Paczka do Kosowa

Kosowo to kraj to dość daleki od nas, o niestabilnej sytuacji politycznej. Nie oznacza to jednak, że między Polską a tym państwem bałkańskim nie istnieje komunikacja w postaci przesyłania listów, paczek, a także towarów przeznaczonych na eksport i import. Funkcjonuje wiele sposobów, dzięki którym można wykonać tego typu usługi, jednak to firma kurierska okazuje się najtańsza, najszybsza i najpewniejsza. W Allekurier znajdziesz najlepszą ofertę na tanie przesyłki kurierskie nie tylko do Kosowa, ale i do większości państw na świecie.

Zamów kuriera po odbiór paczki do Kosowa na tej stronie: https://allekurier.pl/nadaj lub poniżej.

Paczki do Kosowa - co warto wiedzieć?

Jeśli interesują nas przesyłki do Kosowa, musimy pamiętać o tym, że choć nie jest ono do końca uznawane za suwerenne państwo, to przesyłki i tak będą musiały przejść przez tamtejszą odprawę celną na granicy. Przepisy, z jakich korzysta kosowski urząd celny, nie odbiegają od tych, jakie powszechnie są stosowane w większości krajów europejskich. A to oznacza, że nie wolno na teren tego państwa wwozić broni (i amunicji), narkotyków oraz wszelkich substancji zagrażających zdrowiu lub życiu. Ograniczeniom natomiast podlegają wyroby tytoniowe, wyroby alkoholowe, lekarstwa, gotówka, a także wwóz zwierząt i roślin. Należy także pamiętać, że w przypadku paczek od osób prywatnych, firmy kurierskie dysponują własnym regulaminem, który posiada nieco szerszą listę towarów zakazanych. Znajdują się na niej zwykle jeszcze przedmioty o dużej wartości materialnej (takie jak dzieła sztuki, antyki), gotowe bagaże oraz produkty spożywcze, które mogą się zepsuć w trakcie transportu lub po prostu mają krótki termin przydatności.

Jeśli interesuje nas eksport produktów z Polski do Kosowa za pośrednictwem firmy kurierskiej, musimy pamiętać o wypełnieniu wszelkich formalności celnych. Do odprawy celnej przy wjeździe do Kosowa niezbędne będą następujące dokumenty: oryginalny (podpisany i podstemplowany) rachunek handlowy, pełna lista przewożonych towarów, dokładny adres odbiorcy, wraz z telefonem do osoby, z którą można się skontaktować, dokumenty o zagwarantowaniu bezpieczeństwa podczas przeładunku, różnego rodzaju certyfikaty i licencje, jeśli są potrzebne, a także specjalny kwit wywozowy, który otrzymuje się z polskiego urzędu celnego.

Przesyłka do Kosowa dla firm

O tym, że z usług kurierskich mogą korzystać nie tylko osoby prywatne, ale też firmy chcące eksportować do tego bałkańskiego kraju swoje produkty, już pisaliśmy. Wyjaśniliśmy też, jakie warunki należy spełnić, by była możliwa taka wysyłka do Kosowa. Ale pisząc o współpracy między firmą produkcyjną a kurierem, warto zaznaczyć, że odbywa się ona na nieco innych warunkach niż w przypadku klientów prywatnych. Wyceny takich zleceń są zwykle wykonywane indywidualnie, ale głównym czynnikiem wpływającym na wysokość kosztów jest wielkość przewożonych palet (takie zamówienia są bowiem realizowane na palecie). Należy mieć przy tym świadomość, że dobrze wybrana firma kurierska powinna być solidnym partnerem biznesowym, który może zaproponować bardziej atrakcyjne warunki realizacji zleceń w przypadku podjęcia stałej współpracy.

Ponadto warto wybrać taką firmę kurierską, która zajmie się nie tylko przewozem produktów z Polski do Kosowa, ale też szeroko pojętą logistyką oraz pomocą przy załatwianiu formalności związanych z eksportem towarów.

Ile idzie tania paczka do Kosowa?

Mówiliśmy już o tym, że usługi kurierskie to najszybszy sposób na to, by dostarczyć do innego kraju list lub paczkę. Oczywiście trzeba mieć świadomość tego, że w przypadku dużych odległości nie da się wykonać tej usługi w ciągu jednego czy dwóch dni, niemniej jednak cała procedura i tak wychodzi bardzo sprawnie.

Odpowiadając na pytanie, jak długo idą przesyłki kurierskie do Kosowa, warto najpierw wytłumaczyć, jak wygląda proces ich dostarczania do odbiorcy. Nie można bowiem powiedzieć, że realizacja zlecenia trwa tyle czasu, w ile można pokonać trasę między Polską a Kosowem, która wynosi ponad półtora tysiąca kilometrów, co przekłada się na niemal dobę ciągłej jazdy, bez żadnych postojów. Gdy przesyłka zostanie nadana (zgłoszona online do systemu firmy), nadawca czeka, aż kurier przyjedzie po jej odbiór (ma to miejsce w czasie, który wyznacza wcześniej sam klient). Stamtąd list czy paczka wędruje prosto do magazynu firmowego, gdzie po krótkim etapie magazynowania następuje sortowanie przesyłek. Dopiero wtedy, wraz z innymi przesyłkami do Kosowa, trafia ona do kurierskiego samochodu dostawczego. Gdy polski kurier przejdzie już odprawę z celną i znajdzie się na terenie Kosowa, wówczas wszystkie przesyłki przejmuje kosowska firma kurierska, która współpracuje z polską. Zabiera je ona do własnego magazynu i tam sortuje na poszczególne rejony Kosowa. Gdy przesyłki dotrą do kolejnych magazynów, tam może je czekać kolejne sortowanie, na jeszcze mniejsze rewiry. Ostatni etap to dostarczenie przesyłki prosto pod drzwi właściwego adresata. Te wszystkie czynności też wymagają nieco czasu.

Czas realizacji usług kurierskich nie zależy tylko od tego, jak sprawna jest organizacja pracy wewnątrz firmy. Ważne jest także to, jaki sposób wysyłki wybierze nadawca. Jeśli zdecyduje się on na formę tradycyjną, czyli lądową, musi liczyć się z tym, że czas oczekiwania na przesyłkę liczony będzie w tygodniach. Jeśli więc czas odgrywa kluczową rolę, można wybrać opcję ekspres. Wówczas paczki trafiają do Kosowa samolotem, a odbiorca otrzymuje paczkę już po kilku dniach od jej nadania.

Jak najtaniej wysłać paczkę do Kosowa?

Jak nie trudno się domyślić, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje paczka do Kosowa. Wyodrębnić można kilka czynników, które mają wpływ na ostateczny koszt usługi. Znając te najważniejsze, można spróbować choć trochę obniżyć cenę przesyłki. Kluczową kwestią są gabaryty paczki, czyli jej wymiary oraz ciężar. Tu jednak warto zacząć od tego, że najtańsze są przesyłki wysyłane w formie listu. Warto o tym pamiętać, jeśli mamy do nadania niewielki, mieszczący się w kopercie przedmiot. Oczywiście taka przesyłka musi być też lekka, inaczej zostanie, mimo koperty, potraktowana jak paczka. A skoro wymiary paczki mają wpływ na cenę, spróbujmy tak ją spakować, by wszystko zmieściło się w jak najmniejszym kartonie – być może wtedy uda się przypasować paczkę do niższej, a więc i tańszej, grupy gabarytowej.

Cena usługi kurierskiej jest także zależna od tego, ile idzie paczka do Kosowa. Wspominaliśmy już o dwóch możliwościach, czyli o drodze lądowej oraz lotniczej. Tańsza jest oczywiście ta pierwsza. Jeśli więc czas nie ma dla odbiorcy większego znaczenia, nadajmy przesyłkę metodą podstawową.

Jak nadać paczkę do Kosowa?

Zarówno przesyłka do Kosowa, jak i paczka do Indonezji, do Niemiec, na Białoruś i do każdego innego państwa na świecie, charakteryzuje się prostą, szybką i przyjazną procedurą nadania, która odbywa się całkowicie online (przez Internet), a więc bez konieczności wychodzenia z domu i do tego o dowolnej porze każdego dnia. Możemy nadać przesyłkę do dowolnego miejsca w Kosowie, a więc adresat możne mieszkać nie tylko w strategicznym, dużym mieście (jak np. Prisztina, Prizren, Gnjilane, Peć, Kosowska Mitrowica, Djakowica), ale też w maleńkiej miejscowości, położonej z dala od dużych miast.

Aby nadać przesyłkę do Kosowa, wystarczy po prostu wejść na stronę www firmy kurierskiej, by tam podążać za czytelnymi i prostymi wskazówkami (cała procedura nie zajmie więcej niż 10 minut). Należy podać podstawowe informacje dotyczące paczki, m.in. jej wymiary, ciężar, deklarowaną wartość oraz wybrane opcje jej wysyłki. Potrzebne będą także dane osobowe, adresowe i kontaktowe nadawcy oraz odbiorcy paczki. W tym miejscu także klient ustala termin, w jakim kurier ma odebrać od niego przesyłkę gotową do wysłania. Na podany adres e-mailowy nadawca otrzymuje Międzynarodowy List Przewozowy – dokument, dzięki któremu paczka może dostać się do Kosowa i trafić tam pod właściwy adres. Klient musi sprawdzić, czy wszystkie umieszczone tam dane są zgodne ze stanem faktycznym. Jeśli tak, należy ów Międzynarodowy List Przewozowy wydrukować. Jeśli nadawca nie ma takiej możliwości, wówczas otrzyma on ten dokument od firmy kurierskiej.

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto