Paczka na Białoruś - wysyłka kurierem lotniczym | AlleKurier.pl

Paczki na Białoruś – przepisy celne

Usługi kurierskie są kierowane do wszystkich osób, które cenią sobie szybkie, skuteczne, bezpieczne i atrakcyjne cenowo rozwiązania. Jeśli ktoś ma już dość wysokich cen tradycyjnych usług pocztowych, długich terminów ich realizacji oraz uciążliwej procedury nadania takich przesyłek, z pewnością doceni to, co mają do zaoferowania firmy kurierskie. A za ich pośrednictwem można nadawać nie tylko przesyłki krajowe (czyli np. z Lublina do Częstochowy), ale i zagraniczne. A te realizowane są chyba do wszystkich państw na świecie.

Jedną z częściej wybieranych przez klientów opcji są paczki na Białoruś. Wynika to z tego, że za naszą wschodnią granicą, w tym państwie, mieszka – zgodnie ze statystykami – blisko 400 tysięcy osób polskiego pochodzenia. Nic więc dziwnego, że paczki tak często są tam wysyłane – przez rodziny, przyjaciół, ale też przesyłki na Białoruś mogą być nadawane przez firmy eksportujące tam swoje wyroby. Spedycja – przewóz rzeczy na palecie – może mieć miejsce także w trakcie przeprowadzek na Białoruś.

Jaki by nie był powód nadania, paczki na Białoruś (identycznie jak paczki do Macedonii, paczki do Makao, ale także paczki do Malezji) muszą przejść przez tamtejszą odprawę celną. Zanim więc nadamy przesyłkę, zorientujmy się, czy nie znajduje się w niej nic takiego, co mogłoby spowodować, że agencja celna po prostu ją cofnie, a nawet pociągnie do odpowiedzialności karnej za złamanie przepisów celnych. A jakie to są przepisy? Przede wszystkim nie wolno wwozić na teren Białorusi narkotyków oraz środków psychotropowych – takie czynnością są bardzo surowo karane. Ponadto istnieją ograniczenia odnośnie do wwożenia gotówki, wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Jeśli zaś chodzi o opłaty celne, to nie dotyczą one przedmiotów osobistego użytku, których wartość nie przekracza 1500 EUR (a jednocześnie ich waga mieści się w granicy 50 kg).

A jak kurier na Białoruś radzi sobie z takimi ograniczeniami? Bardzo prosto. Firmy kurierskie mają swoje wewnętrzne regulaminy, w których po prostu zabraniają umieszczania w paczkach tego, co jest zabronione przepisami celnymi zarówno całkowicie, jak i pod określonymi warunkami. Do przedmiotów wymienionych wyżej zwykle trzeba dodać także jakiekolwiek lekarstwa, produkty spożywcze, które mogą łatwo zepsuć się w czasie transportu, substancje niebezpieczne, wybuchowe, łatwopalne, broń, amunicję, przedmioty cenne (np. biżuterię, klejnoty, dzieła sztuki, antyki), zwierzęta (również martwe), rośliny (w tym nasiona, sadzonki itp.), a nawet bagaże. Przesyłki, w których znajdą się takie produkty, zostają od razu wycofane, a poniesione przez nadawcę koszty nie zostają zwrócone. Dlatego też, gdy interesuje nas kurierska wysyłka na Białoruś, warto dokładnie przestudiować nie tylko przepisy celne w danym kraju, ale i regulamin obowiązujący w wybranej firmie kurierskiej, gdyż nadanie paczki wiąże się z jego akceptacją.

Tania paczka na Białoruś – jak długo idzie

Przesyłki kurierskie nie bez powodu uznawane są za najszybsze. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że te zagraniczne nie dotrą tak szybko do odbiorców, jak listy i paczki krajowe – nawet jeśli mówimy o paczkach wysyłanych na Białoruś, czyli do naszego sąsiada.

To, jak długą idą przesyłki kurierskie na Białoruś, zależy od kilku czynników. Tym podstawowym jest to, jaką drogą chcemy wysłać paczkę. Możemy wybrać opcję lądową, czyli standardową, lub też priorytetową, a więc lotniczą. W pierwszym przypadku musimy liczyć się z tym, że odbiorca będzie nieco dłużej czekał na swoją przesyłkę. Zwykle jednak czas wykonania takiego zlecenia nie przekracza 7-10 dni. W przypadku przesyłek realizowanych samolotem paczka dociera szybciej – zwykle w ciągu 2-3 dni.

Trzeba wiedzieć, że czas realizacji przesyłek kurierskich na Białoruś to nie tylko sam fakt dowiezienia paczek na terytorium tego sąsiedniego państwa. Gdy kurier odbiera paczkę od nadawcy, ta trafia do magazynu. Tam przesyłki zagraniczne są sortowane i dzielone na poszczególne kraje. Następnie kurier zabiera wszystkie paczki na Białoruś. W przypadku naszego wschodniego sąsiada trzeba liczyć się także z długim oczekiwaniem na przejazd przez granicę wraz z dokładną odprawą celną. Po przekroczeniu granicy przesyłki odbiera partnerska firma kurierska białoruska. Tam dochodzi do kolejnego magazynowania i sortowania przesyłek – tym razem na konkretne regiony i miasta, aż ostatecznie paczka trafia do właściwego odbiorcy. Te wszystkie procedury także zabierają sporo czasu, a do tego takie dni jak weekendy i święta są najczęściej przerwą w pracy.

Jak najtaniej wysłać paczkę na Białoruś

Czy można udzielić jednoznaczną odpowiedź na pytanie, ile kosztuje paczka na Białoruś? Nie za bardzo. Trzeba bowiem wiedzieć, że koszt usługi kurierskiej jest uzależniony od różnych czynników. Najważniejszym z nich są gabaryty przesyłki. Na stronie internetowej firmy kurierskiej można znaleźć cennik, w którym znajduje się podział na różne grupy gabarytowe (A, B, C, itd.). Do każdej takiej grupy jest przypisany zakres wagowy i wymiarowy przesyłki. Wszystko to zgodnie z zasadą – im większe gabaryty, tym wyższa cena. Co więcej, jeśli jeden z gabarytów (np. waga) zalicza się do tańszej grupy cenowej niż drugi gabaryt, to dla klienta obowiązującą ceną jest ta wyższa. Dlatego też, chcąc ograniczyć koszta związane z nadaniem paczki na Białoruś, spróbujmy tak ją spakować, by zawartość zmieściła się w jak najmniejszym opakowaniu.

Mówiąc o opakowaniach, warto mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię. Przesyłki kurierskie to zarówno listy, jak i paczki – przy czym wysłanie tych pierwszych jest tańsze. Dlatego też jeśli mamy do wysłania niewielki przedmiot, spróbujmy schować go w mocnej kopercie i nadać jako list. Pamiętajmy jednak jednocześnie o tym, że nie tylko opakowanie i wymiary, ale także ciężar decyduje o tym, czy coś może zostać wysłane jako list, czy już raczej zalicza się do kategorii paczek.

Cena paczki kurierskiej zależeć będzie także od tego, ile idzie paczka na Białoruś, czyli – mówiąc dokładniej – czy wybierzemy opcję standardową (lądową), czy może raczej ekspres (lotniczą). Dlatego też warto rozważyć, jak bardzo zależy nam na kosztach nadania paczki, a jak bardzo na czasie realizacji zlecenia. Pamiętajmy również o tym, że na ostateczną cenę przesyłki na Białoruś wpływ ma także ubezpieczenie i jego wysokość. Jest ono naliczane przede wszystkim na podstawie deklarowanej wartości przesyłki (podaje ją nadawca). Nie warto jednak oszczędzać na tej opcji, gdyż w razie uszkodzenia lub zgubienia przez kuriera przesyłki dzięki ubezpieczeniu następuje odpowiednio wysoka rekompensata finansowa.

Jak nadać paczkę na Białoruś

Najtańsze i najszybsze – takie właśnie są przesyłki kurierskie. Ale ponadto są one bardzo wygodne. Duże znaczenie dla klientów ma fakt, że za pośrednictwem firm kurierskich można nadać przesyłkę do dowolnego miejsca na Białorusi – i do ważniejszych miast, jak np. Mińsk (stolica), Homel, Mohylew, Witebsk, Grodno, Brześć, i do prowincjonalnych i oddalonych od strategicznych miast prowincji.

Ogromnym plusem dla wielu osób jest także to, że nie trzeba stać w uciążliwych kolejkach, by móc nadać paczkę na Białoruś. Cały ten proces można bowiem przejść drogą internetową (online) – i to w dowolnej godzinie, także w weekendy i święta. Aby móc nadać przesyłkę, należy wejść na stronę internetową wybranej firmy kurierskiej. Tam wystarczy już tylko podążać za przejrzystymi wskazówkami. Mówiąc ogólnie, trzeba wówczas podać dane osobowe, adres zamieszkania, numer telefonu oraz adres e-mailowy swój i odbiorcy paczki. Ponadto, niezbędne będą informacje na temat ciężaru i wymiarów paczki, a także opcji jej przesłania. Znając te informacje, system może dokonać dokładnej wyceny zlecenia. Po dokonaniu przelewu nadawca otrzymuje na adres e-mailowy bardzo ważny dokument, czyli Międzynarodowy List Przewozowy niezbędny do tego, by dostarczyć paczkę pod wskazany adres poza granicami Polski. Na tym dokumencie znajdują się te danej, które nadawca zgłosił do systemu w procesie nadania paczki. Każdy Międzynarodowy List Przewozowy posiada swój unikalny numer, za pomocą którego można śledzić na bieżąco postępy w realizacji usługi kurierskiej.

Wylogowanie po okresie nieaktywności

Podaj swoje dane aby zalogować się ponownie.

   Zapomniałem hasło

Porozmawiaj z nami