• AlleKurier
  • Blog
  • Outsourcing - czym jest i jak można z niego skorzystać?

Outsourcing - czym jest i jak można z niego skorzystać?

Rozwój firmy oznacza większą ilość zadań na co dzień, co często warto zlecić profesjonalnej firmie zewnętrznej - czyli zainwestować w outsourcing. W Polsce jest to coraz bardziej popularna forma przekazania źródłom zewnętrznym części obowiązków firmowych w oparciu o zawartą umowę. Ułatwia to znacznie organizację i pozwala na odciążenie od niektórych elementów pracy i przeznaczenie energii oraz finansów na wyższe cele. Czym stricte jest outsourcing i jak można z niego skorzystać? W jakich branżach jest on najczęściej spotykany? O tym dowiesz się właśnie z tego wpisu!

Co to jest "outsourcing" i jakie są jego rodzaje?

Nazwa "outsourcing" wywodzi się z języka angielskiego od słów: "outside-resource-using", co oznacza wykorzystanie źródeł zewnętrznych. Jest to rodzaj współpracy, w ramach której przedsiębiorstwo przekazuje część obowiązków podmiotowi trzeciemu. 
Głównym założeniem outsourcingu jest długoterminowa i partnerska współpraca z firmą z zewnątrz, nie zaś jednorazowe zlecenie. Dlatego też nie rozpatruje się go w kategoriach umowy zlecenia, ponieważ obie strony czerpią korzyści z nawiązanej współpracy.   
Nawiązując współpracę w ramach outsourcingu firma wybiera jej zakres. Może to być pełna wersja outsourcingu lub częściowa - tzw. opcja selektywna. W pierwszym z omawianych przypadków usługi będą wykonywane całościowo, natomiast w sytuacji selektywnego outsourcingu współpraca będzie się odnosić do wybranych dziedzin. Wybór zależy od aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa, a z czasem można go zmienić, np. rozszerzając zakres czynności powierzanych firmie zewnętrznej, co wynika z większych potrzeb przedsiębiorstwa, jego rozwoju, powstania nowych działów itp.

Outsourcing ma wiele celów, ale przede wszystkim wskazuje się na możliwości rozwojowe jakie zapewnia. W przypadku przedsiębiorstwa, które rozwija się w branży pozwala na bardziej efektywną działalność firmy i zarządzanie nią w przyszłości. Często wskazuje się też cele naprawcze jakie realizuje, gdyż pozwala poradzić sobie z kryzysem, który chwilowo dotyka firmę lub też stanowi rozwiązanie dostawcze - w sytuacji gdy warunki rynku szybko się zmieniają, zaś firma nie jest w stanie sama wpasować się w nową sytuację i wybiera współpracę zewnętrzną.

outsourcing

W jakich branżach można spotkać się z outsourcingiem?

Obecnie outsourcing jest spotykany najczęściej w takich branżach jak księgowość i szkolenia. Wiele firm korzysta też ze wsparcia zewnętrznego w przypadku audytów i spraw administracyjnych, kadrowych oraz IT. Co istotne, nie jest to ograniczona ilość możliwości jakie zapewnia outsourcing, ponieważ także inne zadania realizowane na co dzień w przedsiębiorstwach można zlecić firmie zewnętrznej.

współpraca w ramach outsourcingu

Jak skorzystać z outsourcingu?

Jeśli prowadzimy działalność stacjonarną lub np. sklep internetowy i zastanawiamy się nad możliwością wdrożenia outsourcingu, to warto przede wszystkim sprawdzić aktualną sytuację firmy. Dotyczy to przede wszystkim jej zasobów i wskazania w jakich konkretnie obszarach konieczne jest wsparcie z zewnątrz. Po pojęciu decyzji o nawiązaniu współpracy w ramach outsourcingu konieczne jest ponadto znalezienie właściwej firmy, z którą nawiąże się współpracę. Daje to podstawy do nowej formy działania, ponieważ od tej pory to firma z zewnątrz przejmuje część obowiązków i dba o wskazane w umowie obszary prosperowania przedsiębiorstwa. Na sam koniec niezbędny jest proces wdrażania całego procesu, który został opracowany przez osoby decyzyjne.

Chcąc przekazać część zadań firmie z zewnątrz, a jednocześnie zyskując pewność co do rzetelności i terminowości ich wykonania, warto wybrać renomowanego partnera biznesowego, z którym nawiąże się długoterminową współpracę. Jeśli firma na co dzień dostarcza przesyłki to warto rozważyć ofertę Allekurier. Jest to tani kurier DPD, DHL, UPS, InPost, Geis, GLS i FedEx, z którym współpraca bazuje na platformie do wysyłania przesyłek kurierskich (kopert, paczek, palet) na terenie kraju, w Unii Europejskiej i poza jej granicami. Firma oferuje tanie przesyłki największymi firmami kurierskimi wraz z ograniczeniem formalności i bez konieczności zawierania umów, co jest opcjonalnym wyborem dla rozwijających się przedsiębiorstw potrzebujących na co dzień zaufanego dostawcy. Jako broker usług kurierskich firma Allekurier jest firmą zewnętrzną współpracującą na zasadzie dostarczania przesyłek np. ze sklepów internetowych do klientów. W tym celu pomocna będzie integracja sklepu internetowego z platformą AlleKurier. Poza wygodą i ograniczeniem czasu dostawy współpraca z firmą pozwala też na znaczą oszczędność, ponieważ przesyłki są tańsze niż u kuriera, a klient zyskuje pewność, że jedna firma obsługuje całość zamówień, co znacząco usprawnia codzienne prowadzenie firmy. Brzmi zadowalająco? W takim razie nie zwlekaj, by zamówić kuriera już dzisiaj!

Outsourcing może przynieść wiele korzyści, o ile wybierze się sprawdzonego partnera dla firmy. Dlatego warto zaufać markom i przedsiębiorcom, którzy od lat działają na rynku i cieszą się uznaniem klientów - takim jak firma Allekurier. Warto też pamiętać, że w każdej sytuacji nawiązanie współpracy powinno poprzedzić racjonalne oszacowanie potrzeb firmy, które decyduje o tym jaki rodzaj outsourcingu jest potrzebny i kiedy można liczyć na to, że koszty rzeczywiście zmniejszą się, a jakość nie spadnie.

Dzięki temu zyskuje się pewność, że powierza się wykonanie działań firmowych specjalistom, którzy na co dzień zadbają o profesjonalizm i dobrą opinię przedsiębiorstwa. A jeśli chcesz wiedzieć ile wynosi koszt wysyłki paczek przez serwis AlleKurier.pl sprawdź w cennik, w którym znajdziesz wszystkie informacje!

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto