Jak sprzedać używane książki przez Internet?

Książki są czymś, co zdaje się nigdy nie tracić na wartości. W przypadku niektórych tytułów wraz z upływem czasu dochodzi do wzrostu ich wartości. Mówimy tutaj o woluminach z odległą datą wydania, bestsellerach i białych krukach. Jeśli jesteśmy w posiadaniu książek kolekcjonerskich, możemy liczyć na uzyskanie niemałych kwot za ich sprzedaż. Domowa biblioteczka z pewnością pięknie się prezentuje, ale zalegającym na półkach czy strychu książkom warto dać drugie życie. Nam będą niepotrzebne, a innym mogą się przydać. Nie trzeba ich jednak oddawać za darmo, ale mieć zysk z ich sprzedaży. Najprostszym rozwiązaniem będzie wystawienie ogłoszeń na różnych stronach internetowych. Najczęściej jest to całkowicie za darmo, a prędzej czy później znajdzie się kupiec na używane książki. Czas najwyższy przejrzeć swoje zbiory, sfotografować je i opisać, a następnie stworzyć atrakcyjne ogłoszenia. Do dyspozycji mamy wiele miejsc do sprzedawania książek z drugiej ręki, a osób chętnych na ich zakup nie brakuje. Dodatkowo, nadanie paczki w obecnych czasach jest banalnie proste, więc proces sprzedaż-wysyłka-dostawa trwa naprawdę błyskawicznie!

Gdzie sprzedać książki i jak dotrzeć do szerokiego grona odbiorców?

Książki używane można sprzedawać na wiele sposobów – w antykwariacie czy skupie książek, na portalach aukcyjnych, internetowych grupach sprzedażowych, w mediach społecznościowych. Jak widać, możliwości jest całkiem sporo, więc z łatwością znajdziemy dla siebie optymalne rozwiązanie. Dużą popularnością cieszą się serwisy takie jak Allegro i OLX. Najbardziej rozbudowaną platformą jest właśnie Allegro, gdzie możemy wybrać opcję Kup teraz lub Licytacja. Jest to najbezpieczniejszy i najwygodniejszy sposób na sprzedaż używanych książek, ze względu na to, że nad wszystkim czuwa pośrednik. Jedynym minusem będzie prowizja, którą pobiera Allegro za każdy sprzedany przedmiot – jej wysokość zależy od kwoty wystawionego na aukcji towaru. Zaletą jest opcja automatycznego wznawiania przedmiotów niesprzedanych. Do wyboru są też różne metody płatności i wysyłki. Bardziej uproszczoną wersją Allegro jest OLX, gdzie nie ma żadnych dodatkowych kosztów.

Jak sprzedać używane książki przez Internet?

Kolejnym rozwiązaniem będą grupy książkowe na Facebooku, dlatego warto się do nich zapisać – mamy wtedy pewność co do tego, że dotrzemy ze swoim ogłoszeniem do docelowej grupy odbiorców, czyli osób zainteresowanych tematem. Wystarczy wrzucić na grupę opis książki wraz z jej zdjęciami i ceną, po czym czekać na odzew potencjalnego kupca. Można też sprzedawać używane książki w internetowym antykwariacie, który przyjmuje wielorakie książki, niezależnie od typu i tematyki. Z kolei w skupie książek online zwykle zainteresowanie dotyczy rzadko spotykanych woluminów, z odległym rokiem wydania. Jeśli mamy dużo książek i jednocześnie brakuje nam czasu na ich pojedynczą sprzedaż, to można zdecydować się na opcją odkupienia od nas księgozbiorów. Zawsze jednak należy poprosić o wycenę, aby stwierdzić, czy będzie to dla nas opłacalne rozwiązanie.

Jak przygotować ogłoszenie dotyczące sprzedaży używanych książek?

Jeśli chcemy zwiększyć szanse na sprzedaż używanych książek, to musimy zadbać o wykonanie odpowiednich opisów i zdjęć produktowych. To właśnie od tego w dużej mierze zależy to, czy dany przedmiot będzie wydawał się atrakcyjny potencjalnemu nabywcy. Opisy nie powinny być zbyt długie, ponieważ mogą zniechęcić do ich przeczytania. Należy w nich zawrzeć konkretne informacje, mają jasno i dokładnie opisywać przedmiot sprzedaży. Tytuł i autor to podstawa, warto też dopisać ilość stron, stan woluminu, numer ISBN, tematykę, rok wydania.

W opisie powinny znaleźć się wszystkie istotne cechy produktu, czyli wyczerpująca jego charakterystyka. Kupowanie na odległość wiąże się z pewnym ryzykiem i ma swoje ograniczenia, dlatego trzeba wszystko dokładnie opisać. Zaznaczyć należy ewentualne uszkodzenia i inne defekty, nie można ukrywać takich rzeczy przed kupującymi. Najlepiej zadbać o wyczerpujący opis już od razu, aby nie dostawać potem ciągłych zapytań o oczywiste kwestie. Konieczne jest to, aby opis był poprawny gramatycznie, bez nadużywania skrótów i potocznej mowy. Należy pisać językiem korzyści, uwydatnić atuty towaru.

sprzedaż książek przez Internet

Książki trzeba też odpowiednio wycenić – jeśli mają się szybko sprzedać, to ich ceny nie mogą być wygórowane. Trzeba wobec tego sprawdzić to, ile mniej więcej kosztują oferowane tytuły. Przyjmuje się, aby nie żądać więcej niż 50-70% ceny nowej książki. Oczywiście inaczej wygląda to w przypadku antyków, białych kruków, książek kolekcjonerskich. Uzupełnieniem wszystkiego będą dobrej jakości zdjęcia produktowe. Najpierw trzeba odpowiednio przygotować towary, zanim przejdziemy do robienia sesji fotograficznej.

Należy zadbać o to, aby były czyste, miały jak najmniej widocznych śladów użytkowania. Potrzebne będzie właściwe oświetlenie i tło – najlepiej w jednolitym i jasnym kolorze. Wystarczy biały brystol lub obrus.

Kolejną kwestią jest porządek w kadrze, jak najmniej niepotrzebnych przedmiotów dookoła. Zdjęcia mają być ostre i wyraźne, w dużej rozdzielczości. Warto też rozmyć tło i wyciągnąć fotografowany przedmiot na pierwszy plan. Wystarczy kilka zdjęć książki, które zobrazują jej rzeczywisty stan i to, czego dotyczy ogłoszenie.

Pamiętaj o tym, że książki będące pod ochroną konserwatorską, nie mogą zostać wysłane kurierem. Warto więc zwrócić na ten aspekt uwagę w przypadku starych, cennych egzemplarzy.

W jaki sposób przygotować książki na sprzedaż do wysyłki i jaką wybrać formę dostawy?

Zakup książek wiąże się z koniecznością dostarczenia ich do nowego nabywcy. Zanim jednak przejdziemy do wyboru metody dostawy, trzeba odpowiednio przygotować towar do wysyłki. Mogłoby się wydawać, że zapakowanie książki jest czymś banalnie prostym ze względu na jej wymiary, ale w praktyce bywa z tym różnie. Nikt nie chciałby przecież dostać przedmiotu z pozaginanymi rogami lub jakimiś wgnieceniami. Koniecznością będzie wobec tego zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie przedmiotu, aby dotarł on w jak najlepszym stanie do kupującego. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z niezadowoleniem klienta i może on nawet zwrócić zakupiony produkt. Nie warto niepotrzebnie ryzykować, ale od razu starannie zapakować książki. Za najlepsze rozwiązanie uznaje się owinięcie woluminu folią bąbelkową i włożenie jej do kartonowego pudełka, dopasowanego rozmiarem.

Jeśli przesyłka kurierska ma być jak najtańsza, to zaleca się wybierać opakowania o regularnych kształtach, bo w przypadku tych niestandardowych trzeba zwykle liczyć się z wyższymi kosztami. Przesyłka powinna mieć odpowiednio rozłożony ciężar, nie posiadać wystających, ostrych elementów i nie może zostać oklejona folią stretch. Takie cechy powodują uznanie przesyłki za niestandardową.

Tekturowe pudełko należy do najbardziej ekonomicznych rozwiązań, jeśli chodzi o przesyłki. Jest lekkie i łatwo dostępne. Nie przyczynia się też do większego wzrostu całkowitej wagi paczki. Jeśli chcesz sprawdzić, ile wyniesie Cię paczka, poznaj cennik przewoźników dostępnych na platformie Allekurier! Z nami zawsze załatwisz to tanio!

sprzedaż używanych książek

Jeśli chodzi o to, w jaki sposób wysłać paczkę zawierającą używane książki, to obecnie możemy liczyć na wiele opcji. Do wyboru mamy paczkę Orlen, co stanowi najtańsze rozwiązanie oraz paczkomaty i wysyłkę kurierem. Tanie przesyłki kurierskie oferuje allekurier.pl.

www.allekurier.pl to platforma umożliwiająca wysyłanie przesyłek za pośrednictwem różnych przewoźników. Można wybrać najtańsze dla siebie rozwiązanie w danym momencie. Korzystanie z usług allekurier.pl ogranicza się do zapakowania przesyłki, wypełnienia formularza online, opłacenia zamówienia, wydrukowania dokumentów i przekazania paczki kurierowi. Wszelkie formalności zredukowane są do minimum, nie ma potrzeby zawierania umów.

Jest to obecnie najbardziej wygodne rozwiązanie, nie trzeba marnować czasu i denerwować się, stojąc w kolejce w urzędzie pocztowym. Wszystko załatwimy zdalnie, bez wychodzenia z domu, w dowolnym momencie i miejscu. Będzie to spora oszczędność pieniędzy i czasu.

P.S sprzedane książki możesz wysłać także z allekurier za granicę! Nie ma więc znaczenia to, czy osoba kupująca potrzebuje dostać paczkę do Anglii czy do Niemiec!

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto