• AlleKurier
  • Blog
  • Rodzaje działalności gospodarczej - co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje działalności gospodarczej - co warto o nich wiedzieć?

Wiele osób marzy o tym, aby nie musieć pracować dla kogoś, a tylko na własny rachunek, zgodnie ze swoją wizją, regulując zamierzone cele. Do wyboru są wielorakie rodzaje przedsiębiorstw – można przykładowo zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą lub na spółkę i prowadzić biznes ze swoimi wspólnikami. Możliwości jest obecnie naprawdę wiele, a dobry pomysł to dopiero początek. Trudności pojawiają się już przy tworzeniu biznesplanu i wdrażaniu go w życie. Może pojawić się po drodze wiele przeciwności losu, mniej lub bardziej problematycznych przeszkód. Warto jednak zacząć od podstaw, czyli od wybrania rodzaju działalności gospodarczej.

Rodzaje działalności gospodarczej

Mogłoby się wydawać, że wybór rodzaju przedsiębiorstwa jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce wygląda to już często zupełnie inaczej. Nie wystarczy chcieć założyć firmę, ale wiedzieć dokładnie jaką. Działalność gospodarcza może przybierać wielorakie formy prawne, różnią się nie pod wieloma względami. Jedne wiążą się z większą liczbą obowiązków i są obarczone wyższym ryzykiem, inne z kolei nie wymagają pełnego zaangażowania, a odpowiedzialność rozłożona jest na wiele osób. Mając na uwadze rodzaj wykonywanej działalności, wyróżnić można przedsiębiorstwa produkcyjne, czyli wydobywcze, przetwórcze, chorobowe i montażowe oraz przedsiębiorstwa handlowe i usługowe. Inny podział dotyczy liczby pracowników – mikroprzedsiębiorstwa, małe przedsiębiorstwa, średnie przedsiębiorstwa i duże przedsiębiorstwa.

O mikroprzedsiębiorstwie można mówić w przypadku firm zatrudniających nie więcej niż dziewięciu pracowników, osiągających roczny dochód do dwóch milionów euro. W małych przedsiębiorstwach zatrudnia się od dziesięciu do czterdziestu dziewięciu pracowników, a roczny obrót mieści się w granicach dziesięciu milionów euro. W średnich przedsiębiorstwach zatrudnionych może być od pięćdziesięciu do dwustu czterdziestu dziewięciu pracowników, przy rocznych dochodach do pięćdziesięciu milionów europ. Istnieją jeszcze dwa rodzaje przedsiębiorstw ze względu na formę własności – państwowe i prywatne.

W przypadku przedsiębiorstwa państwowego głównym właścicielem firmy jest Skarb Państwa, można też mówić o samofinansowaniu się. Przedsiębiorstwami prywatnymi są firmy jednoosobowe czy spółki prawa handlowego (osobiste lub kapitałowe) i spółki cywilne. Spółki osobowe dzielą się na spółkę jawną, partnerską, komandytową lub komandytowo-akcyjną.

wybór działalności gospodarczej

Jaki wybrać rodzaj działalności gospodarczej?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie mamy kilka rodzajów działalności gospodarczej. W zależności od wielkości firmy, jej celów, branży, środków finansowych, można dobrać tę odpowiednią dla siebie i swojego biznesu. Działalność jednoosobowa czy może spółka? Sprawdź poniższe informacje i dowiedz się, co będzie najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb! A jeśli potrzebujesz wysłać przesyłki kurierskie do Klientów, skorzystaj z oferty AlleKurier! Nadaj paczkę z nami, a koszt przesyłki mile Cię zaskoczy! Kuriera zamówisz nawet 70% taniej niż korzystając bezpośrednio z usług przewoźników. To się opłaca!

jaką działalność gospodarczą

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Wiele osób decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą, co wiąże się z niewielkimi formalnościami związanymi z jej założeniem. Wystarczy założyć odpowiedni wniosek osobiście w urzędzie lub zrobić to przez Internet, telefonicznie czy nawet za pośrednictwem banku. Do zalet tego rozwiązania można zaliczyć też niskie koszty założenia i prowadzenia firmy. Przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność, może liczyć na uproszczoną księgowość, opodatkowanie PIT. Jednoosobowa działalność gospodarcza to dobre rozwiązanie dla osoby przy niewielkim kapitale chcącej ponosić niskie koszty prowadzenia działalności.

Tego rodzaju przedsiębiorstwo jest mało ryzykowną działalnością. Jeśli nie ma się w planach powiększania firmy o nowe osoby ani przekazania jej następcom, to można śmiało wybrać ten rodzaj działalności gospodarczej.

rodzaje działalności gospodarczej

Działalności gospodarcze - spółki

Czym różnią się od siebie spółki i jakie są ich rodzaje? Co charakteryzuje spółkę cywilną, spółkę jawną? O czym warto pamiętać przy zakładaniu spółki z.o.o?

Spółka cywilna

W przypadku spółki cywilnej formalności z jej założeniem również są niewielkie, wystarczy tak naprawdę zawrzeć pisemnie umowę spółki. Koszty jej założenia i prowadzenia są niskie, nie ma też żadnych szczególnych obowiązków. Trzeba jednak liczyć się z pełną odpowiedzialnością. Przy spółce cywilnej obowiązuje opodatkowanie PIT, księgowość może zostać uproszczona. Prowadzenie tego rodzaju działalności objęte jest małym ryzykiem, jeśli ma się zaufanych partnerów i chce się współpracować z nimi na swobodnie ustalonych zasadach, to spółka cywilna będzie dobrym wyborem.

Spółka jawna

Kolejną możliwością jest spółka jawna, którą regulują przepisy spółek handlowych (przy spółce cywilnej i jednoosobowej działalności gospodarczej jest to kodeks cywilny). Musi zostać podpisana umowa spółki na piśmie i trzeba dokonać rejestracji w KRS. Osoby decydujące się na założenie spółki jawnej muszą liczyć się z poniesieniem kosztów restrykcyjnych i kosztów wkładów. W przypadku majątku spółki niewystarczającego do pokrycia zobowiązań odpowiedzialność jest pełna. Działalność wpisana do KRS cieszy się większą wiarygodnością wśród konsumentów, jednocześnie inwestor może liczyć na panoszenie relatywnie niedużych kosztów prowadzenia tego rodzaju działalności gospodarczej.

działalność gospodarcza rodzaje

Spółka komandytowa

Z większą ilością formalności do załatwienia trzeba liczyć się przy zakładaniu spółki komandytowej – wymagany jest akt notarialny lub S24. Pojawia się z więcej kosztów założenia (koszt rejestracji w KRS, wkładów, notarialny), przy jednocześnie niskich kosztach prowadzenia tego rodzaju przedsiębiorstwa. Komplementariusze są wspólnikami w pełni odpowiadają za zobowiązania, natomiast komandytariusze są obarczeni tylko ograniczoną odpowiedniością. Spółkę komandytową mogą wobec tego współtworzyć podmioty mające różny kapitał.

Zyski generowane przez spółkę są dzielone proporcjonalnie do praw i statusu wspólników. Na taki rodzaj przedsiębiorstwa warto zdecydować się przy firmach średnich i dużych.

Spółka z.o.o

Przy spółce z.o.o trzeba już liczyć się z wieloma formalnościami związanymi z założeniem, koniecznością spisania umowy w formie aktu notarialnego, minimalnym kapitałem pięciu tysięcy złotych, dosyć wysokimi kosztami prowadzenia działalności. Pojawiają się też dodatkowe obowiązki typu prowadzenie księgi udziałów, składanie sprowadzań finansowych do KRS. Odpowiedzialność osobista ponoszona jest wyłącznie przez członków zarządu, a nie przez wspólników. Trzeba prowadzić pełną księgowość, działalność jest obarczona ryzykiem, trzeba mieć wiedzę prawniczą lub korzystać z usług prawnika.

W przypadku spółki z o.o. możliwe jest dołączanie nowych wspólników, łatwe jej zbycie, przekazanie następcom, cieszenie się sporą w wiarygodnością.

Sprawdź również:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto