Naklejki na paczkę – rodzaje i przeznaczenie

Naklejki na paczkę to akcesoria bardzo przydatne, a niekiedy niezbędne do bezpiecznego transportowania przesyłki zawierającej delikatne przedmioty. To do nadawcy danej paczki należy obowiązek odpowiedniego zapakowania i zabezpieczenia przedmiotów na czas transportu. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne doręczenie paczki, ale to również staranie się o odszkodowanie w sytuacji, gdy paczka podczas transportu ulegnie zniszczeniu z winy kuriera. Co warto wiedzieć o naklejkach na paczki? Sprawdź i zabezpiecz swoją przesyłkę we właściwy sposób.

Czym są naklejki na paczki i jakie są ich rodzaje?

Naklejka na paczkę - poprzez charakterystyczny symbol lub napis na niej zawarty - informuje o rodzaju zawartości lub jest rodzajem instrukcji, jak obchodzić się z daną przesyłką.

Z pewnością każdy z nas chociaż raz w życiu spotkał się z przesyłką, na której znajdowało się hasło „uwaga szkło” lub narysowany był charakterystyczny symbol kieliszka. To tylko jeden przykład użycia, bo naklejki na paczki pełnią również inne funkcje.

Wśród powszechnie stosowanych etykiet i naklejek na paczki da się znaleźć wiele różnych produktów. Ogólnie można je podzielić na:

  • naklejki na paczki ze szkłem, 
  • naklejki informacyjne.
  • etykiety samoprzylepne ostrzegawcze.

Naklejki na paczki ze szkłem i przedmiotami delikatnymi

Wśród najczęściej spotykanych etykiet wyróżnia się takie produkty jak naklejka na paczkę „ostrożnie” lub naklejka na paczkę „nie rzucać”. Często też można spotkać się z informacją „fragile”, „uwaga szkło” czy „zawartość krucha”. Takie naklejki na paczki stosować należy w przypadku, gdy zawartość paczki zawiera produkty wykonane ze szkła, ale też innych kruchych tworzyw. Często takie etykiety występują też w formie graficznej i przedstawiają charakterystyczny kieliszek. Dzięki temu nawet w przypadku przesyłek międzynarodowych powszechnie wiadomo, jak należy obchodzić się z daną paczką.

Naklejki na paczki kurierskie z delikatną zawartością powinny być umieszczone na przesyłce w miejscu widocznym, najlepiej z każdej jej strony. Komunikat ten powinien rzucać się w oczy i być widoczny dla kuriera. Zazwyczaj osoby te dziennie przenoszą i układają mnóstwo paczek, na co nie mają zbyt wiele czasu, dlatego też zdarza się, że pakunki te są przerzucane lub zostaną upuszczone. Wyraźna naklejka z pewnością zwróci uwagę kuriera, który podniesie lub przeniesie ją w sposób ostrożny, co zmniejszy ryzyko ewentualnego zniszczenia zawartości. 

Wysyłka szkła kurierem, także za pośrednictwem naszej platformy usług kurierskich AlleKurier.pl powinna być jednak przygotowana w sposób staranny i przemyślany. Sama naklejka nie wystarczy. Kluczowe jest odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie przedmiotu, aby nie przemieszczał się wewnątrz kartonu i nie poobijał.

Czym są informacyjne naklejki na paczki kurierskie?

Czym są informacyjne naklejki na paczki kurierskie?

Informacyjna naklejka na paczkę to zazwyczaj komunikat, dzięki któremu oznaczana jest przesyłka z różnego rodzaju udogodnieniami lub usługami dodatkowymi. To popularne niewielkie, prostokątne, niebieskie nalepki z białym napisem „priorytet” doskonale znane z usług pocztowych, ale też informacja o doręczeniu do rąk własnych w postaci etykietki samoprzylepnej, przypomnienie o konieczności pobrania opłaty przy doręczeniu lub naklejka na paczkę kurierską “zwrot dokumentów”.

Naklejki ostrzegawcze na paczki – o czym informują?

Ostrzegawcza naklejka na paczkę często stosowana jest razem z informacją o kruchej zawartości lub przewożeniu szkła. Dzięki takim nalepkom możliwe jest jeszcze lepsze zabezpieczenie paczki i wskazanie prawidłowego sposobu obchodzenia się z pakunkiem. Wśród naklejek ostrzegawczych najczęściej można spotkać m.in. akcesoria ukazujące za pomocą strzałek i napisów, gdzie znajduje się góra, a gdzie dół paczki. Wówczas wskazany zostaje sposób ustawiania kartonu podczas transportu. 

Innym rodzajem naklejki ostrzegawczej może być komunikat „sprawdź przy kurierze”, co umożliwia szybsze spisanie protokołu szkody i wyjaśnienie sprawy w sytuacji, gdy zawartość będzie uszkodzona.

Wśród naklejek na paczki można spotkać również napis „nie zamoczyć” lub informację, że wewnątrz przesyłki znajdują się dokumenty. Są to bardzo ważne komunikaty, dzięki którym podczas otwierania koperty czy opakowania odbiorca zachowa znacznie większą ostrożność. Dzięki temu zmniejsza się niebezpieczeństwo nieumyślnego zniszczenia lub przedarcia dokumentów podczas otwierania przesyłki.

Naklejki na paczki – czy warto je stosować?

Naklejki na paczki to niewielki wydatek, a produkty te są bardzo wygodne i łatwe w użyciu. Co prawda tego rodzaju zabezpieczenie i ostrzeżenie nie daje gwarancji dostarczenia paczki w nienaruszonym stanie, ale istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w trakcie transportu paczka ta będzie traktowana ze szczególną ostrożnością.

Ostrzegawcza lub informacyjna naklejka na paczkę może też być bardzo pomocna w sytuacji, gdy dojdzie do zniszczenia przesyłki w trakcie transportu. Podczas całej procedury odszkodowawczej argument o umieszczeniu naklejek na paczce może mieć duże znaczenie i przyczynić się do pozytywnego rozwiązania sprawy na korzyść nadawcy oraz otrzymania stosownej rekompensaty.

Naklejki na paczki są też bardzo przydatne w domu podczas przechowywania i magazynowania różnych przedmiotów, a także przy przeprowadzce. Taka organizacja pomaga ułożyć kolejne pakunki tak, aby delikatne nie zostały przygniecione i zawartość nie była narażona na zniszczenie. Podczas wypakowywania pudeł z auta przeprowadzkowego również będzie to cenna informacja zarówno dla nas, jak i osób wynajętych do pomocy w tym zadaniu.

Skąd wziąć naklejki na paczki i czym je zastąpić?

Naklejki na paczki sprzedawane są zazwyczaj w rolkach. Jednak pojedyncze sztuki można dostać też np. w punktach nadania paczek. Jeżeli jednak pakujemy przesyłkę w domu, stosowane powszechnie wzory naklejek i darmowe szablony można pobrać z Internetu, a następnie wydrukować oraz nakleić na swojej paczce.

Dobrą alternatywą dla naklejek na paczki są również taśmy ze stosownymi oznaczeniami i komunikatami. Mogą pełnić zarówno funkcję standardowej szarej taśmy i zabezpieczenia zawartości w jednym. Ostatecznie też stosowny zapis można po prostu wykonać markerem.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto