narkotyków, środków psychotropowych, materiałów wybuchowych i substancji łatwopalnych. Istnieją także różnego rodzaju ograniczenia w stosunku do takich produktów, jak broń, amunicja, gotówka, wyroby tytoniowe, wyroby alkoholowe, lekarstwa, zwierzęta oraz rośliny.

Firmy kurierskie w swoim regulaminie nieco upraszczają wymienione wyżej zasady – nadawca w ogóle nie może umieszczać nawet tych produktów, które są dozwolone pod określonymi ściśle warunkami. Wysyłka do Estonii powinna być wolna od takich rzeczy, jak przedmioty cenne (np. antyki, biżuteria, kamienie szlachetne), a także produkty spożywcze, które mogą się łatwo zepsuć lub mają krótką datę ważności. Takie zakazy mają na celu zapewnienie bezpiecznej, bezproblemowej i wygodnej realizacji usług kurierskich. Pamiętajmy o tym, że nadanie paczki jest równoznaczne z akceptacją regulaminu firmy, a więc w przypadku wykrycia produktów niedozwolonych, kurier ma pełne prawo wycofać przesyłkę, nie zwracając przy tym klientowi poniesionych kosztów lub innej formy rekompensaty.

Tania paczka do Estonii – ubezpieczenie

Przesyłki z Polski do Estonii mają do przebycia ponad tysiąc kilometrów drogi o różnej jakości. Co oznacza to w praktyce? A to, że mimo największych starań kuriera, paczki są narażone na uszkodzenia poprzez częste wstrząsy. Co prawda, zdarza się to niezwykle rzadko, ale jednak takie ryzyko istnieje. Na szczęście można temu zapobiec. Przede wszystkim należy bezpiecznie zapakować przesyłkę, amortyzując ją i chroniąc przed wstrząsami, a także należy pamiętać o tym, aby paczkę ubezpieczyć.

Przesyłki kurierskie do Estonii często mają ubezpieczenie jako opcję obligatoryjną, a więc obowiązkową dla każdego klienta. Jednak kwota ubezpieczenia może być bardzo różna, gdyż jest ona naliczana na podstawie deklarowanej wartości paczki. Tę z kolei podaje nadawca podczas zamawiania usługi kurierskiej. Warto pamiętać o tym, by zawsze wybierać opcję ubezpieczenia – nawet jeśli nie jest ono obligatoryjne – a ponadto to, by nie obniżać specjalnie, w celu oszczędności, wartości przesyłki. Jeśli bowiem pojawi się problem z przesyłką, to rekompensata finansowa okaże się niewystarczająca, by pokryć powstałe straty.

Ubezpieczenie zapewnia rekompensatę w przypadku zniszczenia zawartości paczki lub zagubienia przesyłki. A co należy zrobić, by móc skorzystać z odszkodowania? Nadrzędnym warunkiem jest to, by adresat otworzył przesyłkę w obecności kuriera, najlepiej jeszcze przed momentem podpisania odbioru paczki. Wówczas musi on dokładnie sprawdzić stan zawartości. Jeśli coś jest nie tak, kurier sporządza protokół reklamacyjny, na podstawie którego wypłacone zostanie odszkodowanie. W przypadku przesyłek zagranicznych – w tym tych do Estonii – ważny jest jeszcze jeden krok. Takie przesyłki docierają do państwa docelowego przez polską firmę, a tam już odbiera je estońska firma partnerska. To jej pracownik roznosi przesyłki, a więc w razie uszkodzenia sporządza protokół reklamacyjny. Do obowiązków nadawcy lub odbiorcy należy w takiej sytuacji także to, by powiadomić o procesie reklamacji także firmę z Polski. Zwykle konsumenci mają na to do 7 dni od momentu sporządzenia protokołu reklamacyjnego, ale w wewnętrznych regulaminach mogą występować pewne odstępstwa pod tym względem.

Jak najtaniej wysłać paczkę do Estonii?

Wspominaliśmy już, że przesyłki kurierskie są najtańszym sposobem na przekazanie listu lub paczki. W takim razie spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje paczka do Estonii. Tu jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie ma jednej ceny takiej usługi – zależy ona od kilku różnych czynników. Oto one:

A. List czy paczka – przesyłki wysyłane w formie listu okazują się tańsze niż paczki. Nic dziwnego – zajmują one mniej przestrzeni. Ale pamiętajmy o tym, że sam fakt spakowania zawartości w kopertę nie jest jednoznaczne z tym, że nadajemy list. Wpływ na to ma także odpowiednio niska waga przesyłki. Sprawdźmy więc dokładnie dopuszczalne parametry listów, zanim nadamy swoją przesyłkę.

B. Gabaryty przesyłki – jak łatwo można się domyślić, im większe i cięższe są paczki, tym droższe jest ich dostarczenie. W związku z tym firmy kurierskie mają wyszczególnione kilka grup gabarytowych o konkretnych zakresach wagi i wymiarów, a także z przyporządkowanymi sobie cenami. Aby oszacować koszt standardowej formy przesyłki, wystarczy po prostu przypasować gabaryty przesyłki do cennika firmy kurierskiej. Istnieje również taka opcja jak przesyłki ponadgabarytowe. Te zwykle wyceniane są indywidualnie, a ze względu na swoje wymiary i ciężar wysyłane są na palecie.

C. Sposób dostawy – przesyłki do Estonii mogą dotrzeć drogą tradycyjną, czyli lądową, lub też w opcji ekspres, czyli samolotem. Pierwsza z opcji jest tańsza, jednak wiąże się z dłuższym czasem realizacji zlecenia kurierskiego.

Ile idzie paczka do Estonii?

Podobnie jak trudno jest wskazać konkretną cenę usługi kurierskiej, tak nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa dostarczenie takiej paczki. Czas realizacji zlecenia także jest uzależniony od kilku czynników, a przede wszystkim od wspomnianej wyżej formy transportu oraz od wewnętrznej organizacji firmy kurierskiej.

Sam proces transportu paczek z Polski do Estonii raczej nie trwa dłużej niż dwadzieścia kilka godzin. Jednak trzeba doliczyć do tego także czas potrzebny na wykonanie innych czynności wchodzących w skład usługi kurierskiej. Chodzi tu przede wszystkim o magazynowanie oraz sortowanie przesyłek. A te czynności mają miejsce zarówno na terenie Polski, jak i w Estonii, gdy już tamtejsza firma partnerska przejmuje zlecenia. Można założyć natomiast, że przesyłki lądowe docierają do odbiorcy w ciągu 7-10 dni od nadania, z kolei ekspresowe (lotnicze) w ciągu ok. 3 dni.

Jak nadać paczkę do Estonii?

Przesyłki do jakiegokolwiek państwa – np. paczki na Białoruś – można wysyłać bez żadnych ograniczeń terytorialnych. W przypadku Estonii wygląda więc to następująco – odbiorca może mieszkać zarówno w dużym mieście, takim jak Tallinn, Tartu, Narva, Parnawa, Maardu czy Viljandi, jak i w maleńkiej miejscowości znacznie oddalonej od ważniejszych miast.

W przypadku usług kurierskich duże znaczenia ma także ich prosta i wygodna procedura. Nadawca wysyła paczkę bez wychodzenia z domu. Rejestruje ją w firmie kurierskiej online, zgłaszając jej wymiary, ciężar, opcje wysyłki, a także podając dane osobowe i kontaktowe swoje oraz odbiorcy. Po opłaceniu usługi otrzymuje on Międzynarodowy List Przewozowy, niezbędny do tego, by paczka mogła dotrzeć do Estonii. Następnie kurier w ustalonym wcześniej terminie przyjeżdża do nadawcy, by osobiście odebrać od niego paczkę.

Paczki do Estonii - FAQ

Czego nie mogę wysłać do Estonii?

Jak szybko moja paczka dotrze do Estonii?

Ile zapłacę za wysłanie paczki?

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto