• AlleKurier
  • Blog
  • Furgonetka kurierska - podstawowe narzędzie pracy kuriera

Furgonetka kurierska - podstawowe narzędzie pracy kuriera

Obecnie coraz więcej osób nie wyobraża sobie życia bez dostępności usług kurierskich. Jest to nie tylko sposób na szybkie zakupy, ale przede wszystkim bezpieczne i pewne źródło transportu. Osobom prywatnym usługi kurierskie kojarzą się głównie z dostarczaniem zakupów internetowych. Jednak tak naprawdę już od wielu lat furgonetki kurierskie rozwożą towary nie tylko do osób prywatnych, ale także do firm, instytucji państwowych itp. Obecnie rynek usług kurierskich jest bardzo zróżnicowany, a kurierzy dzięki nowoczesnej flocie, na którą składa się nie jedna furgonetka kurierska dostarczają je coraz szybciej.

Transport paczek przed furgonetką kurierską?

Tak naprawdę ciężko określić początki usług kurierskich, które sięgają nawet VI wieku przed naszą erą, kiedy to trzeba się doszukiwać początków zarówno w usługach kurierskich, jak i w systemie pocztowym. Na przestrzeni lat oba te systemy rozwijały się niejako równolegle.

Uważa się jednak, że usługi kurierskie powstały w wyniku wydajności narodowych systemów pocztowych. Innym powodem może być także dynamiczny rozwój państw, ogólny wzrost rozwoju państwa oraz zapotrzebowania na takie usługi.

furgonetka kurierska

Oczywiście do czasu wynalezienia samochodu kurierzy dostarczali paczki w zupełnie inny sposób niż obecnie. Podstawą transportu nie była furgonetka kurierska, a konie, powozy lub transport pieszy.

XX wiek  - powstaje furgonetka kurierska

W latach sześćdziesiątych XX wieku zasada działania kurierów była podobna do obecnej, jednak w praktyce wyglądało to zupełnie inaczej. Kurierzy głównie byli pracownikami banków, rządów i innych instytucji państwowych lub działali typowo na ich usługach. Ich praca polegała na przewiezieniu paczek z bazy do wskazanego klienta. Czas dostawy się nie liczył. Ciężko mówić wówczas o zaawansowanej logistyce lub idealnej organizacji. Kurierzy nie używali wówczas samochodów dostawczych. Współczesna furgonetka kurierska pojawiła się kilkanaście lat później. Towary były rozwożone często przy pomocy motocykli, taksówek lub tradycyjnych samochodów osobowych. Co więcej, kurierzy nie mieli stałego kontaktu z bazą. Odbywał się on głównie z telefonów klientów, budek telefonicznych itp. Często zdarzało się tak, że tego kontaktu wcale nie było. Pilne paczki rozwożone były nie przez kuriera, który znajdował się najbliżej, ale przez kuriera, z którym akurat był kontakt. Brak furgonetki kurierskiej z prawdziwego zdarzenia oraz stałego kontaktu sprawiał, że kurierzy byli niewydajni.

Nowoczesna furgonetka kurierska

Wszystko zaczęło się zmieniać stopniowo za sprawą rozwoju technologii. Po pierwsze znaczny rozwój nastąpił w motoryzacji, a po drugie w komunikacji. Na rynku zaczęły się pojawiać samochody, które znacznie bardziej przypominały współczesne samochody dostawcze. Miały one przestrzeń na większą ilość towarów, co z kolei pozwalało na efektywne ustalenie trasy obejmującej większy teren. Takie samochody dostawcze nie były przygotowane tak, jak współczesna furgonetka kurierska, ale pozwalały na przewiezienie większej liczby towarów niż samochód osobowy, rower lub motocykl. Z kolei kolejnym udogodnieniem dla pracy firm kurierskich był przede wszystkim rozwój bezprzewodowej komunikacji. Komunikacja radiowa pozwalała na kontaktowanie się z kurierami i zlecanie im najpilniejszych zleceń efektywnie. Ogromną rolę odgrywała tu także praca dyspozytora, który układał plan trasy, łącząc ze sobą przesyłki kurierskie, które wychodziły w jednym kierunku.

Bum na kuriera

Wraz z nastaniem lat osiemdziesiątych firmy kurierskie zaczęły przeżywać prawdziwy rozkwit. Dzięki poczynionym postępom coraz więcej osób chciało skorzystać z usług kuriera. Wynikało to głównie z nieudolności opieszałych systemów pocztowych. W wyniku dynamicznego rozwoju i zapotrzebowania na takie usługi firmy kurierskie zaczęły się zmieniać w kolejnych latach. Furgonetka kurierska zaczęła przypominać swoją współczesną wersję, miejsce zaczęło być efektywniej wykorzystywane. Co więcej, nastąpił rozwój telekomunikacyjny. W latach dziewięćdziesiątych rozpowszechnione zostały telefony komórkowe, a to całkowicie skróciło dystans komunikacyjny pomiędzy kurierem a dyspozytorem. Rozwój technologiczny pozwolił także na wdrożenie systemów informatycznych, które pozwalają na łatwiejsze sortowanie paczek, rozdzielenie ich zgodnie z miejscem przeznaczenie itp. Obecnie ciężko wyobrazić sobie pracę firm kurierskich bez takich udogodnień, jednak kiedyś takie właśnie ówczesne nowinki technologiczne oraz towarzyszące im nakłady finansowe pozwoliły, aby firmy kurierskie rozwinęły się, wyprzedzając pocztę o lata świetlne.

Furgonetki kurierskie dziś

Obecnie popyt na usługi kurierskie jest tak ogromny, że pozwala kilku potentatom na istnienie obok siebie. Zapotrzebowanie na usługi kurierskie popycha firmy do inwestowania w sprzęt i oprogramowanie, by zapewnić najwyższą jakość usług. W związku z tym obecnie każda furgonetka kurierska wyposażona jest w system GPS, który pozwala na zlokalizowanie jej położenia. Co więcej, miejsce wewnątrz samochodu jest wykorzystywane coraz wydajniej. W części dostawczej samochodu montowane są specjalne systemy, które pozwalają na zabranie dużej ilości paczek w sposób bezpieczny. Po pierwsze nie wpływa on na stan paczek, a ponadto nie wiąże się z przeładowaniem samochodu. Kurierzy są także lepiej połączeni z bazą. Każdy z nich posiada nie tylko telefon komórkowy, ale otrzymuje dyspozycje wydawane przez system informatyczny. Dodatkowym atutem jest fakt, że kurier ma kontakt nie tylko z bazą, ale także z klientem oczekującym na przesyłkę. Takie rozwiązania udowadniają, że firmy kurierskie stawiają nie tylko na szybkość i wydajność, ale także na obsługę klienta.

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto