Znaki manipulacyjne na opakowaniach produktów – jak je odczytywać?

Zamawiane produkty niekiedy muszą przebyć naprawdę długą drogę, aby dotrzeć do miejsca docelowego, czyli do rąk konsumenta. Niektóre towary wymagają specjalnego traktowania oraz zabezpieczeń na czas podróży. Wszystko po to, aby nie uległy uszkodzeniom i nie stanowiły zagrożenia dla pracowników odpowiedzialnych za ich transport i logistykę. W artykule powiemy, czym są znaki manipulacyjne i co oznaczają najważniejsze z nich.

Co to są znaki manipulacyjne?

Znaki manipulacyjne to proste i czytelne zestawy symboli, które informują, w jaki sposób należy obchodzić się z towarem podczas manipulacji. W tym przypadku manipulacją może być konfekcjonowanie towaru, przechowywanie go lub jego transport. Oznaczenia informują pracowników odpowiedzialnych za daną czynność, jak należy zabezpieczyć towar, aby nie uległ uszkodzeniom i nie stwarzał zagrożenia dla ludzi oraz dla środowiska.

Co to są znaki manipulacyjne?

Rola znaków manipulacyjnych w logistyce

Umieszczanie znaków manipulacyjnych na kartonach i przesyłkach obniża ilość reklamacji, przyspiesza identyfikację towarów, zmniejsza ryzyko wypadków w pracy, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo pracownikom. Właściwe oznakowanie towarów jest również wymogiem prawnym – w niektórych przypadkach firma transportowa, która nie stosuje się do przepisów, może zapłacić karę za brak oznaczenia przewożonych towarów. Co więcej, znaki manipulacyjne mogą wpływać na wydajność pracy w obiektach zajmujących się obsługą przesyłek, co z kolei wpływa na lepsze zarządzanie gospodarką magazynową i łańcuchem dostaw. 

To najważniejsza rola oznaczeń, takich jak znaki manipulacyjne. Logistyka magazynowa to niejedyna branża, w której używa się piktogramów na kartonach z towarami. Znaki manipulacyjne na opakowaniach transportowych są bardzo istotną częścią pracy kurierów. Dzięki czytelnym i uniwersalnym symbolom pracownik realizujący przesyłkę doskonale wie, z czym ma do czynienia i jak należy postępować z powierzoną mu paczką. 

Znaki manipulacyjne i normy prawne

Piktogramy używane w logistyce są uniwersalne, dzięki temu mogą być prawidłowo odczytane w różnych częściach świata przez ludzi posługujących się różnymi językami. Nad poprawnością symboli oraz nad ich czytelnością czuwają organizacje normalizacyjne. Zalicza się do nich m.in. Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy w Warszawie, Europejską Federację Opakowań oraz Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO).

Znaki manipulacyjne na opakowaniach mogą być wypalone, nadrukowane, namalowane lub naklejone. Naklejki wykonuje się jedynie z wysokojakościowej folii samoprzylepnej. Piktogram ma postać białego prostokąta z czarnym obramowaniem, w środku prostokąta znajdują się czarne symbole. Takie oznaczenie jest zgodne z normami unijnymi oraz krajowymi.

Najważniejsze znaki manipulacyjne na opakowaniach transportowych

Poniżej krótko omówimy najczęściej spotykane znaki manipulacyjne.

  • Parasolka – symbol umieszcza się na opakowaniach towarów wrażliwych na zawilgocenie, np. na elektronice lub żywności. Pakunek z tym oznaczeniem powinien być przechowywany w suchym miejscu.
  • Kieliszek – piktogram informuje pracownika logistyki lub spedycji, że w środku opakowania znajduje się towar kruchy i delikatny, czyli uwaga szkło. Przesyłki oznaczone tym znakiem manipulacyjnym powinny być przenoszone i składowane z największą ostrożnością.
  • Słońce z promieniami – paczka oznaczona symbolem słońca informuje, że znajdujące się w środku produkty nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
  • Termometr – ten znak manipulacyjny oznacza, że przesyłka nie powinna być narażona na działanie wysokiej temperatury.
  • Skrzyżowane ręce z opakowaniem – w środku przesyłki oznaczonej tym piktogramem znajduje się towar wrażliwy na wstrząsy. Ten znak manipulacyjny zwykle występuje razem z kieliszkiem.
  • Przekreślony wózek widłowy – oznaczenie tym symbolem ma chronić nie tylko towar, ale również pracowników magazynów i firm kurierskich. Taki towar nie może być przewożony wózkiem widłowym, gdyż może ulec uszkodzeniu, rozlać się lub rozsypać.
  • Dwie strzałki skierowane ku górze – oznaczenie informuje o prawidłowym przechowywaniu i transportowaniu pakunku. Przesyłka z tym symbolem powinna być transportowana wyłącznie pionowo.
  • Fragment łańcucha – znak manipulacyjny informuje pracowników o miejscu zawieszenia zawiesi. Ten symbol używany jest przeważnie podczas manipulacji dużymi ładunkami, np. maszynami lub materiałami budowlanymi.
  • Przekreślony hak – symbol umieszcza się na towarach, których nie wolno zaczepiać hakami. 

Znajomość znaków manipulacyjnych umieszczanych na przesyłkach to wymóg stawiany przed każdym kurierem oraz pracownikiem magazynu. Dzięki temu paczki trafiają w całości do adresatów, a reklamacje oraz zwroty zdarzają się rzadziej. 

Warto również zadbać o właściwe zabezpieczenie towaru wysyłanego kurierem – dopasowane opakowanie transportowe oraz wypełnienie do paczki – to gwarancja bezpiecznego doręczenia przesyłki. Pamiętaj też o zaufanej firmie kurierskiej, która z należytą starannością zajmie się Twoją paczką. AlleKurier współpracuje jedynie z firmami kurierskimi, które oferują usługi najwyższej jakości. Z nami nadasz nie tylko pojedynczą paczkę, ale również paletę, a Twoja przesyłka będzie bezpieczna przez całą drogę.

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto