Opakowanie transportowe – rodzaje i funkcje opakowań dla transportowanych produktów

Transport produktów bez dopasowanych opakowań byłby ryzykowny, a załadunek i rozładunek trwałby znacznie dłużej. Opakowanie transportowe jest kluczowe w budowaniu jednostki logistycznej, czyli np. palety lub kartonu z zamówieniami klienta. Co więcej, opakowania są niezbędne podczas przechowywania towarów – chronią przed zawilgoceniem oraz przed zabrudzeniem.

Opakowania kiedyś i dziś

Pierwsze opakowania były bardzo prymitywne, ich nadrzędnym celem było ułatwienie człowiekowi transportu żywności lub narzędzi. Do tego używano kawałków skóry czy też dużych, sztywnych liści. Później doskonale sprawdzały się wiklinowe kosze lub gliniane naczynia. Najpopularniejsze dzisiaj – kartonowe pudełka – zostały użyte do celów komercyjnych dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. Teraz obecne są właściwie we wszystkich branżach związanych ze sprzedażą oraz z logistyką produktów i trudno wyobrazić sobie bez nich życie.

Co to jest opakowanie transportowe?

Nie ma jednej definicji opakowania transportowego, ale można powiedzieć, że jest to gotowy produkt, za pomocą którego zabezpiecza się składowane i przewożone produkty. Na opakowaniach transportowych zamieszcza się również dane o produkcie, etykiety logistyczne oraz listy przewozowe. Dzięki temu na każdym etapie można z łatwością zidentyfikować przesyłkę lub jednostkę logistyczną. Etykiety ułatwiają również przyjęcie w magazynie i w sklepie.

Opakowanie transportowe nie zawsze jest tożsame z opakowaniem konsumenckim. Opakowania używane w dystrybucji towarów nie są zazwyczaj kolorowe. Większe znaczenie niż marketing ma tutaj wytrzymałość produktu oraz koszt jednostkowy i możliwość ponownego wykorzystania. Zwróć uwagę, że opakowanie transportowe niekiedy jest również opakowaniem konsumenckim. Najlepszym przykładem są tutaj kartony wykonane z grubej i wytrzymałej tektury falistej używane do przewożenia sprzętów elektronicznych.

Czym cechuje się opakowanie transportowe?

Opakowanie transportowe ma pełnić ważne funkcje w logistyce, dlatego powinno zapewniać odporność na zabrudzenia, stabilizować produkty i chronić je przed uszkodzeniem. W przypadku dystrybucji niektórych towarów stosuje się rodzaje opakowań, które szczelnie chronią produkt przed dostaniem się wilgoci lub substancji chemicznych. Opakowania dobiera się pod względem rodzaju transportowanego produktu, ale znaczenie ma również środek transportu oraz długość trasy.

Stos różnorodnych kartonów, czyli najpopularniejszych opakowań transportowych na przesyłki kurierskie

Najważniejsze funkcje opakowania transportowego

Opakowania służące do transportu i przechowywania produktów pełnią funkcje:

  • zabezpieczają towar przed zgnieceniem, uszkodzeniem oraz przed czynnikami środowiskowymi (wilgocią, promieniowaniem, temperaturą),
  • chronią otoczenie przed wpływem transportowanych produktów (dotyczy głównie artykułów niebezpiecznych),
  • ułatwiają procesy magazynowe – przyjęcie towaru na stan, składowanie w regałach,
  • dają czytelne informacje o produkcie (zestawie produktów).

Dzisiaj duży nacisk kładzie się na materiały, z których wykonuje się opakowania transportowe. Ważne jest to, aby dobrze spełniały swoje zadania oraz były bezpieczne dla środowiska. Wiele z opakowań można używać wielokrotnie, inne nadają się do przetworzenia.

Materiały, z których powstają opakowania transportowe

W dystrybucji artykułów spożywczych najczęściej spotykamy się z opakowaniami kartonowymi. Karton jako jednostka logistyczna wiedzie prym również w przypadku przesyłek kurierskich. To niedrogi i sprawdzony sposób na zabezpieczenie towarów przesyłanych do klientów drogą tradycyjną lub odbieranych w skrzynkach paczkowych.

Kolejnym materiałem bardzo szeroko wykorzystywanym w transporcie jest drewno. Z drewna wykonuje się m.in. skrzynie, palety i skrzyniopalety. Palety to najczęściej stosowany nośnik do transportu lądowego. Produkty wykonane z drewna mają uniwersalne wielkości, przez co można je z łatwością podnosić za pomocą wózków widłowych lub innych podnośników transportowych. Popularne palety Euro lub CHEP to wyroby wielokrotnego użytku, są ewidencjonowane w bazach, klienci mogą je zwracać lub odsprzedawać. Skrzyniopaleta to specyficzne opakowanie transportowe, mające postać zabudowanej drewnem palety. Produkt znakomicie sprawdza się w transporcie owoców i warzyw.

Paleta lub skrzyniopaleta daje możliwość stworzenia stabilnej jednostki transportowej, łatwej do przewożenia, przyjmowania i wkładania w zapas. Z racji swoich wymiarów paleta pomaga lepiej zagospodarować przestrzeń transportową w samochodach ciężarowych oraz w furgonetkach kurierskich.

Skrzyniopalety, czyli drewniane opakowanie transportowe

Paletę z towarem możesz wysłać również za pośrednictwem AlleKuriera. Z nami nadasz przesyłkę paletową do 700 kg, której wysokość nie przekracza 180 cm. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na naszej stronie. Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć paletę – owiń ją folią lub zabezpiecz taśmami.

Kolejnym materiałem wykorzystywanym w transporcie jest tworzywo sztuczne. Mamy tutaj do czynienia głównie ze skrzyniami do transportu butelek, owoców i warzyw oraz mięsa. Podobnie jak palety, niektóre skrzynki podlegają obrotowi opakowań, czyli można je wymieniać i używać ich wielokrotnie.

Z tworzyw sztucznych robi się również specjalne lodówki transportowe. Lodówka zajmuje pół miejsca paletowego, służy do transportu artykułów świeżych. W środku znajdują się zamrożone wkłady, które pozwalają utrzymywać niską temperaturę w środku. Dzięki temu produkty świeże można transportować wraz z artykułami spożywczymi, które nie wymagają niskiej temperatury podczas dystrybucji. Ten rodzaj opakowania transportowego jest używany głównie przez sieci handlowe.

W dystrybucji towarów wyróżnia się również opakowania wykonane ze szkła (np. butelki) oraz z metalu (np. puszki).

Czego wymaga się od opakowania transportowego?

Innych opakowań używają sprzedawcy w sklepach internetowych, a innych opakowań używa się w dystrybucji towarów do hurtowni lub do magazynów centralnych. Zamówienia składane przez klientów e-sklepów coraz częściej są pakowane w estetyczne kartony o nietypowych kształtach i rozmiarach. Nierzadko na opakowaniu zamieszcza się logo sklepu, a nawet personalizuje się je. Dotyczy to zwłaszcza produktów luksusowych oraz rękodzieła.

Producenci zwykle zamawiają opakowania ściśle dopasowane do swoich produktów. Chodzi tutaj nie tylko o kształt opakowania, ale też o jego przeznaczenie. Niektóre pudełka muszą być wysoce odporne na wilgoć lub na duży ciężar produktów. W przypadku używania opakowań eksportowych należy przestrzegać rygorystycznych przepisów, które określają, jakie opakowania transportowe można przewozić do różnych państw. Dotyczy to np. palet fitosanitarnych, na których przewożone są owoce i warzywa z niektórych krajów.

W przypadku opakowań transportowych dla przesyłek kurierskich największe znaczenie ma ich koszt (pożądany jest niski) oraz wymiar opakowania – karton dopasowany do zawartości przesyłki. Zbyt duży karton nie będzie chronił przesyłanych produktów, będzie również bardzo nieporęczny i nie zmieści się do skrzynki paczkowej.

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto