Czym cechuje się łańcuch dostaw?

Łańcuch dostaw to dość świeże pojęcie w dystrybucji towarów – po raz pierwszy zostało ono użyte w kontekście zaopatrzenia na froncie wojennym na początku XX wieku. Współcześnie sprawna dystrybucja towarów, począwszy od producenta surowców aż do klienta, nie może mieć miejsca bez zintegrowanego łańcucha dostaw.

Jak zdefiniować łańcuch dostaw?

Łańcuchem dostaw można określić sieć wzajemnych powiązań i zależności pomiędzy przedsiębiorstwami, które odpowiedzialne są za wytworzenie produktu, wprowadzenie go na rynek i dystrybucję prosto do klienta. Chodzi więc tutaj m.in. o wszystkich producentów, dostawców, sieci handlowe, sklepy internetowe oraz o firmy kurierskie. Wszystkie ogniwa w łańcuchu dostaw to jasno wyodrębnione podmioty. W skoordynowanym łańcuchu duże znaczenie ma również przepływ informacji oraz działania marketingowe.

Czym cechuje się łańcuch dostaw?

Łańcuch dostaw ma na celu stworzenie ścisłej współpracy na zasadzie partnerskiej pomiędzy poszczególnymi ogniwami łańcucha. Dzięki temu udaje się pokonać bariery, łatwiej można koordynować poszczególne procesy, co wiąże się z obniżeniem kosztów dystrybucji. Prężnie działający łańcuch dostaw pozwala firmom na zaoferowanie swoim klientom konkurencyjnych cen wyrobów oraz zwiększa efektywność wszystkich procesów i działań.

Elementy w łańcuchu dostaw

W podstawowym łańcuchu dostaw wyróżnia się 5 głównych elementów:

  • Planowanie,
  • Zaopatrzenie,
  • Produkcja,
  • Dystrybucja,
  • Obsługa zwrotów i przepływ opakowań.

Za każdy z tych procesów może być odpowiedzialne inne ogniwo łańcucha dostaw. Warto jednak zauważyć, że wszystkie procesy są ze sobą powiązane, dlatego ogromne znaczenie ma ścisła współpraca pomiędzy poszczególnymi działami – elementami w łańcuchu dostaw.

Pod pojęciem produkcji mieszczą się wszystkie elementy, które niezbędne są do wytworzenia danego wyrobu. To nie tylko przedsiębiorstwo produkujące dany przedmiot, ale również dostawcy surowców, producenci opakowań dla artykułów, osoby odpowiedzialne za badania jakościowe oraz za marketing.

Bardzo ważnym elementem jest szeroko rozumiana dystrybucja. To koordynowanie zamówień od klientów, magazynowanie towarów, dbanie o zapas oraz planowanie tras dla kierowców. We współczesnej logistyce ogromne znaczenie mają firmy kurierskie, które stają się niezbędnym podmiotem w łańcuchu dystrybucyjnym.

Dlaczego firmy kurierskie to ważne ogniwo w łańcuchu dostaw?

Firmy kurierskie mają znakomicie zaplanowaną i zorganizowaną infrastrukturę związaną z dystrybucją. Chodzi tutaj głównie o centra logistyczne, magazyny tranzytowe, ilość dostosowanych pojazdów, a na uwagę zasługuje zwłaszcza mnogość punktów odbioru przesyłek. To nieoceniony i jeden z najważniejszych partnerów dla wszystkich działaczy branży e-commerce.

Najważniejszymi zaletami włączenia firm kurierskich do łańcucha dostaw są: atrakcyjna cena, którą można zagwarantować klientowi oraz krótki czas oczekiwania na przesyłkę. Te dwa aspekty o kolosalnym znaczeniu – mogą wpływać na decyzje zakupowe podejmowane przez konsumentów.

AlleKurier współpracuje z największymi firmami kurierskimi na rynku, dlatego swoim klientom oferuje usługi nawet o 70% tańsze niż oferty przedstawiane bezpośrednio na stronach kurierów. Z usług brokera korzystają nie tylko indywidualni klienci, ale również duże przedsiębiorstwa, które dziennie wysyłają tysiące paczek.

Sprawna logistyka a zadowolenie klienta

Kurierzy w swojej pracy wykorzystują niewielkie środki transportu, co ma istotne znaczenie w obniżeniu kosztów transportu przesyłki do klienta. W rezultacie konsument płaci niewiele za dostawę swoich zakupów, dlatego chętnie wybiera wygodną formę robienia zakupów, czyli Internet.

Paczkomaty podbiły serca Polaków – na stałe wpisały się do krajobrazu miejskiego, czym zamykają łańcuch dostaw. Dzisiaj konsumenci nie wyobrażają sobie internetowych zakupów bez opcji skorzystania z tej wygodnej formy dostawy. Z tego względu zarówno małe, jak i duże sklepy internetowe dają konsumentom możliwość zamawiania przesyłek do skrzynek paczkowych, czyli do paczkomatów. A te z kolei są w całości obsługiwane przez kurierów. To rozwiązanie jest preferowane przez wielu klientów, którzy chcą odbierać i nadawać przesyłki w dogodnych dla siebie porach.

Jak zdefiniować łańcuch dostaw?

Drugim ważnym aspektem, o którym trzeba wspomnieć omawiając znaczenie usług kurierskich dla klientów, jest technologia, z której korzystają firmy kurierskie. Rynek usług rozwija się bardzo dynamicznie, być może niebawem to drony i samochody autonomiczne będą dostarczać paczki pod wskazane adresy lub zostanie maksymalnie skrócony czas dostawy, nawet do kilku godzin. Doskonalenie logistyki oraz wdrażanie innowacyjnych technologii wpływa pozytywnie na zadowolenie klientów i na popularność sklepów internetowych.

Firmy kurierskie obsługują również zwroty, czyli istotny element łańcucha dostaw we współczesnej logistyce. Oferowanie możliwości zwrotu niechcianego lub reklamowanego towaru może wpływać pozytywnie na nastroje konsumenckie. Mnogość punktów, z których klient może nadać zwrot oraz krótki czas obsługi zwrotu staje się dużym atutem branży e-commerce.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto