Jak korzystać z systemu Isztar?

Jak korzystać z systemu ISZTAR? Sprowadzanie towarów z Chin wiąże się z szeregiem obowiązków prawno-podatkowych, w tym między innymi z koniecznością opłacenia cła. W takiej sytuacji, dużą pomocą jest system ISZTAR, w którym można znaleźć kody taryf celnych dla wszystkich produktów sprowadzanych z Państwa Środka. To niezwykle przydatne narzędzie, które w krótkim czasie pozwoli Ci oclić towary, które zamierzasz przetransportować do Polski lub innego kraju w Europie. A kiedy proces sprowadzania towaru masz już za sobą i zamierzasz produkty sprzedawać internetowo, z pewnością przyda Ci się tani kurier, który będzie dostarczał paczki Klientom, kupującym w Twoim sklepie!

Czym jest ISZTAR i do czego się go wykorzystuje?

ISZTAR, czyli Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, to narzędzie prowadzone przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej. W systemie można znaleźć dane dotyczące obrotu towarowego poza granicami Polski, jak również taryfy celne. ISZTAR można określić mianem wyszukiwarki dla przedsiębiorców sprowadzających towary z Chin.

co zawiera system isztar

Jako, że system jest połączony z TARIC (systemem taryfowym Unii Europejskiej), dane taryfowe są aktualne. Warto weryfikować pobrane na przykład kilka dni wcześniej informacje, gdyż mogły ulec zmianie.

Jak działa system ISZTAR?

Jak wskazaliśmy powyżej, system ten to swego rodzaju wyszukiwarka, z pomocą której poznasz informacje celne niezbędne do przeprowadzenia prawidłowej i pełnej procedury dla określonego towaru. Korzystanie z systemu może w początkowej fazie nastręczać pewnych trudności, jednak kompletne informacje (jak kod taryfy celnej) i odrobina praktyki sprawią, że będziesz poruszać się po nim z łatwością.

System jest w pełni darmowy, a także nie wymaga rejestracji, by możliwe było jego użytkowanie. Co ważne, jeśli chcesz rozliczyć zaległe zobowiązania celno-podatkowe, ISZTAR także może okazać się pomocny, gdyż - po ustawieniu daty - pokazuje archiwalne informacje. Jeśli jesteś przedsiębiorcą działającym w E-commerce, zapoznaj się dodatkowo ze zmianami jakie wchodzą w lipcu 2021 roku i dotyczą pakietu VAT. Bądź na bieżąco i nie daj się zaskoczyć!

Sposoby wyszukiwania danych w ISZTAR

Korzystając z przeglądarki, możesz wyszukiwać dane na kilka różnych sposobów. Dwie z nich opisaliśmy poniżej.

1. Pole wyszukiwania

To prawdopodobnie najprostsza metoda, z pomocą której odnajdziesz potrzebne informacje. Wystarczy że wybierzesz "przeglądarkę taryfową", a z rozwijanej listy - "wyszukiwanie tekstowe". Następnie, podajesz nazwę produktu, który chcesz wyszukać - i gotowe. ISZTAR pokaże wszystkie wyniki wyszukiwania dla danej frazy, a Ty możesz wybrać tę, która jest Ci potrzebna.

2. Drzewo nomenklatury

Jedną z bardziej skomplikowanych technik jest wyszukiwanie kodów taryfy celnej w tzw. drzewie nomenklatury, które można znaleźć pod zakładką opisaną jako "przeglądarka taryfowa". Kiedy zobaczysz rozwijaną listę, wybierz z niej opcję "przeglądanie taryfy".

isztar transport

Zobaczysz okienko, w którym możesz wybrać kilka opcji. Jeśli korzystasz z ISZTAR od dłuższego czasu i sprowadzasz zbliżone towary, prawdopodobnie zapamiętasz dokładne kody nomenklatury, jednak póki co - musisz wybrać opcję "przeglądaj drzewo nomenklatury". Zobaczysz 21 sekcji, w których znajdują się wszystkie możliwe do sprowadzenia z Chin towary. Przejrzyj wszystkie kategorie i postaraj się wybrać tę, która najbardziej odpowiada sprowadzanemu towarowi. Po wybraniu jednej z sekcji, zobaczysz dalszą rozwijaną listę, a każde zawężenie będzie czynić wybory znacznie łatwiejszymi. Z pewnością zauważysz, że poruszanie się po drzewie nomenklatury staje się dla Ciebie prostsze z każdym użyciem systemu i tej metody wyszukiwania danych.

Co zawiera system ISZTAR?

W systemie można znaleźć szereg informacji dotyczących produktów, które można sprowadzić z Chin. Wśród danych znajdują się między innymi kod towaru, a także grupa nomenklatury. Co istotne, po znalezieniu określonego, interesującego wyniku, zobaczysz także wszelkie ograniczenia dotyczące wprowadzenia danego towaru na teren Unii Europejskiej. Obok nich, znajdują się przepisy prawne, które regulują określone ograniczenia. 

isztar sprowadzanie z Chn

W ISZTAR znajduje się także informacja o niezbędnych dokumentach, które należy uzyskać przed wprowadzeniem towaru na rynek. Wśród nich znajduje się m.in. Wspólnotowy dokument wejścia C678. Poniżej tych informacji można znaleźć dane, które najbardziej interesują większość przedsiębiorców: stawki podatkowe. ISZTAR pokazuje wartość cła, ale również zawiera dane o ewentualnej akcyzie i podatku VAT. Przechowywane w systemie informacje dotyczą zarówno należności krajowych, jak i tych o charakterze międzynarodowym.

Jedną z wygodniejszych opcji, jakie są dostępne w systemie ISZTAR jest kalkulator taryfowy cła. Może on działać również w oparciu o niepełne dane -  w takiej sytuacji prezentuje wszystkie możliwe rozwiązania wraz z informacją o tym, kiedy i w jaki sposób należy je stosować. 

Dla kogo system ISZTAR może okazać się przydatny?

System jest szczególnie przydatnym rozwiązaniem dla osób, które importują towary z Chin. Dzięki prostemu w obsłudze, bezpłatnemu systemowi, możliwe jest uzyskanie wielu informacji, dzięki którym rozliczenie należności podatkowo-celnych staje się znacznie prostsze.

Zatem podsumowując, ISZTAR to świetne rozwiązanie dla Ciebie, jeśli chcesz prawidłowo rozliczyć się z urzędem celnym, a także skarbowym, ze sprowadzanych z Chin towarów. Jego użytkowanie nie jest trudne, a kilka możliwych dróg wyszukiwania potrzebnych danych sprawia, że każdy może dopasować sposób użytkowania systemu do swoich potrzeb, a także posiadanej wiedzy.

Zobacz też:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto