Transport morski to jeden z najstarszych sposobów przewożenia ładunków pomiędzy odległymi krajami. Tą drogą transportuje się nawet 90% towarów wysyłanych z całego świata, z czego ponad połowa mieści się w kontenerach. Skala wysyłek drogą wodną robi wrażenie, ale mimo tych liczb, transport morski nie jest wolny od wad. W tekście znajdziesz wady i zalety transportu morskiego oraz dowiesz się, jakie są alternatywy dla spedycji morskiej.
Przewoźników, którzy zajmują się spedycją morską, nazywa się armatorami. W Polsce największy armator posiada ponad 60 statków transportowych. W kraju znajdują się 4 główne porty (Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Świnoujście), które mają największe znaczenie w morskim łańcuchu dostaw.
Obroty ładunkowe zanotowane w polskich portach morskich w roku 2021 wynosiły prawie 100 mln ton, dla porównania drogą lotniczą przetransportowano ponad 100 tys. ton. Ta kolosalna różnica w rocznym tonażu ładunków związana jest głównie z rodzajem towarów, które transportowane są tymi dwiema drogami. Statki pozwalają na transport naprawdę dużych ładunków, których nie da się przetransportować inną drogą, dlatego w tym przypadku jedynym wyjściem jest transport morski. Wady i zalety spedycji morskiej wynikają głównie z zasięgu oraz z ładowności statków.
Wśród zalet transportu morskiego wymienia się niskie koszty przesyłek towarów, wydajność transportu oraz możliwość wysyłki ponadgabarytowych towarów. Spedycja morska nie jest jednak wolna od wad. Wymienia się tutaj stosunkowo długi czas transportu oraz możliwość uszkodzenia lub zagubienia się przesyłki.
Bezpieczeństwo – tonięcie statków transportowych zdarza się bardzo rzadko, dlatego transport morski uważany jest za bezpieczny sposób przewożenia ładunków.
Może zainteresują Cię inne artykuły na naszym blogu:
Gdzie znajduje się największe lotnisko na świecie?
Tranzyt – co to jest i jakie są jego rodzaje?
Transport morski jest nieoceniony w przypadku przewożenia dużych partii towarów z dalekich stron, np. z Chin. Sprawdzi się również, kiedy zachodzi potrzeba przetransportowania do innego kraju przedmiotów ponadgabarytowych, np. maszyn rolniczych lub pojazdów. Jednak, jeśli klientowi zależy na szybkiej i pewnej przesyłce – warto wybrać drogę lądową lub powietrzną.
Za pośrednictwem brokera kurierskiego można sprawnie zorganizować transport międzynarodowy, a nawet zamówić import z Chin bez odprawy celnej. W przypadku wyboru opcji importu – to AlleKurier zajmie się całością transportu, czyli odbiorem przesyłki w Chinach i dostarczeniem jej drogą lotniczą do Polski, a następnie kurierem pod wskazany adres. AlleKurier może również dokonać chińskiej odprawy celnej w imieniu klienta – to opcja kompleksowego importu z Chin, która dedykowana jest początkującym importerom zamawiającym przesyłki o wadze do 70 kg.