• AlleKurier
 • Blog
 • Czego nie wolno wysyłać za granicę? Sprawdź, czy świąteczny prezent może zostać nadany!

Czego nie wolno wysyłać za granicę? Sprawdź, czy świąteczny prezent może zostać nadany!

czego nie wolno wysyłać za granice?

Planujesz wysyłkę paczek świątecznych do innego kraju? Zanim nadasz swoje paczki, lepiej sprawdź, czy spakowane do nich przedmioty mogą być wysłane za granicę! Ich lista może Cię zaskoczyć!

Czego nie można wysyłać kurierem?

Przesyłki za granicę rządzą się swoimi prawami. Tegoroczne prezenty zamierzasz wysłać do bliskich za pośrednictwem firm kurierskich? Zanim wygenerujesz etykietę nadawczą, lepiej upewnij się, że to, co spakowałeś do paczki, faktycznie może być wysłane za granicę. Szczegółową listę niedozwolonych przedmiotów znajdziesz w regulaminie poszczególnych przewoźników. W większości przypadków będą to:

 • alkohol, środki odurzające, leki, papierosy, cygara;
 • dzieła sztuki, obrazy, rzeźby, kosztowności, futra, pieniądze, czeki, biżuteria, karty kredytowe;
 • organizmy żywe i martwe - tkanki ludzkie, owady, zwierzęta, odpady, żywe rośliny, a nawet nasiona;
 • broń, amunicja, materiały wybuchowe, fajerwerki - dotyczy to również replik broni, broni pneumatycznej, a w niektórych przypadkach nawet broni zabawkowej;
 • banderole, naklejki celne;
 • artykuły spożywcze - ograniczenie dotyczy przede wszystkim żywności szybko psującej się, ale także produktów w opakowaniach szklanych - syropy, dżemy i miody niestety nie mogą znaleźć się w Twojej paczce. Podajemy również dla przybliżenia, szczegółową definicję żywności: żywność, środek spożywczy – każda substancja lub produkt przetworzony, częściowo przetworzony lub nieprzetworzony, przeznaczony lub nadający się do spożycia przez ludzi, w tym napoje, guma do żucia oraz wszelkie substancje dodawane do żywności w sposób zamierzony podczas wytwarzania, przygotowania lub obróbki.
 • płyny - szczególnie dotyczy to kosmetyków (perfum), które w transporcie mogłyby ulec uszkodzeniu i w ten sposób zniszczyć inne paczki;
 • materiały pornograficzne;
 • części samochodowe - również oleje i smary.
czego nie wolno wysyłać za granicę?

Wysyłasz świąteczną paczkę za granicę? Zobacz nasz poradnik:

Dlaczego niektórych towarów nie można wysyłać za granicę?

Firmy kurierskie indywidualnie w wewnętrznym regulaminie określają, które przedmioty mogą, a które nie mogą być wysyłane za granicę. Wymienionych wyżej przedmiotów nie można przesyłać, ponieważ najczęściej są to przedmioty:

 • szczególnie chronione prawem,
 • nielegalne,
 • niebezpieczne,
 • grożące zniszczeniem innych przesyłek 
 • o niestandardowych wymiarach i dużej wadze, która utrudnia transport, 
 • o bardzo wysokiej wartości.

Czy można wysyłać duże przedmioty?

Wśród niedozwolonych przedmiotów wymienia się te o niestandardowych wymiarach i dużej wadze. Łatwo wyobrazić sobie, że kurier może mieć faktyczny problem z samodzielnym przetransportowaniem pralki, kuchenki albo telewizora. A jednak takie przedmioty też są wysyłane w przesyłkach zagranicznych. Dlaczego? Towary tego typu firmy kurierskie przewożą transportem dedykowanym, na specjalnie przygotowanych do tego paletach. Transport załadowywany i rozładowywany jest z użyciem wózka widłowego. Jak znaleźć przewoźnika, który podejmie się dostawy Twoich niestandardowych przesyłek zagranicznych? Użyj naszego formularza i wyceń przesyłkę, paletę lub list.

czego nie wolno wysyłać za granicę?

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przesyłki międzynarodowe w wielu kwestiach różnią się od przesyłek kurierskich krajowych. O czym trzeba pamiętać, przygotowując paczki zagraniczne? 

 1. Czas dostawy: ze względu na bardziej zaawansowaną logistykę, przesyłek międzynarodowych nie dostarcza się z dnia na dzień. W zależności od kraju docelowego potrzeba od 3 do 7 dni roboczych na dostarczenie paczki. W trudno dostępne rejony paczki mogą wędrować nawet znacznie dłużej. 
 2. Wymiary: wszystkie przesyłki zagraniczne zawsze dokładnie mierz przed wypełnieniem formularza nadania. Jeśli w sortowni firmy kurierskiej okaże się, że wymiary przesyłki są niezgodne z zadeklarowaną wartością, zostanie naliczona dodatkowa opłata, a dalsza podróż paczki może zostać wstrzymana do czasu uregulowania należności. 
 3. Cena: opłata za przesyłki międzynarodowe jest wyższa niż za przesyłki krajowe. Ich cena różni się w zależności od rejonu, do którego wysyłasz swoje paczki zagraniczne. Sprawdź cennik usług.
 4. Wysyłka do Unii: przesyłki kurierskie wysyłane pomiędzy krajami UE nie różnią się zbytnio od paczek wysyłanych do adresata w Polsce. Zapakuj paczkę, wypełnij formularz nadania, przyklej etykietę i czekaj na kuriera, który przyjdzie odebrać Twoją paczkę lub zanieś ją do wybranego punktu usług kurierskich. 
 5. Wysyłka poza UE: procedura wysyłki jest nieco inna w przypadku przesyłek zagranicznych, które wysyłane są poza Unię Europejską. W tym wypadku będziesz musiał wypełnić również dokumenty celne, zadeklarować wartość i zawartość przesyłki, a także stworzyć dokładny opis paczki. Pamiętaj o tym, że do bardziej wartościowych przesyłek może zostać doliczone cło i podatek, które adresat będzie musiał uregulować po odbiorze prezentu. 

Przygotowanie przesyłek międzynarodowych nie jest trudne, pod warunkiem, że przestrzega się określonych wymogów. Jedną z najważniejszych kwestii jest dokładne zapoznanie się z listą rzeczy zabronionych - jeśli wybrany przez Ciebie prezent znajduje się na tej liście (może to być np. eleganckie cygaro czy droga biżuteria, które na pierwszy rzut oka nie wydają się wcale podejrzane), to konieczne może być zrezygnowanie z wysyłki kurierskiej lub poszukanie specjalnego sposobu transportu. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy Twoja paczka może wyruszyć w międzynarodową podróż, skontaktuj się z brokerem kurierskim i zapytaj o nurtujące Cię kwestie.

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto