• AlleKurier
  • Blog
  • Dostawa w 24 godziny - jak zrozumieć czas dostawy u kurierów

Dostawa w 24 godziny - jak zrozumieć czas dostawy u kurierów

Handel internetowy z roku na rok miewa się coraz lepiej. Ludzie kupują przy pomocy Internetu właściwie wszystko. Ubrania, sprzęty agd, rtv, zabawki, a nawet żywność czy leki. Świat zakupów stoi otworem i nawet nie trzeba wychodzić z domu.

Logistyczny aspekt sprzedaży internetowej

Dostawa w 24 godziny

Zakupy to jedna strona medalu. Natomiast po stronie sprzedawcy, chwila zakupu oznacza rozpoczęcie całego procesu logistycznego, który obejmuje poszczególne etapy przygotowania i dostarczania przesyłki. Produkt musi zostać zapakowany i przygotowany do wysyłki. Nic skomplikowanego. Duże znaczenie logistyczne ma tu przede wszystkim planowanie procesu wysyłki, gdyż możliwości jest całkiem sporo. Od klasycznej poczty, po usługi wielu firm kurierskich. Przedsiębiorca analizując oferty wielu firm musi wybrać taką ofertę, która obejmuje interesujące go aspekty. Dla konsumentów jest to w zasadzie bez różnicy, jakiej firmy kurier zapuka do naszych drzwi. Najważniejsze, żeby przesyłka dotarła na miejsce, w stanie nienaruszonym i co najważniejsze- jak najszybciej.

Opcje dostawy

Robiąc zakupy w Internecie i wybierając sposób dostawy, zazwyczaj zwracamy uwagę na dwa aspekty: koszt przesyłki oraz czas, jaki planuje sprzedawca na dostarczenie naszych zakupów. Zarówno koszt, jak i tempo dostarczenia towaru zależy w dużym stopniu od tego, z jakiej opcji dostawy skorzystamy. A wybór jest duży. Od klasycznej poczty, przez paczkomaty, po - dla wielu najwygodniejszą - dostawę przesyłki kurierem.

Logistyka w firmach kurierskich i organizacja pracy jest tak doskonale zorganizowana, że od momentu nadania paczki do czasu jej dostarczenia - czasem wystarczy zaledwie doba, aby przetransportować paczkę z jednego końca kraju na drugi.

Dlatego wiele osób ceni sobie usługi firm kurierskich, które dostarczają paczki o różnych gabarytach pod wskazany adres i to często w rekordowo krótkim tempie. Jeżeli adres nadawcy paczki i adres odbiorcy znajdują się np. na terenie tego samego miasta, niektóre firmy świadczą tzw. usługi ekspresowe, dzięki którym dostarczenie przesyłki może zająć zaledwie 3-4 godziny od chwili odbioru paczki od nadawcy.

Od czego zależy czas dostawy?

Na tak szybką dostawę, jaką oferują firmy kurierskie, składa się kilka etapów działania. Gdy paczka zostanie przygotowana przez sprzedawcę, generowany jest dla niej list przewozowy. Wówczas przesyłka jest gotowa i czeka na odbiór przez kuriera. Usługi firmy kurierskich to nie tylko dostarczanie paczek, lecz często również ich odbiór od firm działających w branży e-commerce. Paczka rozpoczyna swoją podróż do adresata w momencie odbioru paczki przez przedstawiciela firmy. Gdy kurier odbierze przesyłkę, wówczas trafia ona do sortowni, gdzie paczki są rozdzielane i segregowane zgodnie z miejscem przeznaczenia. Następnym etapem jest spedycja i transport do sortowni, zgodnej z adresem nadawcy. Czas transportu bywa różny, w zależności od tego, gdzie dana paczka ma trafić. Ostatnim etapem jest czas, jaki upływa od momentu wydania paczki kurierowi do chwili jej fizycznego dostarczenia odbiorcy. Firmy kurierskie wprowadzają do swojej oferty również specjalne usługi, a korzystanie z większości z nich wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowej opłaty. Jedna z nich dotyczy specjalnego czasu dostawy.

etapy dostarczenia paczki

Dostawa ekspresowa - w 24 godziny, czy to możliwe?

Konkurencja na rynku kurierskim jest naprawdę duża, a ciągle funkcjonować zaczynają nowe podmioty. Mimo dużej konkurencji, rynek wciąż nie jest nasycony, a firmy toczą walkę konkurencyjną, głównie o klienta biznesowego. Bo to najczęściej firmy, zajmujące się handlem internetowym potrzebują usług kurierskich, aby dostarczać konsumentom zakupione przez nich towary. Coraz więcej firm deklaruje, że będzie w stanie dostarczyć przesyłkę w ciągu 24 godzin. Zarówno dla konsumenta, jak i dla przedsiębiorcy, który jest nadawcą przesyłki jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Ale co tak naprawdę oznacza wyznaczona granica 24 godzin? Większość firm kurierskich informuje, że czas dostarczenia przesyłki liczony jest od momentu nadania przesyłki. Ale czym jest to nadanie? Czy jest to czas wygenerowania dokumentów przewozowych? A może chwila, w której paczka zostanie przekazana kurierowi? A może dopiero wtedy, gdy kurier przywiezie paczkę do sortowni? Trudna sprawa.

Większość firm kurierskich w zakresie informacji o czasie dostawy podaje informację, że w przypadku przesyłki standardowej czas realizacji dostawy to następny dzień roboczy po dniu, w którym przesyłka została nadana.

Zamawiając towar, np. u sprzedawcy internetowego i wybierając sposób dostawy, należy pamiętać, że firmy kurierskie świadczą swoje usługi od poniedziałku do piątku. Rzadko która firma zajmuje się dostarczaniem paczek także w weekend. I większość firm, podając szacowany czas dostawy zaznacza, że jest on liczony, jako dni robocze. Dlatego, jeśli zamówimy paczkę tuż przed weekendem, a sprzedawca przygotuje ją do wysyłki w piątek, to przesyłka dotrze do nas w 24 godziny, ale robocze, czyli dopiero w poniedziałek.

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto