Nowoczesny system ERP i jego możliwości

Zarządzanie biznesem polega na wdrażaniu rozwiązań, które pozwalają na ciągłą kontrolę każdego elementu działalności i optymalizację procesów praktycznie we wszystkich obszarach. Jednym z takich narzędzi jest system ERP (Enterprise Resources Planning). ERP daje ogromne możliwości w zakresie przetwarzania danych i łączy ze sobą wszystkie poziomy organizacji w firmie. Dowiedz się, jakie znaczenie mają systemy ERP w pracy firm kurierskich.

Co to jest system ERP?

ERP jest informatycznym zintegrowanym systemem planowania zasobów w przedsiębiorstwie. Wspiera firmy w zarządzaniu kluczowymi procesami, może przekazywać dane z jednego działu do drugiego, z przedsiębiorstwa do przedsiębiorstwa, ze sklepu do klienta. ERP umożliwia zarządzanie dokumentami, płacami, kadrami, produkcją, sprzedażą oraz wysyłką. To też narzędzie niezbędne do kontroli zasobów magazynowych, umożliwia również obsługę klienta oraz przyjmowanie reklamacji.

Nowoczesny system ERP i jego możliwości

System ERP powinien być dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa oraz do wymagań załogi, która będzie z niego korzystać. Powinien być intuicyjny, mieć wszystkie niezbędne moduły i przyjazny interfejs. Nowoczesne systemy ERP są dodatkowo mobilne, czyli można z nich korzystać na urządzeniach przenośnych – tabletach i smartfonach.

Jakie korzyści daje wdrożenie systemu ERP w przedsiębiorstwie?

System zarządzania zasobami przedsiębiorstwa pozwala na obniżenie kosztów związanych z przetwarzaniem informacji oraz z planowaniem produkcji. To również duża oszczędność czasu potrzebnego na ewidencjonowanie dokumentów, tworzenie raportów oraz analiz. System ERP zwiększa więc efektywność zarządzania biznesem, pomaga podejmować najkorzystniejsze dla przedsiębiorstwa decyzje.

System ERP wdrożony w firmie daje możliwość łatwego i szybkiego wyciągania niezbędnych danych na każdym poziomie organizacyjnym – od kadr, aż po kurierów. Każdy pracownik pracuje na identycznych danych, dlatego zminimalizowane zostaje ryzyko powstania błędu. Do tego dochodzą ujednolicone procedury oraz zautomatyzowane procesy, co również poprawia bezpieczeństwo firmy i ogranicza wydatki.

Obecnie każde duże przedsiębiorstwo korzysta z dopasowanego do swoich potrzeb systemu ERP. To nie tylko kierowanie produkcją i kapitałem ludzkim, ale to również prowadzenie finansów zgodnie z prawem, stawianie na dobre relacje z klientami oraz z partnerami biznesowymi, a także koordynowanie łańcucha dostaw. Dopasowane moduły systemów ERP ułatwiają prowadzenie zarówno małego, jak i globalnego biznesu.

Systemy ERP w sklepach e-commerce

Współczesny e-handel nie byłby tak popularny wśród klientów, gdyby nie systemy ERP. Większe i mniejsze sklepy internetowe korzystają z tego rozwiązania. Dzięki automatyzacji wielu procesów zmniejsza się ilość błędów w zamówieniach oraz w dostawach, co pozwala zapewnić obsługę klienta na najwyższym poziomie.

Integracja systemu ERP z systemami kurierskimi

Narzędzia do obsługi sklepów internetowych są szyte na miarę – ułatwiają nadzór nad zamówieniami oraz wysyłkami. System ERP można zintegrować z innymi aplikacjami oraz narzędziami, również tymi, które należą do partnerów biznesowych. Dotyczy to np. obsługi płatności, wyboru sposobu wysyłki zamówień, a także dostępu do aktualnych stanów magazynowych.

Jak widać, współcześnie sklep internetowy nie może istnieć bez sprawnych narzędzi, które odpowiadają za automatyzację procesów oraz za kompleksową obsługę klienta. Warto również zaznaczyć, że dostawcy rozwiązań zobligowani są do aktualizacji programów, tak, aby były one zgodne z obowiązującym prawem.

Integracja systemu ERP z systemami kurierskimi

Każdy sklep internetowy powinien oferować swoim klientom możliwość łatwego wyboru sposobu dostawy – najchętniej wybieraną opcją jest dostawa kurierem pod wskazany adres lub zamówienie do paczkomatu. Systemy ERP przedsiębiorców można z łatwością połączyć z systemami, z których korzystają kurierzy, a jest to możliwe bez konieczności logowania się na witrynie internetowej firmy kurierskiej. Takie rozwiązanie zapewnia błyskawiczny transfer danych między firmami, niweluje błędy w dostawach, pozwala konsolidować zamówienia, ułatwia planowanie i przygotowywanie wysyłek.

System umożliwia również generowanie unikalnych etykiet wysyłkowych już na etapie składania przez klienta zamówienia. Na etykietach znajdują się potrzebne dane, które odpowiadają za automatyczną obsługę paczek w magazynach kurierskich oraz za bezproblemową dostawę pod wskazany adres. Co więcej, indywidualny numer przesyłki daje klientowi możliwość śledzenia zamówienia na każdym etapie jego realizacji.

Za integrację systemów ERP dwóch przedsiębiorstw odpowiadają pomocnicze aplikacje oraz dodatki – w niektórych systemach mogą one być wbudowane, w innych należy zastosować dodatkowe narzędzia. Przed zdecydowaniem się na system ERP do sklepu internetowego, warto dopytać, czy program jest elastyczny, czyli czy można go łatwo dopasować do aktualnych trendów panujących na rynku.

System ERP zintegrowany z danymi firm kurierskich ułatwia również obsługę przesyłek wielopaczkowych. Nawet jeśli klient zamówi kilka produktów – program skonsoliduje zamówienie w jedną przesyłkę.

Co daje klientowi integracja sklepu internetowego z systemem kurierskim?

System ERP umożliwia integrację z systemami firm kurierskich. Automatyzacja procesów otwiera przedsiębiorcy nowe możliwości – np. zwiększa wybór form doręczeń paczek, pozwala generować listy przewozowe, umożliwia szybkie przesyłki międzynarodowe, ułatwia zwroty i reklamacje. To tylko nieliczne zalety zintegrowania systemu ERP z platformami kurierskimi.

Również AlleKurier.pl korzysta z systemu ERP. Dzięki temu możesz przekonać się, jak łatwo nadać przesyłkę, korzystając z opcji zamów kuriera Wystarczy wycenić swoją przesyłkę lub paletę, wybrać jedną z wielu firm kurierskich, z którymi współpracujemy i uzupełnić dane nadawcy oraz odbiorcy. Możesz również wybrać dodatkową opcję – np. płatność za pobraniem lub ubezpieczenie Twojej przesyłki. Wprowadzone przez Ciebie informacje natychmiast przechodzą do systemu kurierskiego. Przekonaj się, jakie to proste!

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto