Najważniejsze rodzaje opakowań na przesyłki kurierskie

Dobrze zabezpieczona przesyłka częściej trafia do adresata w stanie nienaruszonym. W zależności od rodzaju asortymentu, jego wymiarów oraz od trasy, którą paczka pokona, stosuje się papierowe koperty, tekturowe kartony lub inne pojemniki, które zabezpieczają zawartość. Jakie są najważniejsze rodzaje opakowań stosowanych w przesyłkach kurierskich?

Przed spakowaniem przesyłki

Opakowanie, które ma za zadanie zabezpieczyć przesyłkę, powinno być solidne, mieć odpowiedni rozmiar oraz być dopasowane do rodzaju produktu, który wyruszy w drogę. Inaczej zabezpiecza się dokumenty, a inaczej artykuły kruche, wrażliwe i niewymiarowe. Niestandardowe przedmioty mogą wydawać się niemożliwe do spakowania, ale to tylko pozory.

Obecnie za pomocą przesyłek kurierskich wysyła się praktycznie wszystko – od pojedynczych śrubek, aż po betoniarki.  Za właściwe zabezpieczenie i opisanie przesyłki odpowiada nadawca, dlatego warto poznać najczęściej stosowane rodzaje opakowań na przesyłki kurierskie.

Rodzaje opakowań na przesyłki kurierskie – koperty kurierskie

Do przesyłania dokumentów oraz niewielkich i niewrażliwych przedmiotów zwykle używa się standardowych kopert kurierskich. Niektóre firmy kurierskie oferują je za darmo, wystarczy o nie zapytać kuriera. Do koperty zmieszczą się dokumenty w formacie A4, ale waga przesyłki nie powinna przekraczać 1 kg. Wymiary standardowej koperty to 35 cm x 25 cm. Najpopularniejsze koperty oznaczone są symbolem „DOX”, są stosunkowo grube i dość sztywne.

Kartony dla przesyłek kurierskich

Innym rodzajem opakowania, w które można spakować większe przedmioty to karton papierowy. Kartony stosuje się zwykle do zabezpieczania przesyłek, których waga nie przekracza 31,5 kg. Przed umieszczeniem wrażliwych przedmiotów w kartonie warto je dodatkowo zabezpieczyć np. folią bąbelkową. Elektronikę poleca się umieszczać w foliowych kopertach, które chronią cenny sprzęt przed uszkodzeniem oraz zawilgoceniem.

Najważniejsze rodzaje opakowań na przesyłki kurierskie

Kartony dzieli się pod względem ilości warstw tektury, których użyto do wyprodukowania opakowania. Drugim kryterium podziału jest sam wygląd kartonu i sposób zamykania pojemnika. Wyróżnia się tutaj tradycyjne pudła klapowane, kartony fasonowe oraz składane.

Rodzaje opakowań a paczkomaty

Miłośnicy nadawania i odbierania przesyłek z paczkomatów wiedzą, jak ważne jest odpowiednie opakowanie paczki. Skrzynki paczkowe oferują swoim klientom możliwość umieszczania paczek w skrytkach praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Nie każde opakowanie zmieści się jednak w przeznaczonej do tego skrytce. Firmy kurierskie obsługujące skrzynki paczkowe oferują opakowania, które dostępne są w rozmiarach idealnie pasujących do skrytek w paczkomatach. Dopasowany karton to łatwe nadanie i odbieranie przesyłek oraz mniejsze ryzyko powstania uszkodzeń nadawanych przedmiotów.

Z AlleKurierem łatwo nadasz paczkę do wybranego paczkomatu. Jedyne co musisz zrobić to wypełnić formularz i zaznaczyć, że sam zaniesiesz paczkę do punktu, czyli do paczkomatu. W formularzu wybierasz również paczkomat, z którego odbiorca wygodnie odbierze paczkę pozostawioną w skrytce przez kuriera.

Palety kurierskie – opakowania dla ciężkich produktów

Na paletach przewozi się towary ponadgabarytowe, czyli niewymiarowe i ciężkie (o wadze większej niż 31,5 kg). Przesyłka paletowa to również szybki i bezpieczny sposób nadawania większej ilości towaru.

Rodzaje opakowań

Platforma AlleKurier.pl gwarantuje tanie przesyłki kurierskie do kraju lub za granicę. Masz możliwość nadawania całych palet do 180 cm, których waga nie przekracza 700 kg. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj przesyłki – kurier odbierze od Ciebie zabezpieczoną paletę i dostarczy ją pod wskazany adres. Przesyłkę możesz przygotować na europalecie lub na palecie przemysłowej. Płacisz nie za odległość, którą przesyłka pokona, ale za jej wagę.

Jak bezpiecznie spakować przesyłkę?

Ogólne zasady pakowania przesyłki polegają na dobraniu rodzaju opakowania do zawartości paczki – np. towar sypki przewozi się w kontenerach, mięso i ryby w skrzynkach wypełnionych folią lub w styropianowych pudełkach. 

Kolejną ważną kwestią jest dobór opakowania pod względem wielkości produktu. Zbyt luźne opakowanie to niestabilny towar, który może ulec uszkodzeniu podczas pokonywania trasy lub w trakcie przeładunków. Wnętrze takiego opakowania można zabezpieczyć za pomocą dostępnych wypełnień.

Przesyłki paletowe powinny zostać dokładnie owinięte folią stretch lub zabezpieczone taśmami. Całość musi być stabilna i gotowa do transportu. Produkty umieszczone na nośniku nie mogą wystawać poza jego zarys, ponieważ grozi to uszkodzeniem produktów podczas rozładunku i załadunku.

Wypełniacze stosowane do pakowania przesyłek

Zadaniem materiału wypełniającego jest zabezpieczenie produktu, unieruchomienie go w kartonie, ale to także sposób na atrakcyjne spakowanie paczki dla klienta lub prezentu dla bliskiej osoby. Wśród wypełnień stosowanych do zabezpieczania przesyłek wyróżnia się materiały biodegradowalne, podlegające recyklingowi, takie jak np. papier. Drugą kategorią są produkty, których nie da się ponownie wykorzystać.

Za najtańszy wypełniacz uważa się papier – pomięte arkusze papieru lub pocięte kawałki tektury wkłada się do pudełka. Papier dobrze zabezpiecza przesyłkę, wygląda naturalnie i nie zaśmieca środowiska.

Kolejnym popularnym wypełniaczem w przesyłkach kurierskich są poduszki foliowe z powietrzem. Produkt służy do zabezpieczania produktów wrażliwych. Podobne zastosowanie ma popularna folia bąbelkowa, którą łatwo się kształtuje – dzięki temu dobrze chroni szkło lub elektronikę.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto