Jak wyglądają procesy logistyczne w firmie?

Większość przedsiębiorstw nie może prawidłowo prosperować bez dobrze zorganizowanej logistyki. Procesy logistyczne w łańcuchu dostaw są konieczne do przepływu surowców, produktów, ale też informacji. Bez tych procesów w firmie zapanowałby chaos, który z pewnością wpłynąłby negatywnie na wyniki sprzedaży.

Krótka definicja, czyli czym są procesy logistyczne? 

Proces logistyczny to uporządkowany i dobrze zorganizowany etap w łańcuchu dostaw, w którym przemieszczane są produkty, np. surowce lub gotowe wyroby. Opisanie i ustalenie procesu logistycznego, ma za zadanie niezakłóconą realizację celu, czyli wyprodukowania towaru, zmagazynowania go i dystrybuowania prosto na rynek. Całość procesów logistycznych w danym przedsiębiorstwie tworzy jego system logistyczny. W skład systemu logistycznego wchodzi magazynowanie, dystrybucja, zaopatrzenie, produkcja oraz transport. Wszystkie te elementy mogą być obecne w firmie, chociaż zdarzają się działalności zajmujące się np. jedynie transportem lub zbytem. Łańcuch dostaw zbudowany jest właśnie z różnorodnych, często zazębiających się ze sobą, procesów logistycznych. Schemat może wyglądać inaczej dla każdego z procesów, ale nie może zabraknąć w nim produktu, wykonawcy, klienta oraz celu.

Planowanie i mapowanie procesu logistycznego

Każdy proces logistyczny musi być doskonale zaplanowany. Dzięki temu zwiększa się jego wydajność, ustala się krytyczne punkty, minimalizuje się straty. Planowanie i określanie procesów logistycznych wymaga sporego doświadczenia oraz wiedzy, dlatego zwykle zajmują się tym specjaliści. Na proces planowania składają się poszczególne etapy:

  • określenie celu procesu logistycznego,
  • określenie problemów, z którymi można spotkać się w trakcie procesu,
  • znalezienie rozwiązań dla problemów i sposobów postępowania w przypadku wystąpienia krytycznych punktów,
  • oszacowanie zasobów potrzebnych do wykonania procesu,
  • oszacowanie kosztów procesu oraz czasu jego trwania,
  • określenie wykonawców.
Spotkanie w biurze, na którym planowane i mapowane są procesy logistyczne

Proces logistyczny – przykład

Omawiając proces logistyczny na przykładzie, warto skupić się na zagadnieniach związanych z wysyłką towaru do klienta ze sklepu internetowego. Przedstawiamy prosty proces logistyczny, schemat uwzględnia złożenie zamówienia przez klienta oraz doręczenie przesyłki.

  • Pierwszym etapem procesu będzie pojawienie się zamówienia w systemie magazynowym.
  • Następuje przetworzenie zamówienia i jego kompletacja. Towar z zamówienia jest zlokalizowany w magazynie, więc musi zostać pobrany z lokalizacji, np. z regału magazynowego. Przygotowany towar trafia do opakowania, np. do pudełka lub na paletę, jeśli zamówienie jest duże lub ciężkie.
  • Po kompletacji towaru generowany jest list przewozowy, czyli etykieta wysyłkowa. Na etykiecie koduje się dane odbiorcy, czyli np. jego adres.
  • Kolejnym etapem procesu logistycznego jest wysyłka towaru. Kierowca firmy przewozowej otrzymuje paczkę, którą powinien doręczyć do kolejnego magazynu lub bezpośrednio do klienta. Dzięki doskonałej organizacji i rozbudowanej infrastrukturze przesyłki kurierskie mogą zostać zrealizowane nawet tego samego dnia.

Jak widać, proces logistyczny jest dość skomplikowanym tworem i obecnie nie byłby możliwy, gdyby nie narzędzia, którymi dysponują przedsiębiorstwa. Systemy magazynowe, aplikacje internetowe oraz programy komputerowe – wszystko to stanowi cenne narzędzia, które usprawniają proces logistyczny. Przykład dobrze obrazuje zminimalizowanie wielu manualnych czynności, np. ręcznego wypisywania listu przewozowego czy zlecenia na kompletację zamówienia.

Z nami możesz łatwo nadać przesyłkę kurierską, wystarczy uzupełnić dane o paczce w formularzu na naszej stronie internetowej. Korzystamy z narzędzi, które pozwalają szybko i bezpiecznie nadać paczkę. Ograniczyliśmy formalności do minimum, a nasi klienci doceniają intuicyjny interfejs i czytelne warunki współpracy. Oferta skierowana jest nie tylko do klientów indywidualnych, ale również do przedsiębiorstw, w tym do właścicieli sklepów internetowych. A to, co wyróżnia AlleKuriera to przede wszystkim niska, konkurencyjna cena.

Wspomaganie procesów logistycznych

Przedstawiliśmy już co to jest proces logistyczny, podaliśmy jego przykład, teraz skupimy się na tym, czym wspomagany jest łańcuch dostaw. Nowoczesna logistyka od lat wspierana jest przez narzędzia, systemy oraz przez maszyny. Najpopularniejszymi z nich jest system ERP, WMS.

System ERP i procesy logistyczne

W magazynach oraz w firmach produkcyjnych niezbędnym elementem pracy jest system ERP. To informatyczny integrowany system planowania zasobów przedsiębiorstwa. Obecnie systemy ERP wspomagają zarządzanie produkcją, zapasami, wysyłką towaru do klienta, ale są również przydatne w zarządzaniu płacami, a nawet kadrami. Dopasowany do potrzeb firmy system, błyskawicznie przekazuje niezbędne dane z działu do działu, jest zintegrowany, dlatego przepływ informacji jest rzetelny i praktycznie bezobsługowy.

Procesy logistyczne przedstawione na schemacie. Ikony obrazujące najważniejsze zagadnienia związane z dystrybucją towarów.

Przykładem systemu ERP jest SAP – jedno z popularniejszych rozwiązań stosowanych na całym świecie. SAP daje przedsiębiorstwom duże możliwości, ponieważ składa się z szeregu różnorodnych, innowacyjnych aplikacji, które podążają za najnowszymi trendami na rynku oraz są dopasowane do potrzeb klientów.

WMS, czyli system magazynowy

WMS, czyli Warehouse Management System, to system, przy pomocy którego zarządza się magazynem. Integrowany program pomaga kontrolować przyjęcia oraz wydania surowców i wyrobów na stan magazynowy. WMS daje możliwość stałego nadzoru nad przepływem oraz nad zapasami, przechowuje również dane logistyczne o towarach, co pozwala lepiej planować transport lub produkcję. System magazynowy jest niezbędny w wielu procesach logistycznych, które odbywają się w magazynach.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto