Co to jest jednostka logistyczna i kiedy się jej używa?

Obniżanie kosztów dystrybucji to kluczowe zadanie przedsiębiorstwa zajmującego się sprzedażą produktów. Jednym ze sposobów zwiększenia wydajności procesów logistycznych jest grupowanie zamówień wysyłkowych. W tym celu tworzy się pakunki zawierające różnorodne towary. Taki pakunek określa się mianem jednostki logistycznej lub transportowej. Czym dokładnie jest jednostka transportowa i jakie ma ona znaczenie w łańcuchu dostaw?

Jednostka logistyczna – definicja

Jednostką logistyczną nazywa się zbiór towarów, które zostały ułożone w zoptymalizowany sposób, tak, aby ich dystrybucja i przechowywanie było wygodniejsze i tańsze. Jednostka logistyczna zwykle cechuje się odpowiednim kształtem, dlatego buduje się ją z produktów o podobnych wymiarach, które można łatwo ułożyć na palecie lub zmieścić w skrzyni. Często jednostka wysyłkowa otrzymuje specjalną etykietę SSCC (serial shipping container code).

Co może być jednostką logistyczną?

Jednostką logistyczną może być pojedyncze zamówienie, które zostało spakowane przez sprzedawcę do kartonu i wysłane do klienta. Najpopularniejszą jednostką transportową są palety z towarem, które trafiają do sklepów stacjonarnych z magazynów centralnych. Jednostka logistyczna to również pojemniki ze sypkimi surowcami do produkcji albo warzywa i owoce transportowane w skrzyniach do hurtowni.

Logistyczna jednostka wysyłkowa – zalety jej formowania

Jednostki logistyczne formuje się w celu zmniejszenia kosztów logistycznych, głównie stosuje się je w transporcie drogowym. Znormalizowana paleta, czyli ujednolicona pod względem kształtu i rozmiaru, zajmuje mniej miejsca w samochodzie dostawczym niż pojedyncze, nieskomasowane produkty.

Stabilna, dobrze zafoliowana paleta rzadziej uszkadza się podczas transportu, a do tego można ją wygodniej i bezpieczniej przechowywać w magazynach. Logistyczna jednostka wysyłkowa ma również kluczowe znaczenie w elektronicznym przepływie zamówień. Jak to jest możliwe?

Jednostka transportowa a elektroniczny przepływ informacji o towarach

Elektroniczny przepływ informacji o zamówieniach ma ogromny wpływ na szybkość dostaw oraz na skrócenie procesów logistycznych, takie znaczenie ma również jednostka logistyczna. Definicja wskazuje, że jednostka transportowa, np. paleta może składać się z różnorodnych produktów. Całość została zbudowana na podstawie zamówienia klienta. Wszystkie produkty, które mieszczą się na danej palecie, widnieją również na etykiecie SSCC. Etykieta logistyczna pozwala łatwo wprowadzić dane o produktach do systemu magazynowego lub kurierskiego. Jest uniwersalna i stosowana praktycznie na całym świecie.

Transport jednostki logistycznej – wózek widłowy z paletą, na której znajdują się równo ułożone i zafoliowane kartony.

SSCC na jednostkach transportowych

Etykiety na jednostkach logistycznych składają się z kilku elementów, które pomagają identyfikować daną przesyłkę oraz przekazują niezbędne informacje o niej. Etykieta SSCC, czyli serial shipping container code, umożliwia śledzenie danej przesyłki. Etykieta znalazła zastosowanie w transporcie drogowym, ale stosuje się ją również w przypadku kontenerów transportowanych drogą morską. System identyfikacji nadaje palecie unikalny kod, po wprowadzeniu kodu do systemu pozyskuje się najważniejsze informacje, czyli miejsce nadania i przeznaczenia jednostki logistycznej. W niektórych przypadkach w kodzie zawarte zostają też informacje o składowej palety, czyli o wszystkich produktach, które się na niej znajdują.

Seryjny numer jednostki logistycznej stosowany jest na całym świecie, pozwala unikać błędów towarzyszących manualnemu zarządzaniu przesyłkami, a także znacząco skraca czas przyjęcia dostawy w centrach logistycznych oraz w magazynach.

Jednostki logistyczne w praktyce kurierskiej

Jednostka logistyczna jest również codziennością dla przewoźników. Całe palety są wysyłane coraz częściej za pośrednictwem firm kurierskich, to wygodne rozwiązanie w przypadku nadawania gabarytów lub sprzedaży większej ilości produktów klientowi. Nadanie całej palety jest bardzo proste, zwłaszcza za pośrednictwem AlleKuriera. Wystarczy podać dane o palecie, ale pamiętaj – Twoja przesyłka nie może być cięższa niż 700 kg i wyższa niż 180 cm. Stabilną i zabezpieczoną paletę odbierzemy spod wskazanego adresu.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto