Wysyłka szkła kurierem – czy jest bezpieczna?

Transport szkła, porcelany czy innych delikatnych i podatnych na stłuczenia przedmiotów wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Podczas dostarczania przesyłki pod adres odbiorcy paczka wielokrotnie jest przenoszona i znajduje się w rękach wielu osób. Wszystkie te etapy powodują, że paczka narażona jest na uszkodzenia lub całkowite zniszczenie delikatnej zawartości. Co zrobić, by delikatne przedmioty szklane mogły być przewiezione bezpiecznie i na czym polega ich prawidłowe zabezpieczenie?

Uwaga szkło, czyli szkło w przesyłce kurierskiej

“Uwaga szkło” lub “Ostrożnie szkło” to popularne naklejki ostrzegawcze, które zna każdy kurier. Przewożenie szklanych przedmiotów jest kwestią dość wyjątkową i może być różnie rozpatrywane przez poszczególne firmy kurierskie. Większość z nich nie podejmuje się przewozu dużych, jednolitych tafli szkła czy luster, w wyniku czego wysyłka szyby samochodowej lub okien jest niemożliwa. Od tej reguły bywają jednak odstępstwa i przedmioty szklane po wcześniejszym zabezpieczeniu, można wysłać.

Warto jednak wziąć pod uwagę również fakt, że przesyłki zawierające przedmioty szklane w wielu przypadkach nie podlegają reklamacji, a kurier nie bierze za takie paczki odpowiedzialności w kwestii dostarczenia transportowanego elementu w nienaruszonym stanie.

Uwaga szkło - o bezpiecznym transporcie szkła w przesyłkach kurierskich

Ponadto podczas wysyłki szklanych przedmiotów należy je właściwie spakować. Nawet jeśli paczka zostanie ubezpieczona, a firma kurierska weźmie za nią odpowiedzialność, w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia, niewłaściwe zabezpieczenie przedmiotów przez nadawcę będzie podstawą do uchylenia się od zadośćuczynienia ze strony przewoźnika.

Jak zapakować szkło do wysyłki?

W sytuacji, gdy wysłany ma być zestaw delikatnych przedmiotów, takich jak szklane figurki czy komplet porcelany, niezbędne jest dokładne zabezpieczenie każdego z elementów osobno. Najlepsza w tym celu będzie folia bąbelkowa, specjalna gąbka lub kilka warstw gazety. Przedmioty o podobnej wielkości, takie jak np. półmiski, można ułożyć jeden na drugim, choć powinny być jeszcze dodatkowo przełożone warstwą tektury lub cienkiego kartonu. 

Rzeczy o zróżnicowanych kształtach należy układać tuż obok siebie, tworząc w danym pakunku tylko jedną warstwę. W przypadku elementów o różnych kształtach nigdy nie powinno się ich wysyłać w jednej paczce, a podzielić na opakowania zawierające tylko podobne przedmioty.

Opakowaniem dla wysyłanych rzeczy powinien być sztywny, solidny karton, który warto wyłożyć dodatkowo folią bąbelkową lub gazetami. Po umieszczeniu wewnątrz zabezpieczonych przedmiotów do wysyłki, resztę wolnej przestrzeni wypełnić należy zgniecionym papierem, folią lub styropianowymi kulkami. Zabezpieczy to przed przemieszczaniem się poszczególnych elementów wewnątrz kartonu i sprawi, że transport szkła będzie bezpieczniejszy.

transport szkła czyli jak zapakować szkło do wysyłki

UWAGA szkło! O zabezpieczeniu kartonu zawierającego szkło 

Im lepiej zabezpieczymy przesyłkę zawierającą szkło, tym większe szanse, że w stanie nienaruszonym dotrze do odbiorcy. Dlatego karton wypełniony odpowiednio spakowanymi przedmiotami należy solidnie zakleić, a najlepiej owinąć go dodatkowo folią bąbelkową i zakleić ponownie. Jeśli przesyłka jest gotowa, na jej powierzchni, najlepiej ze wszystkich stron opakowania, dobrze będzie nakleić specjalną naklejkę o treści „uwaga, szkło”. Kurier widząc takie oznaczenie, od początku drogi danej paczki będzie traktował przesyłkę z zachowaniem szczególnej ostrożności, co zwiększy bezpieczeństwo i szanse szczęśliwego dostarczenia na miejsce.

Wysyłka szkła a AlleKurier

Dzięki platformie wysyłkowej AlleKurier możliwe jest wysłanie różnego rodzaju przesyłek za pomocą najbardziej cenionych i solidnych firm kurierskich w kraju. Po podaniu wytycznych i parametrów przesyłki  do wyboru nadawcy jest kilka różnych opcji możliwych do wybrania. Dzięki temu z powodzeniem znaleźć można i skorzystać z oferty przewoźnika, który dostarczy odpowiednio zabezpieczone szklane przedmioty pod adres odbiorcy znajdującego się w wygenerowanym formularzu. Transport szkła przez kuriera możliwy jest zarówno pod drzwi adresata, jak i do jednego z punktów odbioru zlokalizowanego w okolicy preferowanej przez odbiorcę.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto