Przesyłka dłużycowa - co warto o niej wiedzieć?

Nadawanie przesyłek spopularyzowało się wraz z rozwojem Internetu, a konkretnie serwisów sprzedażowych dostępnych w sieci. Globalny zasięg wielu z nich sprawia, że można bez trudu przesyłać i otrzymywać towary z jednego końca świata na drugi. Jednym z rodzajów paczek, które można zaadresować, są przesyłki dłużycowe. Czym są, jakie mają wymiary, w jaki sposób je zapakować i gdzie najbardziej się to opłaca?

Czym jest przesyłka dłużycowa?

Przesyłka dłużycowa ma niestandardowe wymiary. Swoją nazwę zawdzięcza prawdopodobnie dużej długości. Pomimo swoich gabarytów, najczęściej są to paczki o stosunkowo niewielkiej wadze. Z uwagi na nietypowe rozmiary potrzebny jest specjalny środek transportowy, w którym dłużyca się zmieści.

Pomimo tego, że zalicza się je do niestandardowych przesyłek, nie są tym samym, co paczki gabarytowe. Te drugie wyróżniają się większym ciężarem, a także innym kształtem. Nie można ich układać jedna na drugiej, a przenoszeniem zajmuje się zwykle więcej niż jedna osoba.

przesyłka dłużycowa

Jaką długość musi mieć paczka, by była przesyłką dłużycową?

By można było mówić o przesyłce dłużycowej, spakowany przedmiot musi mieć co najmniej sześć metrów długości, a także ponad dwa metry wysokości (dokładnie dwa i jedna dziesiąta metra). Sumując wysokość, szerokość i długość, przesyłka kurierska, będąca dłużycową osiąga sześć metrów.

Oprócz wymiarów pod uwagę bierze się również wagę. Podobnie jak w przypadku standardowych, jak i nietypowych przesyłek ciężar paczki ma wpływ na to, ile się zapłaci za jej dostarczenie. Co ciekawe firmy transportowe zupełnie inaczej liczą ciężar takich przesyłek. Mianowicie jeden metr bieżący dłużnicy waży w przeliczeniu aż sto kilogramów. Zobacz więcej na www.allekurier.pl.

Uwzględnia się również rzeczywisty ciężar, a ten nie powinien przekraczać trzydziestu kilogramów. W przeciwnym razie przedmiot może się uszkodzić w czasie transportu, gdy wraz z nim przewozi się też wiele innych przesyłek o różnych gabarytach i kształtach.

Jakie są rodzaje przesyłek dłużycowych?

Przesyłki dłużycowe rozróżnia się ze względu na ich wysokość. Te, które mają więcej niż 125 cm wysokości określa się jako piętrowalne, a te, które przekraczają próg 125 cm pod względem wysokości nazywa się niepiętrowalnymi.

Ile może kosztować wysyłka paczki? Sprawdź cennik przesyłek i dowiedz się czy możesz nadać paczkę o wybranych gabarytach!

Dłużyce piętrowalne to przesyłki, które przewozi się w jednym środku transportu wraz z innymi paczkami. Dodatkowo przesyłki piętrowalne można układać jedna na drugiej, mając pewność, że żadna podczas przewozu nie ulegnie uszkodzeniu.

Z kolei przesyłki niepiętrowalne to najczęściej paczki o większych gabarytach lub cięższe od standardowych lekkich dłużyc. W związku z tym trzeba dla nich zorganizować znacznie więcej miejsca i nie można ich układać na sobie. Inne przesyłki, które określa się w ten sposób, to te delikatne lub o nietypowych kształtach. W takim przypadku również należy zadbać o oddzielny transport.

przesyłki dłużycowe

Jak powinna być zapakowana dłużyca?

Im większa jest przesyłka dłużycowa, tym bardziej starannie należy ją zapakować. Jeśli jeszcze przedmioty mają niestandardowe gabaryty i dużo ważą, wtedy nie należy rezygnować z odpowiednich zabezpieczeń.

Najsolidniej zapakowane są te przedmioty, wysyłane jako dłużyce, które owija się folią bąbelkową (ewentualnie tkaniną), a następnie umieszcza się je w wytrzymałych kartonach. Oprócz tego, po zapieczętowaniu towaru, trzeba wzmocnić całe opakowanie. Dzięki temu można mieć pewność, że przedmiot nie uszkodzi się lub nie odkształci w czasie podróży. Do produktów, które należy zapakować bardziej starannie niż inne, można zaliczyć: maskę lub zderzak samochodowy, a także meble, ceramikę oraz wszelkiego rodzaju wyroby ze szkła.

Jak się przewozi przesyłkę dłużycową?

Przesyłki dłużycowe przewozi się na dwa sposoby. Jeśli przekraczają podane wyżej wymiary, transportuje się je osobno, by nie uszkodzić zapakowanego przedmiotu.

Natomiast dłużyce, które mieszczą się w wyżej przytoczonych rozmiarach, umieszcza się na odpowiednich paletach. Jednak dla pewności, że przedmioty się nie uszkodzą, stosuje się jeszcze dodatkowe zabezpieczenie. Dzięki niemu towar praktycznie jest całkowicie unieruchomiony na czas transportu.

paczka dłużycowa

Czy każda firma przewozowa oferuje transport przesyłek dłużycowych?

Z uwagi na niestandardowe paczki kurierskie takie jak dłużyce warto najpierw zorientować się, czy wybrana firma dostawcza ma w swojej ofercie przewóz takich paczek. Jeśli korzysta się z popularnych firm kurierskich znanych w kraju i na świecie, nie powinno być problemu z nadaniem przesyłki dłużycowej. Niemniej każdy taki przewoźnik proponuje transport przesyłki dłużycowej na nieco innych warunkach.

W związku z tym u jednej firmy kurierskiej ceny będą bardziej przystępne u innej mniej. Do tego dochodzą jeszcze niekiedy ograniczenia, jeśli chodzi o wagę. By nie zapłacić zbyt wiele, najlepiej zdecydować się na firmę AlleKurier. Proponujemy nawet o 70% tańszy przewóz paczek niż gdyby skorzystać bezpośrednio z oferty popularnych firm przewozowych. Współpracujemy z tymi samymi firmami dostawczymi, które prawdopodobnie i tak brałbyś pod uwagę. Za pośrednictwem AlleKurier możesz nadać dłużycę w: DPD, DHL, UPS, InPost, Geis, GLS, czy FedEx. Nadaj paczkę już teraz i ciesz się z tańszej wysyłki!

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto