Czym jest hub logistyczny i jaki jest jego cel?

Firmy oraz procesy logistyczne stają się coraz bardziej skomplikowane. Intensywny rozwój przedsiębiorstw wymusił również zmiany w obiektach logistycznych. Wymagają one lepszej infrastruktury, dużej automatyzacji oraz kompleksowości. Z tego względu coraz częściej buduje się nowoczesne huby logistyczne. Co to jest hub logistyczny i czym to miejsce różni się od zwykłego magazynu?

Co to jest hub logistyczny?

Park logistyczny, czyli hub, to obszar o wielkiej powierzchni, na którym zlokalizowano najważniejsze, wręcz kluczowe, obiekty do obsługi procesów logistycznych. To właśnie w tym miejscu odbywają się procesy odpowiedzialne za niezakłócony łańcuch dostaw. Hub logistyczny powstaje w miejscach o bardzo dobrej komunikacji, czyli w niedalekim sąsiedztwie autostrad, węzłów, a niekiedy sąsiaduje z portami lub z lotniskami oraz z dużymi miastami. Wszystko po to, aby skrócić łańcuch dostaw, zmniejszyć koszty transportu oraz ograniczyć uciążliwość biznesu dla środowiska naturalnego i dla społeczeństwa.

Widok z góry na hub logistyczny – budynki magazynowe, parkingi oraz biura

Co wchodzi w skład hubu logistycznego?

Hub logistyczny cechuje się dużą powierzchnią i różnorodnością usług – to właśnie odróżnia huby od magazynów. Nietrudno się domyślić, że większość przestrzeni zajmują jednak magazyny – np. przeładunkowe, tranzytowe, składowania. W skład parku logistycznego wchodzą również biura, myjnie samochodowe i warsztaty, parkingi, a nawet punkty gastronomiczne oraz miejsca noclegowe dla pracowników. Huby skupiają na swoim obszarze wiele firm realizujących wspólne cele związane z dystrybucją surowców lub usług.

Hub logistyczny a magazyn – najważniejsze różnice

Z parków logistycznych równocześnie może korzystać wielu klientów, także różnorodność usług zasługuje na uwagę, ponieważ szczególnie tym wyróżnia się hub logistyczny. Co to jest magazyn? To miejsce, gdzie dochodzi do przyjęcia towaru, składowania go, a następnie do jego dystrybucji. Magazyny oraz centra logistyczne są zwykle dużo mniejsze niż huby. Mają uboższą infrastrukturę, pracuje tam znacznie mniej osób niż w hubach.

Hub logistyczny często nazywany jest miasteczkiem. Największe obiekty mają ponad 2,5 mln km2. Duża różnorodność usług w hubach daje możliwość skrócenia łańcuchów dostaw oraz obniżenia kosztu dystrybucji towarów.

Zalety hubów logistycznych

Odpowiedzieliśmy na pytanie co to jest hub logistyczny, teraz skupimy się na tym, jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania. Na pewno jest to oszczędność, zarówno czasu, jak i pieniędzy. Kluczowe dla dystrybucji procesy odbywają się w jednym miejscu, dlatego towary nie muszą być przewożone na duże odległości, co stanowi bardzo ważny punkt w zarządzaniu tzw. ostatnią milą.

Drugim ważnym aspektem jest lokalizacja hubów – miasteczka logistyczne powstają zwykle w sąsiedztwie dużych aglomeracji, czyli miejsc, gdzie mieszkają odbiorcy towarów. To również przyspiesza procesy i obniża koszty transportu. Zaletą jest również bliskość lotnisk, portów oraz punktów przeładunkowych.

Różnorodność usług to spora zaleta – importowane towary mogą być od razu etykietowane, przepakowane i posortowane. Nierzadko w hubach istnieje możliwość przejścia kompleksowej odprawy celnej, a w wielu miejscach oferowane są także usługi marketingowe oraz księgowe.

Dzięki licznym parkom logistycznym przesyłki kurierskie i inne dostarczane są w ekspresowym tempie do klientów. Jeśli planujesz coś wysłać, skorzystaj z naszej oferty. Z AlleKurier możesz wygodnie nadać przesyłkę do kraju lub za granicę. Wybierz opcję nadaj paczkę i ciesz się niską ceną, krótkim czasem oczekiwania na kuriera oraz szybkością wysyłki do odbiorcy.

Warto również zauważyć, że nowoczesne huby logistyczne to obiekty wysoce zautomatyzowane. Korzysta się tam z urządzeń autonomicznych, z innowacyjnych systemów magazynowych oraz programów ułatwiających planowanie produkcji lub transportu. Huby mają większe możliwości w zakresie inwestowania w najnowsze technologie, które zmniejszają uciążliwość i negatywne oddziaływanie miasteczek logistycznych na środowisko.

Czy hub logistyczny ma jakieś wady?

Do wad hubów zalicza się duży ruch w ich obrębie oraz hałas, jaki towarzyszy procesom odbywającym się w parkach logistycznych. Z hubów mogą korzystać różne przedsiębiorstwa, które nierzadko będą uciążliwe dla innych klientów miasteczek logistycznych. Chodzi tutaj głównie o hałas, nieprzyjemne zapachy oraz o natężony ruch. Aby ograniczyć uciążliwość dla mieszkańców, huby lokalizowane są zwykle w pewnej odległości od osad miejskich.

Huby logistyczne w Polsce

W Polsce, w sąsiedztwie dużych miast, zlokalizowane są pokaźne parki logistyczne. Za największy uznaje się hub logistyczny w Chorzowie. Infrastruktura logistyczna mieści się na ponad 250 tys. metrów kwadratowych, pozostałe miasteczka logistyczne nie przekraczają 200 tys. mkw., wśród nich wyróżnia się Styków, Park Błonie, Park Poznań, Wrocław Bielany, Park Pruszków. Huby zostały zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie dużych miast oraz ważnych węzłów drogowych, a pracę w nich znalazło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Polska jest krajem o doskonałej lokalizacji, jeśli chodzi o dystrybucję towarów z rynków wschodnich do krajów zachodnich. Zatem nic w tym dziwnego, że również chiński potentat zdecydował się otworzyć pokaźny hub logistyczny właśnie w naszym kraju.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto