Paletyzator, czyli innowacyjne rozwiązanie w logistyce

Precyzyjna paletyzacja przy użyciu robotów powoli staje się standardem w produkcji oraz w logistyce. Paletyzator zwiększa wydajność konfekcjonowania towarów, optymalizuje procesy magazynowe oraz ogranicza powstawanie uszkodzeń na każdym etapie łańcucha dostaw. Nowoczesne paletyzatory są urządzeniami w pełni zautomatyzowanymi, dlatego mogą pracować niezależnie od zasobów ludzkich. Dowiedz się, dlaczego stacje paletyzujące to przyszłość logistyki i dystrybucji towarów.

Czym jest paletyzator? Rodzaje robotów paletyzujących

Paletyzator, czyli innowacyjne rozwiązanie w logistyce

Paletyzator zalicza się do robotów przemysłowych, które służą do układania na nośnikach (paletach) towarów znajdujących się w opakowaniach zbiorczych, np. w kartonach, w skrzynkach lub w workach. Urządzenie nie tylko formuje paletę o wybranych parametrach, ale też zabezpiecza ją folią, siatką lub taśmami. Co więcej, poszczególne warstwy mogą zostać oddzielone tekturowymi przekładkami, co dodatkowo stabilizuje nośnik. Tak przygotowana paleta jest gotowa do przechowywania lub do dystrybucji.

Obecnie w produkcji oraz w logistyce stosuje się głównie paletyzatory:

  • dolnopoziomowe,
  • górnopoziomowe,
  • wielostanowiskowe,
  • jednostanowiskowe,
  • w pełni automatyczne.

Dolnopoziomowy (inaczej niskopoziomowy) paletyzator pozwala na kompletację towaru na poziomie podłogi. Z kolei górnopoziomowy (inaczej wysokopoziomowy) robot paletyzujący zazwyczaj ma na swoim wyposażeniu chwytak, który umożliwia pobieranie opakowań, np. kartonów, z różnych poziomów. Tutaj o możliwościach robota paletyzującego decyduje głównie zakres jego obszaru roboczego i ilość chwytaków.

Paletyzacja za pomocą wielostanowiskowych paletyzatorów przebiega bardzo wydajnie, ponieważ robot daje możliwość jednoczesnego budowania kilku palet. Jednostanowiskowe roboty paletyzujące mogą zacząć komponować nową paletę dopiero w momencie zakończenia produkcji poprzedniej.

Gdzie znalazł zastosowanie paletyzator?

Precyzyjna paletyzacja ma ogromne znaczenie właściwie w każdej branży zajmującej się wytwarzaniem dóbr składowanych i dystrybuowanych na paletach. Stanowiska paletyzujące znajdują zastosowanie w branży przemysłowej i w spożywczej – korzystają z nich zarówno małe zakłady z niewielką ilością linii produkcyjnych, jak i czołowi giganci.

Paletyzatory są również powszechnym elementem wyposażenia nowoczesnych magazynów dystrybucyjnych dla sieci handlowych, centrów logistycznych oraz platform przeładunkowych.

Stanowiska do paletyzacji można dostosować do potrzeb danego inwestora i do specyfiki paletyzowanych produktów. A sam paletyzator programuje się poprzez wprowadzenie najważniejszych parametrów, takich jak:

  • ilość warstw kartonów lub worków,
  • sposób układania opakowań zbiorczych,
  • ilość zastosowanych przekładek tekturowych,
  • ilość warstw folii lub siatki zabezpieczającej.

Jakie znaczenie ma prawidłowa paletyzacja w wysyłkach krajowych oraz zagranicznych?

Maszynowa paletyzacja ma duże znaczenie podczas przewożenia przesyłek paletowych, ponieważ jednorodna paleta jest mniej narażona na uszkodzenia w transporcie. Sprzedawcy, klienci oraz firmy kurierskie doceniają perfekcyjnie zbudowaną paletę. Klient otrzymuje pełnowartościowy towar, sprzedawca nie musi martwić się stratami, a kurier reklamacjami.

Jako broker kurierski z wieloletnim doświadczeniem, który współpracuje z największymi firmami przewozowymi, realizując usługę przesyłek paletowych, potwierdza, że maszynowo układane i zabezpieczane towary praktycznie nie ulegają uszkodzeniom podczas załadunku lub rozładunku.

Za pośrednictwem platformy AlleKurier możesz tanio i wygodnie nadać przesyłkę paletową do kraju lub za granicę. Wystarczy określić wysokość palety oraz podać jej wagę podczas wypełniania formularza, a kurier zgłosi się po przesyłkę nawet tego samego dnia. Przesyłka powinna być odpowiednio zbudowana na palecie przemysłowej lub euro, należy zadbać też o zabezpieczenie palety, np. folią.

Paletyzator i paletyzacja w służbie usług kurierskich i logistycznych

Jakie korzyści daje paletyzacja za pomocą paletyzatora?

Roboty paletyzujące wykonują jedną ze żmudniejszych i z najcięższych prac podczas produkcji i dystrybucji wyrobów. Dzięki temu paletyzator odciąża człowieka, pozwala lepiej zarządzać procesami i operacjami, co przekłada się na większe zyski przedsiębiorstwa. Trzeba też zaznaczyć, że paletyzatory mogą pracować w warunkach niekorzystnych dla człowieka – w niskiej temperaturze, w miejscu zapylonym lub ze słabym oświetleniem.

Prawidłowa paletyzacja ułatwia składowanie produktów w zapasie w regałach magazynowych. Artykuły z towarem nie wystają poza obrys palety, dlatego nie stwarzają zagrożenia dla pracowników poruszających się po powierzchni magazynowej. Operatorzy wózków widłowych oraz sztaplarek bez problemów zdejmują z regałów i przewożą stabilne i solidnie zabezpieczone palety.

Jak widać, nowoczesny paletyzator podnosi wydajność pracy i optymalizuje koszty produkcji właściwie w każdej branży, która wytwarza i dystrybuuje wyroby. Możliwość dopasowania paletyzatora do potrzeb inwestora pozwala na automatyzację najważniejszych procesów. A to z kolei usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz zwiększa bezpieczeństwo pracowników i towarów.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto