Cło z Chin - ile wynosi?

Import towarów z Chin wiąże się z koniecznością opłacenia danin, o których wielu z nas robiących zakupy w obszarze unijnym zupełnie zapomniało. Chodzi o VAT i cło na towary z Chin, jakie kupujący zobowiązany jest opłacić przy okazji handlu z chińskimi biznesmenami oraz przy zakupach na popularnych portalach internetowych, np. bijącym rekordy popularności Aliexpress. Jak sprawdzić, ile wynosi cło z Chin i od czego uzależnione jest cło na towary z Chin? Co warto wiedzieć o zakupach na chińskich portalach zakupowych i jak ustalić cło z Aliexpress?

Cło na towary z Chin – co warto o wiedzieć o nim wiedzieć?

Opłata celna za towary importowane z Chin nie jest wartością stałą. Oznacza to, że stawki za cło z Chin zmieniają się w czasie i mogą być różne dla danej kategorii produktów kupowanych w innym okresie. Cło jest opłatą, która dotyczy nie tylko Chin, ale większości towarów importowanych w dużych ilościach spoza UE.

Kluczowe znaczenie przy ustalaniu tego, jakie cło z Chin lub innego kraju obowiązuje przy imporcie, jest wartość sprowadzanego do Polski towaru oraz rodzaj importowanego towaru. Po pierwsze, istotne dla importu z Chin reguły opisane są przez prawo unijne, a dokładniej art. 23 oraz 24 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r., które mówią o zwolnieniach z opłat celnych w przypadku towarów o niewielkiej wartości. Z zapisów tych wprost wynika, że z cła są zwolnione towary, których faktyczna wartość nie przekracza 150 euro na przesyłkę.

W pozostałych przypadkach opłata celna obowiązuje, a cło na towar z Chin jest wyliczane na podstawie zaszeregowania go do konkretnej kategorii związanej z ustaloną stawką celną. Cło na produkty z Chin może wynosić od 0% np. na niektóre ubrania, sprzęty elektroniczne czy zabawki do nawet 50% ceny towaru.

cło z chin

Jak ustalić, ile wynosi cło z Chin?

Aktualnie obowiązujące cło na towary z Chin można dość łatwo ustalić w Informacyjnym Systemie Zintegrowanej Taryfy Celnej, w skrócie – ISZTAR, a także dokładnie obliczyć, korzystając ze specjalnego kalkulatora udostępnionego przez Unię Celną Unii Europejskiej na stronie: ec.europa.eu (baza TARIC). Aby sprawdzić cło z Chin poprzez rządowy system ISZTAR, należy odnaleźć interesujący kupującego rodzaj towaru na liście dostępnej w programie lub wpisać kod nomenklatury towaru oraz wskazać Chiny (CN) jako kraj pochodzenia produktu.

Zainteresowani podpowiedzią, jak krok po kroku wyliczyć cło z Chin, mogą znaleźć wiele cennych wskazówek w artykule: Jak sprawdzić stawkę celną produktu? Przygotowanym przez AlleKurier. AlleKurier to broker usług kurierskich, który oferuje tanie przesyłki krajowe i przesyłki zagraniczne, a także pomaga organizować przedsiębiorcom import towarów z Chin. Warto przy okazji wątku opłaty celnej wspomnieć, że import z Chin odbywa się na podstawie faktury sporządzonej zwykle w obcej walucie, np. USD.

Opłacający cło za towary z Chin uiszcza natomiast kwoty w złotówkach – opłata jest każdorazowo przeliczana na podstawie średniego kursu uwzględnionej na fakturze waluty obowiązującego w dniu jej wystawienia.

stawka cła chiny

Ile wynosi cło z Aliexpress?

Zakupy na Aliexpress także podlegają opłatom celno-podatkowym, przy czym cło z Aliexpress zależne będzie od wartości towaru (wspomniana reguła kwoty 150 euro), a VAT obowiązuje zawsze. Przy ustalaniu kwoty cła znowu przydatny będzie ISZTAR oraz kalkulator, w którym na podstawie ustalonej stawki procentowej cła można będzie wyliczyć cło z Chin dla konkretnej ilości i wartości towarów.

Znacznym ułatwieniem wprowadzonym w lipcu tego roku przez Aliexpress jest automatyczne doliczanie VAT-u do płatności za przesyłkę. Niestety cło Aliexpress pozostawiło nadal w gestii użytkowników portalu.

Jeśli więc zakupy na Aliexpress czy Banggood itp. platformach kosztują polskiego nabywcę więcej niż 150 euro, jest on zobowiązany opłacić cło za towary z Chin, które warto wcześniej ustalić, by zakup zrealizowany przez e-markety chińskich gigantów faktycznie okazał się opłacalny i przesyłka z Chin nie została zatrzymana przez służby celne na granicy.

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto