Jak drukować dokumenty przewozowe?

List przewozowy to inaczej mówiąc etykieta z wszystkimi danymi nadawcy i odbiorcy przesyłki. Na takim liście znajduje się również wiele informacji, które umożliwiają identyfikacje przesyłki w sortowni kurierskiej jak i podczas podróży do odbiorcy. Bez tych informacji przewoźnik nie ma możliwości odebrania jaki i doręczenia przesyłki.

Gdzie i jak umieścić list przewozowy?

List przewozowy należy umieścić na widocznej, możliwe jak najbardziej płaskiej powierzchni przesyłki.  Sposób zamocowania takiego listu jest dowolny, ważne jest jednak, aby ten był czytelny i mocno przymocowany.

 Nasi klienci zazwyczaj stosują takie rozwiązania:

  • Przyklejenie listu bezpośrednio do kartonu przesyłki zwykłym klejem biurowym
  • Przyklejanie listu taśmą klejącą, tak aby żadne dane nie były zasłonięte
  • Umieszczenie listu w kopercie typu kangurek i przyklejenie jej do przesyłki
  • Umieszczenie listu w zwykłej koszulce biurowej i przyklejenie jej do przesyłki

Pamiętaj, że Twoim obowiązkiem jest odpowiednie przymocowanie listu przewozowego do przesyłki.

Dokumenty przewozowe (inaczej list przewozowy, CMR) są jedynym dowodem potwierdzającym zawarcie usługi przewozu. W przypadku nadania przesyłki na dokumencie nie pochodzącym z systemu AlleKurier, platforma nie ponosi odpowiedzialności za przesyłkę (błędnie wpisane dane adresowe, kwota pobrania lub ubezpieczenia) ani za dodatkowe opłaty jakimi przewoźnik może obciążyć nadawcę.

Po zaksięgowaniu wpłaty za przesyłkę serwis AlleKurier udostępnia możliwość pobrania wszystkich niezbędnych dokumentów w formacie PDF. Wysyłany jest także e-mail z dokumentami w załączniku.

Przy drukowaniu należy zwrócić uwagę, aby jakość druku była odpowiednio wysoka, a kod kreskowy czytelny. Niezależnie od przewoźnika każda paczka musi być w momencie przekazania oklejona etykietą. Można poprosić kuriera o darmowe samoprzylepne "kangurki" do których wkładamy list przewozowy.

Potwierdzenie nadania jest różne w zależności od przewoźnika. W przypadku Geis oraz UPS, dokument przewozowy należy wydrukować dwukrotnie. Pierwszy egzemplarz należy nakleić na paczce, drugi po potwierdzeniu podpisem kuriera zostaje u nadawcy. W przypadku DHL dokumenty składają się z 4 kopii listu (trzy na pierwszej i czwarta na drugiej stronie). Druga strona po podpisaniu przez kuriera zostaje u nadawcy.

DPD Polska oraz InPost stosują zbiorczy dokument - "protokół przekazania towaru" w DPD oraz  "protokół nadań przesyłek" w InPost. Możliwy jest wydruk 2 kopii protokołów odbioru z każdą paczką. Przy większej dziennej ilości przesyłek, ze względu na oszczędność papieru zalecamy drukowanie tylko etykiet na paczki, a na koniec dnia jednego protokołu obejmującego wszystkie przesyłki. Aby to zrobić należy w panelu Allekurier zaznaczyć wybrane przesyłki i kliknąć "Pobierz dokumenty". System automatycznie zgrupuje wszystkie przesyłki na jednym protokole.

Nie mam możliwości wydrukowania listu przewozowego

Bez wydrukowanego listu przewozowego nie ma możliwości nadania przesyłki. W sytuacji, gdy kurier przyjedzie po odbiór przesyłki, a ta nie będzie posiadała listu przewozowego mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty z tego tytułu, a przesyłka nie zostanie odebrana.

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto