Pakowanie delikatnych przedmiotów – poradnik

poradnik pakowanie delikatnych przedmiotów

Pakowanie prezentów to dla Ciebie przyjemność czy wyzwanie? Na paczki o regularnych kształtach zapakowane w firmowy karton wystarczy nakleić etykietę nadawczą. Jak jednak postępować z delikatnymi prezentami? Znaleźliśmy na to sposoby!

Jak solidnie zapakować prezent? 8 sprawdzonych pomysłów!

1. Szklane przedmioty: w ramach prezentu wiele osób wybiera delikatne przedmioty z ceramiki, szkła czy porcelany. Jesteś jedną z nich? Koniecznie zadbaj o solidne opakowanie. Prezenty tego typu są szczególnie podatne na uszkodzenia, więc opakowanie z papieru to zdecydowanie za mało. Świąteczne kubki, filiżanki, naczynia lub inne delikatne drobiazgi owiń folią bąbelkową (jeśli przedmiot ma ostre krawędzie, to pamiętaj o dodatkowym zabezpieczeniu tych miejsc). Teraz zapakuj przedmioty w pudełko wypełnione miękkim tworzywem, np. gąbką albo zmiętymi gazetami. Do pakowania prezentów tego typu wybierz karton z grubymi wielowarstwowymi ściankami - będzie on bardziej odporny od tradycyjnego kartonu wysyłkowego. Tak przygotowaną paczkę zawiń w szary papier i umieść na niej etykietę nadawczą. Oprócz tego na paczce możesz umieścić dodatkową etykietę z napisem "szkło" - dzięki temu kurier będzie wiedział, żeby obchodzić się z Twoją przesyłką delikatnie. Sprawdź, ile kosztuje nadanie paczki tego typu. Odpowiedź na to znajdziesz w cenniku!

2. Plakaty, rysunki, grafiki: delikatne prezenty to nie tylko ceramika czy szkło, ale również plakaty, ozdobne grafiki lub własnoręczne rysunki. Jak chronić je w czasie podróży? Nieduże arkusze możesz wysłać w kopercie. Umieść je w foliowej koszulce lub zawiń w szary papier, a następnie wsuń do dużej kartonowej koperty, ewentualnie do koperty bąbelkowej. Grafiki, zdjęcia, albumy i notesy możesz też spakować do dużego pudełka. Do pakowania grafik w większych formatach przyda Ci się specjalna tuba wysyłkowa. Wykonana z grubego kartonu, zabezpieczy delikatne upominki przed uszkodzeniem.

jak solidnie zapakować prezent

3. Tekstylia: miękki szal, świąteczna piżama, ciepła czapka i para wełnianych rękawiczek to super prezenty dla najbliższych na święta i nie tylko. Jak je zapakować? Miękkie tekstylne przedmioty możesz owinąć papierem świątecznym, podkleić taśmą klejącą lub obwiązać wstążką, a następnie umieścić w kartonowym pudełku, na które nalepisz etykietę nadawczą. Sam papier to za mało - w podróży mógłby ulec naderwaniu, a przecież zależy Ci na doskonałym efekcie, prawda? Tak zapakowany drobiazg z pewnością dotrze do bliskiej Ci osoby w nienaruszonym stanie! 

4. Zabawki: w przypadku zabawek problem wydaje się zdecydowanie mniejszy. Większość z nich opakowana będzie w firmowy karton. By jednak i ten nie uległ pognieceniu albo zadrapaniu i w idealnym stanie dotarł do oczekującego go dziecka, warto dodatkowo go zabezpieczyć. W jaki sposób? Wystarczy na przykład owinąć pudełko folią bąbelkową, okleić ściśle taśmą i umieścić w foliowej kopercie kurierskiej lub w dodatkowym pudełku kartonowym. 

5. Domowe dekoracje: niektóre z nich sprzedawane są w firmowych opakowaniach, ale jest duża grupa dekoracji, które można kupić bez opakowań. Wśród nich znajdziesz na przykład świąteczne figurki, wieńce dekoracyjne i stroiki. Jak zapakować prezent tego typu? W niemal każdym z wymienionych przypadków doskonale sprawdzi się folia bąbelkowa, która dokładnie otuli dekoracyjny drobiazg i ochroni go przed trudami podróży. Taśma klejąca zabezpieczy folię przed mimowolnym rozwinięciem się. Teraz wystarczy owinąć prezent papierem ozdobnym, a następnie włożyć go do pudełka z wypełniaczem. Zobacz, jakie to proste! 

6. Pamiątki: to szczególna kategoria wysyłanych za pomocą kuriera przedmiotów. Drobiazgi o wartości sentymentalnej wymagają szczególnego traktowania. Nikt z nas nie chciałby się w końcu niemiło rozczarować po otwarciu, prawda? Najpierw każdy z przedmiotów obowiązkowo owiń folią bąbelkową, a następnie umieść w pudełku z granulatem. Zadbaj o to, by każdy drobiazg miał swoją przestrzeń i by przedmioty nie obijały się o siebie. W ten sposób zyskasz pewność, że w nienaruszonym stanie trafią do adresata.

pakowanie delikatnych prezentów

7. Książki: myśląc o prezentach świątecznych, nie można pominąć książek! Jeśli wysyłasz do bliskiej Ci osoby jedną lub dwie cienkie książki, to po prostu owiń je w świąteczny lub szary papier, a następnie umieść w kopercie bąbelkowej. Pudełko kartonowe sprawdzi się, jeśli zamierzasz zapakować na prezent większą liczbę ciężkich i nierównych rozmiarami książek. Upewnij się tylko, że wybrany przez Ciebie karton wytrzyma ciężar, wolną przestrzeń wypełnij uszczelniaczem i gotowe. Tak zapakowany prezent może ruszać w drogę, by zdążyć na święta! 

8. Elektronika: w przypadku elektroniki najlepiej sprawdzi się metoda „box in box”. Co to oznacza? Metoda polega na umieszczeniu jednego kartonu w drugim, większym. By paczka była bardziej odporna na wstrząsy (co w przypadku elektroniki ma duże znaczenie), nie zapomnij użyć dodatkowego wypełniacza. 

Pakowanie prezentów to dla Ciebie przykry obowiązek czy przyjemność? Mamy nadzieję, że zdecydowanie to drugie. W naszym artykule znalazłeś już wiele pomysłów na pakowanie prezentów, a więc do dzieła! Łap za świąteczny papier i dekoracyjne pudełka, a gdy skończysz pakowanie, nadaj przesyłkę bez wychodzenia z domu.

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto