Paleta niestandardowa - jak ją wysłać kurierem?

Zdarzają się sytuacje, w których przedmioty do wysyłki nie mieszczą się na palecie o regularnych kształtach. Wtedy taka przesyłka wysyłana jest na palecie niestandardowej. Czym ona w ogóle jest? Czym się charakteryzuje i jaki jest jej koszt wysyłki? Dowiedz się już dziś czytając tekst poniżej.

Czym jest paleta niestandardowa?

Podczas wysyłki palety obowiązują z góry narzucone wymiary, w których powinien zmieścić się dany towar. Co jeśli się je przekroczy? Nie zawsze wysyła się kurierem produkty, które mają typowe rozmiary. Takie właśnie przesyłki wysyła się paletą niestandardową. Jaka jest definicja tego typu palety?

 1. Paleta, która zawiera towar o nieregularnych kształtach (inny niż prostopadłościan).
 2. Paleta, na której ładunek nie jest przymocowany do nośnika.
 3. Paleta, która zawiera wielkogabarytowy sprzęt typu AGD, lecz nie może on przekraczać maksymalnych parametrów palety niestandardowej wraz z jej konstrukcją, tj.
 • podstawa palety ma wymiary - 120x80 cm,
 • wysokość palety wynosi mniej/równo 180 cm,
 • waga rzeczywista - 700 kg

Doręczenie palety niestandardowej może odbyć się tylko za pomocą systemu “rampa-rampa”. Oznacza to, że w obowiązku nadawcy leży wstawienie palety na transport kurierski. Odbiorca za to ma w obowiązku ją zdjąć w trakcie dostawy. 

paleta niestandardowa

Przesyłki paletowe niestandardowe - jakie to?

Wiadomo już, że wysyłka palety niestandardowej to nadanie przesyłki, która ma nietypowe gabaryty i/lub wymiary. Mogą być one trudniejsze do transportu, a także mogą podlegać dodatkowym ograniczeniom wagowym i/lub gabarytowym. 

Jakie są przykładowe elementy, które wpływają na decyzję o tym, że dana paleta jest niestandardowa? Oto kilka przykładów:

 • towar na palecie przekracza rozmiary europalety,
 • towar zapakowany w nieregularny kształt np. w kształt kuli,
 • przesyłki o niestandardowej wadze,
 • przesyłki o niestandardowych właściwościach np. łatwopalne,
 • substancje płynne,
 • przesyłka, której najdłuższy bok nie jest jego podstawą.

Warto zaznaczyć, że zasady wysyłki palet niestandardowych mogą różnić się w zależności od firm kurierskich. Dlatego tak istotne jest to, aby przed nadaniem palety, dokładnie sprawdzić, jakie zasady obowiązują u danego przewoźnika. 

Wysyłka palet niestandardowych 

Zastanawiasz się, jak wysłać paletę niestandardową? Najlepszym wyborem będzie skorzystanie z usług brokera kurierskiego. Na stronie AlleKurier znajdziesz oferty firm kurierskich, które zajmują się transportem palet i innych dużych przesyłek. Dzięki tej platformie możesz skorzystać z usług kurierskich nawet o 70% taniej, niż bezpośrednio u przewoźników na stronie. Jednak korzystanie z AlleKuriera to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również i oszczędność czasu! Prosta i intuicyjna wyceniarka z pewnością sprawi, że wysyłka kurierem palety niestandardowej będzie ekspresowa! Wystarczy tylko:

 1. Wejść na stronę.
 2. Uzupełnić formularz wyceniarki.
 3. Wybrać najodpowiedniejszą ofertę przewoźnika.
 4. Uzupełnić dane wysyłki, wraz z danymi nadawcy i odbiorcy.
 5. Przygotować paletę niestandardową do wysyłki.
paleta niestandardowa, czyli jaka?

Jak zapakować paletę niestandardową do wysyłki?

Podczas wysyłki palety niestandardowej, istnieje kilka kroków, które należy wykonać, aby upewnić się, że jest ona bezpiecznie zapakowana. Po pierwsze, upewnij się, czy paleta jest w dobrym stanie. Jeśli jest uszkodzona, nie będzie ona mogła być wysłana! Dlatego sprawdź, czy ma ona wszystkie elementy, które są potrzebne do wysyłki. 

Po położeniu towaru na palecie przytwierdź go do podłoża paskami poliuretanowymi, a następnie oklej folią stretch.  Zaopatrz się również w kartonowe narożniki, które zabezpieczą kanty wysyłanej przesyłki.

Właściwe przygotowanie palety niestandardowej zgodnie z zaleceniami przewoźnika daje nam gwarancję, że przesyłka dotrze w stanie nienaruszonym do odbiorcy. Jeśli nie przestrzegasz tych zasad, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoja paleta z towarem zostanie uszkodzona podczas transportu. Dlatego też tak ważne jest, abyś dostosował się do wszystkich wymagań przewoźnika. W przeciwnym razie nie będziesz mógł liczyć na to, że Twoja przesyłka dotrze do celu bezpiecznie.

Ile kosztuje wysyłka palet niestandardowych?

Koszt wysyłki palety niestandardowej wiąże się z wyższą opłatą niż podczas wysyłki regularnej palety. Cena ta jest uzależniona od wagi, wielkości, odległości, opcji dodatkowych wysyłki np. od ubezpieczenia oraz firmy kurierskiej.

Kurier - palety niestandardowe nawet o 70% taniej

Nadaj paletę z AlleKurierem, dzięki czemu wybierzesz najlepszą ofertę z najkorzystniejszą ceną! Wybieraj spośród doświadczonych kurierów, którzy sprawią, że Twoja paleta bezpiecznie trafi we właściwe ręce!

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto