Paczka pocztowa ekonomiczna czy priorytetowa?


Poczta Polska oferuje możliwość wysłania dwóch rodzajów paczek. Pierwszą z nich jest paczka pocztowa ekonomiczna, drugą paczka pocztowa priorytetowa. Czym różnią się te rozwiązania, które z nich jest lepsze w danej sytuacji i którą opcję najlepiej wybrać?

Paczka pocztowa ekonomiczna a priorytetowa

Co do zasady paczka pocztowa ekonomiczna jest przemieszczana, opracowywana i doręczana w standardzie D+3. Oznacza to, że spodziewany czas doręczenia wynosi trzy dni robocze od momentu nadania. Paczka pocztowa priorytetowa przemieszczana i dostarczana jest natomiast w standardzie D+1, więc co do reguły można oczekiwać jej już następnego dnia roboczego. Paczka pocztowa priorytetowa będzie jednak dostarczona w takim terminie tylko, jeśli została nadana przed godziną 15:00. W innym wypadku zostanie potraktowana jako nadana dopiero w dniu następnym, dlatego termin dostarczenia się wydłuży. 

Paczka pocztowa ekonomiczna

Koszt wysłania paczek

Paczka pocztowa ekonomiczna jest tańsza niż priorytetowa, jednak różnice w cenach uzależnione są od miejsca dostarczenia przesyłki - mogą wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych w przypadku wysłania paczki do innego kraju. 

Oznaczenie paczki priorytetowej

Paczka pocztowa priorytetowa oznaczana jest poprzez naklejenie na niej nalepki w kolorze niebieskim z napisem „priorytet” lub naniesieniem napisu o tej treści. Ponadto na adresie pomocniczym w przypadku nadawania paczki w obrocie krajowym zaznacza się rubrykę „priorytetowa”. 

Przewidywany i rzeczywisty czas dostarczenia

Co do zasady paczka pocztowa priorytetowa dostarczana jest szybciej niż ta ekonomiczna – stąd wyższa cena za realizację usługi. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze musi tak być. Podany przez pocztę standard doręczenia jest jedynie czasem przewidywanym, a nie czasem gwarantowanym. W obu przypadkach poczta ma 14 dni od daty nadania na dostarczenie paczki. Dopiero po upływie tego czasu można składać reklamację. Co prawda w większości przypadków czas przewidywany pokrywa się z czasem rzeczywistym dostarczenia, jednak mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy termin ten ulegnie zmianie. 

Paczka pocztowa ekonomiczna

Sposób na tanią przesyłkę

Aby mieć pewność, że paczka zostanie dostarczona na czas i że dotrze nieuszkodzona do miejsca docelowego, warto wybrać odpowiedniego przewoźnika. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ofert, dlatego trudno zdecydować, która z nich jest najlepsza. Ponadto dużym problemem są różnice w cenach oferowanych przez poszczególne firmy kurierskie.

Aby nie przepłacić i mieć pewność, że przesyłka znajdzie się w dobrych rękach, warto skorzystać ze strony AlleKurier.pl.

Dzięki niej możliwe jest proste wycenienie paczki, wybranie przewoźnika wśród najlepszych pracujących w Polsce przy jednoczesnym uniknięciu zbędnych wydatków. Strona wyposażona jest w wygodne narzędzie umożliwiające wycenienie paczki u wszystkich przewoźników oferujących dowóz przesyłki w podane miejsce docelowe. Wystarczy jedynie poświęcić chwilę i wprowadzić niezbędne dane online, a potem czekać już tylko na pojawienie się kuriera. Usługa AlleKurier.pl jest niezwykle wygodna, a w dodatku ceny są bardzo atrakcyjne – istnieje możliwość nadania paczki nawet o 70% taniej.

Sprawdź także:

info

Serwis Allekurier.pl używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.