Opakowania zbiorcze – jaką pełnią funkcję w handlu i w logistyce?

Produkty pakuje się w większe opakowania, czyli w opakowania zbiorcze. Czynność ta ma kilka funkcji, które z pewnością ułatwiają pracę sprzedawcom, kurierom oraz magazynierom. To właśnie dzięki opakowaniom zbiorczym towar rzadziej ulega uszkodzeniom w transporcie, a procesy logistyczne zachodzą sprawniej.

Czym są opakowania zbiorcze?

Na początku warto zapoznać się z definicją opakowania zbiorczego – to nic innego, jak produkty w opakowaniach jednostkowych, które łączy się w jeden pakunek, np. w karton. Przykładem opakowania zbiorczego może być transporter do przenoszenia butelek, karton z chipsami lub skrzynka z owocami. Opakowanie zbiorcze jest często opakowaniem transportowym. Produkty zapakowane w ten sposób są łatwiejsze do przewożenia i przenoszenia.

Kartony jako opakowania zbiorcze. W środku znajdują się opakowania jednostkowe

Najważniejsze funkcje opakowań zbiorczych

Opakowania zbiorcze pełnią kilka ważnych dla łańcucha dostaw funkcji. Poniżej zebraliśmy i pokrótce omówiliśmy najważniejsze z nich.

  • Ochrona artykułów – niezależnie od materiału, z którego wykonano opakowanie zbiorcze, jego podstawową funkcją jest ochrona produktów przed zgnieceniem, zabrudzeniem, uszkodzeniem, czasami przed czynnikami środowiska (np. wilgocią lub niekorzystną temperaturą).
  • Ułatwienie dystrybucji – opakowania jednostkowe włożone do jednego kartonu są dużo łatwiejsze do przewożenia i przenoszenia. Dzięki temu można je łatwiej i szybciej przyjąć, wyłożyć na półkę sklepową lub dostarczyć do klienta. Opakowania zbiorcze pozwalają zminimalizować koszty transportu i lepiej wykorzystać przestrzeń w samochodzie, zwiększają również wydajność praktycznie wszystkich procesów logistycznych – od produkcji, aż po dystrybucję.
  • Funkcjonalność – opakowania zbiorcze są bardzo funkcjonalne, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z produktami jednostkowymi o niewielkiej masie i rozmiarze, np. z saszetkami. O wiele łością zapada on w pamięć.atwiej jest przeprowadzić inwentaryzację, kiedy produkty znajdują się w opakowaniach zbiorczych o ustalonych parametrach.
  • Funkcja informacyjna – na opakowaniach zbiorczych zamieszcza się etykiety artykułów. Etykieta jest swego rodzaju wizytówką produktu – informuje o jego wadze, dacie przydatności oraz o ilości sztuk, które znajdują się w opakowaniu zbiorczym. W niektórych przypadkach etykieta zawiera konkretne i pełne informacje o danym zamówieniu. Dzięki temu można je przyjąć do systemu bez otwierania kartonu.
  • Marketing – opakowania zbiorcze mogą mieć znaczenie w marketingu. Niektóre marki stosują charakterystyczne, barwne kartony. Z daleka widać, z jakim produktem ma się do czynienia i z pewn

Rodzaje opakowań zbiorczych

Opakowania zbiorcze dzieli się głównie pod względem materiału, z którego zostały wykonane. Zwykle jest to papier. Karton lub papierowa koperta to również najpopularniejsze rodzaje opakowań na przesyłki kurierskie. Tutaj za sukces kartonu odpowiada jego dobra dostępność, niska cena, mała waga oraz łatwość jego dopasowania do przesyłanego produktu.

Z AlleKurierem nadasz przesyłkę kartonową lub paletową. Wystarczy, że uzupełnisz formularz zamieszczony na naszej stronie i spakujesz swoją przesyłkę, możesz ją nadać bezpośrednio z domu lub z miejsca pracy, a także włożyć do paczkomatu lub zanieść do pobliskiego punktu nadawczego. Z nami zrobisz to szybko i tanio oraz bez zbędnych formalności!

Wielu producentów korzysta z atrakcyjnych kartonów zbiorczych, które można od razu wyłożyć na półkę sklepową, dzięki temu uzupełnianie zapasu w sklepie trwa moment. Takie opakowanie zwykle składa się z dna i odrywanego wieka. Dzięki temu karton jest stabilny w trakcie transportu i magazynowania, a później można go umieścić na sklepowej półce tak, aby klient miał łatwy dostęp do produktu.

Opakowanie zbiorcze może być wykonane również z tworzywa sztucznego. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku puszek lub butelek. Charakterystycznym opakowaniem dla tych produktów są zgrzewki owinięte zgrzewaną folią. Takie opakowanie jest bardzo tanie, ale niezbyt dobrze chroni produkt przed uszkodzeniem. Z tego względu stosuje się je zwykle, gdy opakowanie jednostkowe jest dość wytrzymałe. Z tworzywa sztucznego wykonuje się również skrzynki transportowe. 

Plastikowe opakowanie zbiorcze, czyli skrzynka na owoce

W plastikowych skrzynkach przewozi i przechowuje się owoce, warzywa, pieczywo, nabiał oraz mięso. Z racji stosunkowo wysokiej ceny skrzynki jako opakowania zbiorczego, producenci coraz częściej decydują się na skrzynki wielorazowego użytku. Są to produkty ewidencjonowane podobnie jak palety CHEP lub Euro. To najważniejsze rodzaje opakowań zbiorczych, oprócz papieru, tworzywa sztucznego, wymienia się jeszcze drewno, np. w postaci skrzynek na owoce.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto