Transport morski – zalety, wady, ciekawostki

Transport morski to jeden z najstarszych sposobów przewożenia ładunków pomiędzy odległymi krajami. Tą drogą transportuje się nawet 90% towarów wysyłanych z całego świata, z czego ponad połowa mieści się w kontenerach. Skala wysyłek drogą wodną robi wrażenie, ale mimo tych liczb, transport morski nie jest wolny od wad. W tekście znajdziesz wady i zalety transportu morskiego oraz dowiesz się, jakie są alternatywy dla spedycji morskiej.

Kilka ciekawostek o transporcie morskim

Przewoźników, którzy zajmują się spedycją morską, nazywa się armatorami. W Polsce największy armator posiada ponad 60 statków transportowych. W kraju znajdują się 4 główne porty (Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Świnoujście), które mają największe znaczenie w morskim łańcuchu dostaw. 

Obroty ładunkowe zanotowane w polskich portach morskich w roku 2021 wynosiły prawie 100 mln ton, dla porównania drogą lotniczą przetransportowano ponad 100 tys. ton. Ta kolosalna różnica w rocznym tonażu ładunków związana jest głównie z rodzajem towarów, które transportowane są tymi dwiema drogami. Statki pozwalają na transport naprawdę dużych ładunków, których nie da się przetransportować inną drogą, dlatego w tym przypadku jedynym wyjściem jest transport morski. Wady i zalety spedycji morskiej wynikają głównie z zasięgu oraz z ładowności statków.

Transport morski – zalety i wady oraz ciekawostki z nim związane

Transport morski – wady i zalety

Wśród zalet transportu morskiego wymienia się niskie koszty przesyłek towarów, wydajność transportu oraz możliwość wysyłki ponadgabarytowych towarów. Spedycja morska nie jest jednak wolna od wad. Wymienia się tutaj stosunkowo długi czas transportu oraz możliwość uszkodzenia lub zagubienia się przesyłki.

Transport morski i jego zalety

  • Aspekt ekonomiczny – niewątpliwie najważniejszą zaletą morskiej spedycji jest jej opłacalność. Transport morski to rozwiązanie ekonomiczne, zwłaszcza jeśli chodzi o przetransportowanie załadunków na duże odległości.
  • Wydajność transportu morskiego – kolejną zaletą jest wydajność spedycji drogą wodną. Korzyścią dla klienta jest łączenie drobnicowych przesyłek w kontenerach, co pozwala na podział kosztów transportu pomiędzy innymi klientami.
  • Możliwość wysyłki ładunków ponadgabarytowych – drogą morską transportowane są samochody, maszyny budowlane i rolnicze, przedmioty ciężkie oraz nieporęczne. To jedyna, dostępna droga przewożenia tego typu przedmiotów. Transport morski daje również możliwość przewożenia węgla, drewna i materiałów budowlanych.

Bezpieczeństwo – tonięcie statków transportowych zdarza się bardzo rzadko, dlatego transport morski uważany jest za bezpieczny sposób przewożenia ładunków.

Transport morski – wady i zalety

Wady transportu morskiego

  • Czas wysyłkitransportowanie towarów drogą morską trwa zdecydowanie dłużej niż drogą lotniczą. O ile w niektórych przypadkach nie ma to dużego znaczenia – problem pojawia się w momencie przewożenia towarów wrażliwych, np. owoców. Spóźnienia mogą powodować spadek jakości oraz straty finansowe.
  • Błędy podczas załadunków i rozładunków – pomyłki w dostawach realizowanych drogą morską zdarzają się stosunkowo często. Dotyczy to głównie drobnicowych przesyłek przewożonych kontenerami.
  • Uszkodzenia przesyłek – podczas transportu drogą wodną towar jest narażony na uszkodzenia mechaniczne oraz na zawilgocenie ze względu na warunki panujące na statkach.
  • Brak możliwości śledzenia towaru – transport morski nie daje możliwości pełnego śledzenia przesyłki, jak ma to miejsce w przypadku spedycji drogą lądową. Brak wglądu do aktualnego miejsca przebywania transportowanych dóbr, ogranicza planowanie dalszej dystrybucji lub sprzedaży.

Alternatywy dla transportu morskiego

Transport morski jest nieoceniony w przypadku przewożenia dużych partii towarów z dalekich stron, np. z Chin. Sprawdzi się również, kiedy zachodzi potrzeba przetransportowania do innego kraju przedmiotów ponadgabarytowych, np. maszyn rolniczych lub pojazdów. Jednak, jeśli klientowi zależy na szybkiej i pewnej przesyłce – warto wybrać drogę lądową lub powietrzną.

Za pośrednictwem brokera kurierskiego można sprawnie zorganizować transport międzynarodowy, a nawet zamówić import z Chin bez odprawy celnej. W przypadku wyboru opcji importu – to AlleKurier zajmie się całością transportu, czyli odbiorem przesyłki w Chinach i dostarczeniem jej drogą lotniczą do Polski, a następnie kurierem pod wskazany adres. AlleKurier może również dokonać chińskiej odprawy celnej w imieniu klienta – to opcja kompleksowego importu z Chin, która dedykowana jest początkującym importerom zamawiającym przesyłki o wadze do 70 kg.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto