Paczka pocztowa ekonomiczna czy priorytetowa?

Poczta Polska oferuje możliwość wysłania dwóch rodzajów paczek. Pierwszą z nich jest paczka pocztowa ekonomiczna, drugą paczka pocztowa priorytetowa. Czym różnią się te rozwiązania, które z nich jest lepsze w danej sytuacji i którą opcję najlepiej wybrać?

Paczka pocztowa ekonomiczna a priorytetowa

Co do zasady paczka pocztowa ekonomiczna jest przemieszczana, opracowywana i doręczana w standardzie D+3. Oznacza to, że spodziewany czas doręczenia wynosi trzy dni robocze od momentu nadania. Paczka pocztowa priorytetowa przemieszczana i dostarczana jest natomiast w standardzie D+1, więc co do reguły można oczekiwać jej już następnego dnia roboczego. Paczka pocztowa priorytetowa będzie jednak dostarczona w takim terminie tylko, jeśli została nadana przed godziną 15:00. W innym wypadku zostanie potraktowana jako nadana dopiero w dniu następnym, dlatego termin dostarczenia się wydłuży. 

Paczka pocztowa ekonomiczna

Koszt wysłania paczek

Paczka pocztowa ekonomiczna jest tańsza niż priorytetowa, jednak różnice w cenach uzależnione są od miejsca dostarczenia przesyłki - mogą wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych w przypadku wysłania paczki do innego kraju. 

Oznaczenie paczki priorytetowej

Paczka pocztowa priorytetowa oznaczana jest poprzez naklejenie na niej nalepki w kolorze niebieskim z napisem „priorytet” lub naniesieniem napisu o tej treści. Ponadto na adresie pomocniczym w przypadku nadawania paczki w obrocie krajowym zaznacza się rubrykę „priorytetowa”. 

Przewidywany i rzeczywisty czas dostarczenia

Co do zasady paczka pocztowa priorytetowa dostarczana jest szybciej niż ta ekonomiczna – stąd wyższa cena za realizację usługi. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze musi tak być. Podany przez pocztę standard doręczenia jest jedynie czasem przewidywanym, a nie czasem gwarantowanym. W obu przypadkach poczta ma 14 dni od daty nadania na dostarczenie paczki. Dopiero po upływie tego czasu można składać reklamację. Co prawda w większości przypadków czas przewidywany pokrywa się z czasem rzeczywistym dostarczenia, jednak mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy termin ten ulegnie zmianie. 

paczka pocztowa ekonomiczna czy piortytetowa

Sposób na tanią przesyłkę

Aby mieć pewność, że paczka zostanie dostarczona na czas i że dotrze nieuszkodzona do miejsca docelowego, warto wybrać odpowiedniego przewoźnika. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ofert, dlatego trudno zdecydować, która z nich jest najlepsza. Ponadto dużym problemem są różnice w cenach oferowanych przez poszczególne firmy kurierskie.

Aby nie przepłacić i mieć pewność, że przesyłka znajdzie się w dobrych rękach, warto skorzystać ze strony AlleKurier.pl.

Dzięki niej możliwe jest proste wycenienie paczki, wybranie przewoźnika wśród najlepszych pracujących w Polsce przy jednoczesnym uniknięciu zbędnych wydatków. Strona wyposażona jest w wygodne narzędzie umożliwiające wycenienie paczki u wszystkich przewoźników oferujących dowóz przesyłki w podane miejsce docelowe. Wystarczy jedynie poświęcić chwilę i wprowadzić niezbędne dane online, a potem czekać już tylko na pojawienie się kuriera. Usługa AlleKurier.pl jest niezwykle wygodna, a w dodatku ceny są bardzo atrakcyjne – istnieje możliwość nadania paczki nawet o 70% taniej.

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto