- AlleKurier
- Przesyłki zagraniczne
- Paczki do Szkocji
Paczki do Szkocji
Wielka Brytania odznacza się tym, że to właśnie tam znajduje się największy odsetek Polonii. Są to zarówno osoby na stałe zamieszkujące terytorium tego kraju, jak i takie, które przebywają tam w ramach pracy tymczasowej. Duża część tych osób zamieszkuje Szkocję, a to oznacza, że każdego dnia z Polski wyrusza wiele przesyłek adresowanych właśnie do mieszkańców Szkocji. Ważne jest przy tym, by wybrać taki sposób dostarczenia przesyłki, który będzie nie tylko pewny i bezpieczny, ale też tani i szybki. A takie są właśnie przesyłki kurierskie! Co warto wiedzieć o przesyłkach do Szkocji? Najważniejsze informacje znajdziesz w tym poradniku!
Zamów kuriera po odbiór paczki do Szkocji na tej stronie: https://allekurier.pl/nadaj, wybierając z listy kraj WIELKA BRYTANIA lub kliknij poniżej i wykonaj te same kroki.
Paczki do Szkocji - jak wysłać?
Może się wydawać, że paczki do Szkocji trudno jest wysłać za pomocą kuriera. A jednak, kto choć raz zamawiał taką usługę – nawet krajową – doskonale wie, że nie ma nic bardziej mylnego. Zamawianie kuriera – który osobiście odbiera paczkę z domu nadawcy – jest szybkie, wygodne i odbywa się bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to bowiem procedura online, wymagająca jedynie komputera i dostępu do Internetu.
A jak wysłać paczkę do Szkocji? Pierwszym krokiem jest wizyta na stronie internetowej firmy kurierskiej. Tam znajduje się odnośnik do aplikacji, za pomocą której można zamówić kuriera – oczywiście na dzień i godzinę, które klientowi pasują. Aby zamówić kuriera, należy wypełnić specjalny formularz – szybki i prosty. Potrzebne będą tylko dane osobowe, adresowe i kontaktowe do nadawcy przesyłki i odbiorcy, a także podstawowe informacje dotyczące paczki, czyli jej wymiary, ciężar oraz deklarowana wartość. Na podstawie otrzymanych informacji następuje szybka wycena zlecenia, a ustalone koszty klient może pokryć również drogą internetową. Ostatnim krokiem niezbędnym do tego, by móc nadać paczkę do Szkocji, jest specjalny międzynarodowy list przewozowy. Na nim umieszczane są dane podawane przez klienta w formularzu zgłoszenia przesyłki. Ów list najczęściej dociera do nadawcy drogą poczty elektronicznej – jego obowiązkiem jest sprawdzenie poprawności zamieszczonych danych, gdyż od nich będzie zależeć, czy paczka dotrze w odpowiednie miejsce. List przewozowy najlepiej wydrukować. Potrzebne są trzy egzemplarze – dla nadawcy, dla odbiorcy (dopinany do przesyłki) oraz dla firmy kurierskiej. Jeśli nie ma możliwości wydruku, nie trzeba się martwić – firma kurierska dysponuje w swojej bazie wszystkimi niezbędnymi informacjami potrzebnymi do przesyłki listu czy paczki.
Międzynarodowy list przewozowy ważny jest z jeszcze jednego powodu – na podstawie jego numeru istnieje możliwość śledzenia statusu realizacji usługi kurierskiej. Wystarczy tylko podać ów numer w specjalnej aplikacji znajdującej się na stronie internetowej firmy kurierskiej.
Paczka do Szkocji – ile to kosztuje?
Paczki do Szkocji niestety nigdy nie będą tak tanie jak te krajowe, np. wysyłane z Lublina do Krakowa. Podobnie jest z czasem realizacji zlecenia. Niemniej jednak firmy kurierskie są pod tymi względami dużo bardziej atrakcyjne niż tradycyjne usługi pocztowe. Dlatego w kontekście firm konkurencyjnych zagraniczne przesyłki kurierskie mogą śmiało uchodzić za tanie.
Trudno jest wskazać konkretne koszty związane z nadaniem przesyłek do Szkocji. Cena każdej przesyłki zależy bowiem od wielu czynników. Największe znaczenie na cenę ma to, czy konkretna przesyłka jest listem czy paczką, a także jej gabaryty i ciężar. Listy są oczywiście tańsze od paczek. Każda firma kurierska posiada własny cennik uzależniony od powyższych cech przesyłki. Z reguły wydzielone są dwa przedziały gabarytowe – A i B – wraz z przydzieloną do nich wagą przesyłki. Jeśli jednak jest tak, ze dana paczka zalicza się wagowo do gabarytu A, z kolei wymiarowo do gabarytu B (lub odwrotnie), wówczas obowiązująca jest cena wyższa, czyli właściwa dla gabarytu B. można wyróżnić także przesyłki ponadgabarytowe, których cena jest ustalana indywidualnie.
Cena przesyłki jest uzależniona także od tego, jak szybko ma ona dojść do odbiorcy. Jeśli zależy nam na czasie, najlepsza okaże się przesyłka kurierska samolotem (wówczas paczka dociera do odbiorcy nawet w ciągu 24 godzin) – trzeba jednak liczyć się tu ze sporą dopłatą za opcję ekspres. Czas dotarcia standardowej przesyłki jest różny – często uzależniony od tego, czy jest ona kierowana do dużych miast, jak np. Glasgow, Edynburg, Fife, North Lanarkshire, South Lanarkshire, Aberdeenshire, czy też do mniejszych prowincji, w których nie znajdują się główne sortownie przesyłek do Szkocji. Przyjmuje się jednak, że paczki do Szkocji wysłane trybem standardowym docierają do odbiorcy w przeciągu 4-7 dni roboczych.
Ostatnią grupę cenową stanowią przesyłki z działu spedycja, czyli takie, które wysyłane są do Szkocji na palecie. Zapakowana paleta również musi mieścić się w wyznaczonych dla niej gabarytach A lub B, w przeciwnym razie zostanie ona uznana za przesyłkę droższą, bo ponadgabarytową. Z przesyłek spedycyjnych korzystają przede wszystkim firmy, które eksportują swoje produkty za granicę, ale też osoby, które przeprowadzają się do Szkocji.
Przesyłki do Szkocji – jak przygotować paczkę?
Przygotowując przesyłkę z Polski do Szkocji trzeba mieć na uwadze przede wszystkim dwie kwestie – jej zawartość oraz właściwe opakowanie. Oczywiste jest to, że nie można przewozić do Szkocji artykułów, które są prawnie zabronione, czyli różnego rodzaju broni, substancji wybuchowych, chemicznych, trujących, żrących, łatwopalnych i innych niebezpiecznych dla życia i zdrowia, a także narkotyków. Ponadto zabrania się umieszczania w paczkach kurierskich wyrobów tytoniowych i alkoholowych – mimo że prawo zezwala na wwiezienie tych produktów w odpowiednich limitach. Firmy kurierskie mają jednak swoje wewnętrzne regulaminy, w których liczba towarów zakazanych jest jeszcze szersza. Są tam również zwykle zwierzęta, rośliny, żywność, leki i wyjątkowo cenne przedmioty.
Druga sprawa to odpowiednie opakowanie. Zabrania się, by jedna przesyłka składała się z kilku połączonych ze sobą paczek. Co więcej, wszystko musi być tak zapakowane, by żaden przedmiot nie wystawał od reszty. Nadawca musi zadbać także o bezpieczne opakowanie – do tego idealnie nadaje się choćby folia bąbelkowa (a czasem wystarczy zwykła gazeta i wata). Bezpieczne opakowanie to jest to, na co zwracają uwagę kurierzy. Transport do Szkocji ma do pokonania bardzo długą trasę po drogach różnej jakości, w związku z czym przesyłki są narażone na uszkodzenia. A za uszkodzoną zawartość odpowiada kurier. Jeśli więc zawartość jest ewidentnie źle zabezpieczona, wówczas ten może odmówić jej przyjęcia.
Przesyłka Polska-Szkocja – ubezpieczenie i reklamacja
Firmy kurierskie oferują swoim klientom możliwość ubezpieczenia przesyłki. Wiąże się to z nieco wyższymi kosztami nadania, ale w razie zagubienia lub uszkodzenia paczki firma bierze za ten fakt pełną odpowiedzialność. W przypadku przesyłek zagranicznych – które mają do pokonania dalekie dystanse – opcja ubezpieczenia często jest obligatoryjna. Dodatkowe koszty, które należy ponieść w ramach ubezpieczenia, są uzależnione od deklarowanej wartości zawartości przesyłki. Im wyższe ubezpieczenie, tym większą rekompensatę pieniężną może otrzymać osoba poszkodowana.
Aby móc skorzystać z odszkodowania, należy nie tylko wykupić opcję ubezpieczenia przesyłki, ale i odpowiednio wykonać proces reklamacyjny. Podstawą do tego, by rozpocząć proces reklamacyjny, jest otwarcie odebranej przesyłki w obecności kuriera – w przeciwnym wypadku nie będzie podstaw do tego, by reklamacja została uznana przez firmę kurierską. Jeśli zawartość paczki została uszkodzona, wówczas kurier ma obowiązek wypisać odpowiedni protokół reklamacyjny, który klient musi podpisać. W przypadku przesyłek zagranicznych, w tym do Szkocji, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Transportem przesyłki zajmują się przeważnie dwie firmy partnerskie – jedna z Polski, druga ze Szkocji. I to kurier szkocki dostarcza list lub paczkę. W związku z tym, to z kurierem szkockim należy wykonać odpowiedni protokół reklamacyjny, ale ponadto w określonym regulaminowo czasie (zwykle jest to do 7 dni) o zaistniałym problemie należy powiadomić także firmę kurierską z Polski.