Co to jest cło i kiedy się za nie płaci?

W związku z możliwością bezproblemowych przesyłek międzynarodowych, transport na przestrzeni ostatnich dekad mógł bardzo mocno się rozwinąć. Dużym ułatwieniem w przypadku przewozu różnego rodzaju towarów było powstanie UE oraz wiążącej się z nią strefy Schengen (obszar obejmujący 26 państw), dzięki której wiele aspektów (w tym również podróży) stało się naprawdę prostszych. Szczególnie widoczne jest to pod kątem importu oraz eksportu towarów. Wymiana handlowa na terenie UE przebiega sprawnie i nie wiąże się z ogromnymi utrudnieniami. Nieco inaczej ma się rzecz, jeśli przesyłki dotyczą krajów nienależących do Unii Europejskiej. Tutaj możemy napotkać kilka dodatkowych elementów, przez które trzeba przebrnąć. Jedną z nich jest cło. Jak wygląda sprawa z cłem? Co warto o nim wiedzieć, żeby być dobrze przygotowanym w konieczności jego opłacenia? Te kwestie poruszamy w dzisiejszym, blogowym wpisie!

Czym jest cło? Co to jest za opłata?

Cło, to koszt jakim obarczone zostają towary wywożone lub przywożone z/do danego kraju i jest ona nakładana przez państwo, w momencie przekraczania jego granicy celnej. Cło może również mieć miejsce w przypadku samego tranzytu, czyli przewozu towaru przez terytorium państwa. W krajach UE, została wyznaczona Unia Celna (w skład której wchodzi 27 państw członkowskich, w tym także Polska) mająca na celu zniesienie cła na granicach wewnętrznych państw, należących do wspólnoty. Z pewnością doceniają ten fakt osoby, które zajmują się transportem towarów nie tylko na terenie rodzimego kraju.

czym jest cło

Cło w Unii Europejskiej - jak to wygląda?

Jak już wspomnieliśmy w UE została utworzona Unia Celna, która reguluje sprawy związane z opłatami celnymi. Na terenie UE, państwa członkowskie nie są obciążone poborem cła. Czyli jeśli chcemy przewieźć lub wysłać paczkę z Niemiec do Polski lub paczkę z Holandii do Austrii, nie poniesiemy za to żadnej opłaty celnej. Natomiast w przypadku paczki do Anglii (która od niedawna, za sprawą Brexitu nie należy do UE), będzie to już wyglądać inaczej. Unia Celna posiada szereg zapisów dotyczących opłaty celnej dla towarów spoza granic UE. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie Krajowej Informacji Skarbowej, w całej UE stosowane są jednakowe stawki celne na rzeczy przywożone z terenów nie należących do Unii. Obowiązują także te same zasady pochodzenia w odniesieniu do towarów importowanych spoza granic Unii Europejskiej oraz wspólna reguła co do wartości celnej. Pozwala to trzymać w ryzach całą wspólnotę i upraszcza zdecydowanie transport w Europie.

Podsumowując ten aspekt płatności celnych, w przypadku wysyłki na terenie UE, nie musimy się martwić o zapłacenie cła. Wysyłając paczki z Polski do państw członkowskich i na odwrót, ponosimy jedynie koszt ich nadania.

Swoje przesyłki międzynarodowe możesz nadać z AlleKurier.pl! Warto wybrać właśnie naszą platformę, ze względu na tanie przesyłki za granicę (i nie tylko, gdyż w przypadku przesyłek krajowych również mamy wiele do zaproponowania). Oszczędności sięgają do nawet 70%, dzięki temu iż mamy lepszą ofertę w stosunku do firm kurierskich! Skupiamy też u siebie najlepszych przewoźników, których ceny możesz porównać i wybrać dla siebie najbardziej atrakcyjną propozycję. Wszystkie koszty przesyłek znajdziesz w przygotowanym cenniku! Kurier? Zamów go już dzisiaj i wysyłaj śmiało paczki po całym świecie w zależności od swoich potrzeb!

cło na terenie unii europejskiej

Wysokość ceł - od jakiej kwoty pobierano jest cło w 2021 roku?

Cło dotyczy w większości towarów, które importowane są spoza UE, w dużej ilości. Pojedyncze przesyłki, zwłaszcza te prywatne i nieregularnie wysyłane/dostarczane, niekoniecznie muszą zostać oclone. Warto jednak skupić się właśnie na tych większych “gabarytach”, których opłata celno-skarbowa z pewnością będzie dotyczyć. Z cłem zmierzyć muszą się firmy, sprowadzające na teren naszego państwa towary spoza UE. Tutaj dochodzi również koszt związany z podatkiem VAT. Niedawno wprowadzone zostały zmiany iż każda osoba kupująca zapłaci VAT za swój towar, niezależnie od tego, jaki był jego koszt. Wcześniej dało się to ominąć. Cło z kolei obowiązuje w momencie, gdy wartości towaru są większe niż 150 euro. W zależności od konkretnego rodzaju towaru, ustalane są dokładne stawki opłaty celnej. Gdzie można sprawdzić wartość cła dla wybranych produktów? O tym dowiesz się poniżej!

Zapamiętaj! Jeśli sprowadzasz towar z państwa niebędącego w Unii, będziesz zobowiązany do opłacenia podatku VAT (niezależnie od wartości przesyłki), natomiast cło w podstawowym założeniu liczone jest od towarów o wartości powyżej 150 euro!

Z jakich państw najczęściej wyszukiwany jest koszt cła?

Jednymi z najpopularniejszych krajów, z których towary importujemy do naszego państwa są oczywiście Chiny oraz USA. Nie jest to nic szczególnie dziwnego i nie spotykanego, ponieważ tam właśnie znajdziemy największych producentów i najwięcej przedsiębiorstw trudzących się wytwarzaniem wielu rodzajów dóbr, które można później zakupić w atrakcyjnej cenie. Stąd też bardzo duże zainteresowanie o wartość cła, jakie należy ponieść w momencie dostarczenia tych towarów zagranicznych na teren kraju będącego miejscem ich późniejszej odsprzedaży. Należy jednak pamiętać o tym, żeby znaleźć wszelkie, niezbędne informacje dotyczące producentów, których towary będziemy sprowadzać (źródło produkcji), żeby nie paść ofiarą oszustwa. A duża odległość może temu sprzyjać, gdyż rzadko kiedy osobiście wybieramy się pod odbiór towaru. Szukaj danych i nie daj się zwieść!

cło na produkty z chin i USA

Jak sprawdzić ile wynoszą cła na sprowadzany z zagranicznych krajów towar?

Zanim zdecydujesz się na import towarów z Chin lub innego kraju spoza UE, dowiedz się ile będzie Cię kosztować każdy element transakcji. Cło na produkty z Chin możesz sprawdzić w systemie ISZTAR, czyli Informacyjnym Systemie Zintegrowanej Taryfy Celnej. Odnajdziemy w nim bez większych problemów interesujące nas dane, by móc potem ze spokojną głową zająć się sprowadzaniem produktów do sprzedaży. Jak korzystać z tej strony i się nie pogubić? Dowiesz się o tym z naszego artykułu! Przedstawiamy w nim krok po kroku, jak poruszać się po tym systemie i jak znaleźć to, czego potrzebujemy w tym chociażby wysokość cła z Chin!

Na zachętę podajemy Ci przykładowe stawki ceł z rynku chińskiego. Ile wynosi cło na produkty z Chin? Zobacz poniższą tabelkę!

Nazwa towaru Kod w systemie ISZTAR Opłata celna (%)

Zabawki dla dzieci 9503002190 4,7%

Hulajnogi elektryczne 8711900000 6,0%

Telefony komórkowe 8517120000 0%

A jak ma się sprawa ze Stanami Zjednoczonymi? Ile wynosi cło z USA? Dane dotyczące ceł za produkty importowane zza oceanu również znajdziemy w systemie Isztar. W tabelce umieściliśmy 3 przykłady. Jeśli wśród nich nie ma towaru, który zamierzasz przesyłać z USA, wejdź koniecznie na portal taryfowy. Informacji jest tam bardzo dużo i na pewno znajdziesz te produkty, które są Ci potrzebne, nawet te mogące zostać uznane za specyficzne.

Nazwa towaru Kod w systemie ISZTAR Opłata celna (%)

Samochody osobowe 8703900000 5,0%

Zegary ścienne 9105210000 4,7%

Obuwie 6401929000 17%

W jakich przypadkach cło nie jest pobierane przy imporcie towarów spoza UE?

Cło pobierane jest przy towarach przekraczających wartością wcześniej wspomniane 150 euro. Co oznacza, że jeśli do tej kwoty nie "dobijemy", cło nas może ominąć. Ciężko jest jednak na to liczyć, gdy zamierzamy regularnie sprowadzać produkty i sprzedawać je na naszym rynku. Koniec końców wartość towaru na pewno będzie wyższa. Jak nie przy pierwszej dostawie, to chociażby przy kolejnej. Cła unikniemy jednak wtedy, kiedy do kraju przywieziemy próbki, a nie pełnowartościowy produkt. Ma to znaczenie szczególnie na początku rozkręcania biznesu, w momencie, gdy jeszcze nie wiemy czy danymi towarami będziemy chcieli handlować. Korzystanie z takiej ulgi na pewno przyda się na starcie przygody z importem.

kiedy płacimy cło

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto