Pakiet VAT dla E-commerce - Internet One Stop Shop 2021

Pakiet VAT  e-commerce wchodzi w życie! Co musisz wiedzieć jako przedsiębiorca? Przygotuj się na zmiany w podatku VAT dla importowanych towarów, już dzisiaj i bądź na bieżąco z nowymi przepisami. Choć ustawa miała wejść już od stycznia bieżącego roku, to cały proces przesunął się na lipiec. Zmiany w systemie VAT będą obowiązywały od 1.07.2021 roku. Co przyniosą one polskim przedsiębiorcom? W całej Unii zostaną wprowadzone nowe przepisy dotyczące opodatkowania handlu elektronicznego. Tak zwany „pakiet VAT e-commerce” obejmie obowiązujące w Polsce od 2004 roku zasady. Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w Internecie i importujący towary powinien wiedzieć, na co się przygotować od lipca tego roku.

Podstawowe zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług

Zmiany w handlu elektronicznym e-commerce będą dotyczyły ustawy z dnia 11 marca 2004 roku – ustawa o VAT. Ministerstwo Finansów opracowuje właśnie projekt wprowadzający unijne prawo, czyli pakiet VAT e-commerce. Główne zmiany będą dotyczyły między innymi:

  • zapobiegania oszustwom podatkowym VAT
  • uszczelnienia poboru podatku VAT
  • ułatwienie rozliczania podatku VAT

Uogólniając, nowe przepisy dotyczące podatku VATw handlu elektronicznym dotyczące transgranicznej działalności mają być prostsze, ale jednocześnie umożliwiające lepszą ściągalność należytych opłat. Pakiet VAT e-commerce miał zostać wprowadzony już od 1 stycznia 2021 roku, jednak pandemia koronawirusa spowodowała przesunięcie tego terminu na 1 lipca 2021 roku. Dodatkowy czas miał pozwolić na lepsze przygotowanie się przedsiębiorców do nowych przepisów w tym trudnym dla gospodarki okresie.

Pakiet VAT e-commerce 2021 – kogo dotyczą zmiany w handlu elektronicznym?

Zmiany w unijnym, a więc też polskim prawie dotyczącym podatku VAT będą dotyczyły wszystkich przedsiębiorców zajmujących się elektronicznym handlem transgranicznym. We wszystkich krajach Unii Europejskiej musi zostać wprowadzony pakiet VAT e-commerce, a więc konieczna staje się implementacja dotychczasowo obowiązujących przepisów w danym państwie. Jednakże nowe ustalenia  będą miały także wpływ na konsumentów korzystających z usług firm zajmujących się transgranicznym handlem elektronicznym. Tak więc pakiet VAT e-commerce dotyczy B2C, czyli relacji pomiędzy przedsiębiorcami a klientami indywidualnymi. Zmianami zostaną objęte towary i usługi (oprócz telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych) dostarczane poprzez zamówienia internetowe na rzecz konsumentów (podmiotów niebędących podatnikami).

Dlaczego pakiet VAT e-commerce zostanie wprowadzony w 2021 roku?

Ministerstwo Finansów przygotowujące nowelizację ustawy o podatku VAT przedstawia konieczność wprowadzenia pakietu VAT e-commerce z powodu niskiej ściągalność VAT, skomplikowanych procedur administracyjnych dotyczących poboru podatku od przesyłek spoza Unii Europejskiej, a także kosztów z tym związanych. Wszystkie zmiany są wprowadzane pod hasłem wyrównywania szans unijnych przedsiębiorstw w stosunku do firm spoza UE. 

Największy problem z niską ściągalnością podatku VAT w elektronicznym handlu transgranicznym dotyczy samych przedsiębiorców, a także administracji skarbowej. Chodzi tu o obciążenie procedurami administracyjnymi oraz wysokimi kosztami całego przedsięwzięcia. Dotykają one zarówno przedsiębiorców, jak i administrację skarbową. Problem ze ściągalnością podatku VAT często jest spowodowany przez bardzo liczne grono przedsiębiorstw bez stałej siedziby w UE.

Jakie ustawy zmienia pakiet VAT e-commerce dla handlu transgranicznego?

Oprócz wymienionej już ustawy o podatku VAT, zmiany będą dotyczyły kilku innych, istotnych dokumentów. Są to:

  • ustawa z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i  płatników (Dz. U. z 2020 r. poz. 170)
  • ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 505, z późn. zm.)

Jak wyglądają obecne przepisy w Polsce jeśli chodzi o handel elektroniczny e-commerce? W ustawie widnieją osobne zapisy dla dwóch różnych opcji sprzedaży wysyłkowej. Jedna dotyczy towarów dostarczanych na terytorium kraju, a druga dla towarów z Polski. Obie wersje mają oddzielne przepisy prawne. Pakiet VAT e-commerce będzie wprowadzał jedną, spójną opcję dla wszystkich towarów. Będzie to jednolita, wewnątrzwspólnotowa zasada sprzedaży towarów na odległość. 

Kolejna kwestia wprowadzanych zmian obejmie usługi telekomunikacyjne, nadawcze oraz świadczone drogą elektroniczną – usługi TBE. Obecnie funkcjonują one w MOSS, czyli Mini One Stop Shop. Procedura zmienia się na OSS, czyli One Stop Shop. Nowy system uprości dotychczasowe obowiązki spoczywające na przedsiębiorcy, umożliwiając mu załatwienie wielu spraw przez Internet oraz korzystanie z jednej, kompleksowej usługi. Dla importowanych towarów będzie działać jednolity systemIOSS, czyliImport One Stop Shop.

Zmiany w podatku VAT dla importerów i przedsiębiorców – podsumowanie pakietu VAT e-commerce

Jedną z najistotniejszych zmian, która wpłynie szczególnie na konsumentów, jest zlikwidowanie zwolnienia z VAT przesyłek spoza UE do 20 euro. Nowe regulacje Ministerstwo Finansów tłumaczy zatarciem konkurencji pomiędzy dostawcami z UE i spoza niej oraz uszczelnieniem systemu. Zostanie za to wprowadzona nowa ulga – zwolnienie z VAT dla przesyłek do 150 euro. Jednakże z takiej opcji będą mogły skorzystać tylko przedsiębiorstwa, które będą deklarować i rozliczać VAT w IOSS

Co czeka przedsiębiorców w związku z pakietem VAT e-commerce? Niestety nowe przepisy wiążą się także z nowymi obowiązkami dla właścicieli firm. Przedsiębiorcy zostaną obarczeni obowiązkiem poboru i zapłaty VAT. Będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami. Ewidencja sprzedaży będzie musiała być prowadzona w wersji elektronicznej, chyba, że nowe  przepisy art. 109b ust. 1 ustawy o VAT będą wyłączały dane działania z tego obowiązku.

Warto też wiedzieć, że Ministerstwo Finansów wprowadza także kilka nowych przepisów wpływających na dostęp do informacji o podatnikach oraz prowadzonych przez firmę działaniach. Trzeba mieć na uwadze kwestię RODO czy planowanych audytów prawnych prowadzonych działalności. W Centralnym Rejestrze Danych Podatkowych będą gromadzone dane o ewidencji, które na żądanie odpowiednich organów będą musiały zostać udostępnione przez dane przedsiębiorstwo. Trzeba jednak wciąż pamiętać o wszelkich przepisach dotyczących RODO. Przy prowadzeniu ewidencji należy zachować wszystkiego jego kwestie prawne. 

Przedsiębiorcy już od 1 kwietnia 2021 roku mogą zgłaszać chęć przystąpienia do IOSS i OSS. Wprowadzone zmiany w podatku VAT dla e-commerce jak zawsze dostarczają kilka pozytywnych aspektów, ale jednocześnie będą niosły za sobą nowe obowiązki oraz negatywne efekty. Jak całość będzie rozwiązana okaże się po wprowadzeniu implementacji unijnych przepisów 1 lipca 2021 roku.

Gdzie szukać pomocy, jeśli zamierzasz importować produkty spoza UE?

Zmiany w prawie podatkowym nie zawsze są jasne i czytelne, a żeby móc się do nich dostosować, trzeba się z nimi bardzo dobrze zaznajomić. W zrozumieniu i ułatwieniu przejścia na nowe zasady związane z handlem transgranicznym pomogą Ci specjaliści. Jeśli Twoja firma importuje lub zamierza importować produkty pochodzące spoza granic Unii Europejskiej np. z Chin, zadbaj o to, by wszystkie etapy realizacji transakcji przebiegły prawidłowo. Całą ścieżkę zakupu i sprowadzenia potrzebnego towaru do Polski lub innego, wskazanego miejsca na terenie UE, może poprowadzić za Ciebie Discolm - profesjonalna firma świadcząca usługi importowe. Dzięki pomocy ekspertów, import zakupionych produktów przebiegnie bez problemów i z dbałością o każdy detal, a Ty będziesz mógł prowadzić swój biznes bez obaw o nowo wprowadzone zmiany w podatku VAT dla e-commerce. Skontaktuj się także w celu konsultacji - specjaliści z Discolm udzielą Ci wszelkich, niezbędnych informacji dotyczących importu towarów z Chin. A co ogólnie warto wiedzieć o wysyłkach paczek do Chin i z Chin? Jakie utrudnienia można napotkać? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym import z Chin zostaje rozłożony na “czynniki pierwsze”!

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto