Co to jest paczkomat tymczasowy i jakie ma zastosowanie?

Paczkomat tymczasowy to bardzo korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy wybrany punkt przechowywania paczek jest już zajęty i dany automat nie jest w stanie pomieścić więcej przesyłek. Dzięki temu nawet w przypadku dużej ilości paczek do odebrania nadal mamy szansę skorzystać z odbioru naszej przesyłki w dogodnym czasie i miejscu niewiele oddalonym od wybranej przez nas początkowej lokalizacji. Taka opcja to kolejne udogodnienie przez chętnie wybieranego przewoźnika, jakim jest InPost. Na jakiej zasadzie działają paczkomaty tymczasowe i dlaczego warto korzystać z takiej formy dostawy przesyłek?

Czym jest paczkomat tymczasowy?

Paczkomat tymczasowy to określenie dla paczkomatu, który w sytuacji przepełnienia wybranego obiektu stanowi zastępcze miejsce umieszczenia przesyłki. Urządzenie to w niczym nie różni się od paczkomatów wybieranych podczas wypełniania formularzy zakupu czy wpisywania danych w procesie nadawania przesyłek.

Umieszczenie danej przesyłki w paczkomacie tymczasowym to opcja, którą udostępnia kurier InPost. Paczkomaty tego przewoźnika są zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnymi w kraju i jest ich najwięcej, dlatego też umieszczenie paczki w sąsiednim paczkomacie w przypadku przepełnienia preferowanego automatu jest rozwiązaniem najwygodniejszym i najkorzystniejszym dla odbiorcy paczki. Usługi przewozowe realizowane przez InPost dostępne są w ramach opcji dostępnych na naszej platformie usług kurierskich AlleKurier.pl.

W jaki sposób odebrać paczkę z paczkomatu tymczasowego?

W przypadku, gdy wybrany paczkomat w momencie przyjazdu kuriera okaże się pełny i nie będzie możliwości umieszczenia w nim przesyłki, zostanie ona przewieziona do innego automatu znajdującego się maksymalnie 2 km od obiektu wskazanego jako pierwotne miejsce odbioru. W takiej sytuacji - podobnie jak podczas odbioru z właściwego paczkomatu - InPost prześle zarówno powiadomienie email, jak i SMS o umieszczeniu przesyłki w innym paczkomacie wraz z podaniem jego lokalizacji.

Jeżeli zależy nam na odbiorze paczki jeszcze tego samego dnia, w którym została umieszczona, jest to możliwe. Paczkomat tymczasowy funkcjonuje w taki sam sposób jak paczkomat wybrany podczas procesu zakupu i można z niego odebrać paczkę, zarówno wpisując na panelu numer telefonu i specjalny kod odbioru, jak i w sposób zdalny. To także możliwość otworzenia skrytki poprzez zeskanowanie kodu QR.

Co zrobić w sytuacji, gdy odbiór przesyłki z paczkomatu tymczasowego jest niemożliwy?

Co zrobić w sytuacji, gdy odbiór przesyłki z paczkomatu tymczasowego jest niemożliwy?

Niekiedy zdarza się, że dotarcie do paczkomatu tymczasowego i odbiór z niego przesyłki nie jest już dla odbiorcy tak komfortowy, jak miałoby to miejsce z automatu wybranego na odbiór. Zgodnie z polityką prowadzoną przez InPost paczka przebywa w automacie tymczasowym przez jeden dzień kalendarzowy. Jeżeli nie zostanie w tym czasie z niego odebrana, kurier przetransportuje ją do paczkomatu pierwotnie wybranego.

Paczkomat tymczasowy jest więc udogodnieniem dla odbiorcy i nawet w przypadku całkowitego zapełnienia i niemożliwości umieszczenia za pierwszym razem paczki w danym automacie, będzie to możliwe dnia kolejnego. Wówczas można odebrać paczkę z automatu znajdującego się w wybranej, dogodnej lokalizacji.

Paczkomat tymczasowy a Punkt Odbioru Paczek

W sytuacji, gdy wszystkie skrytki preferowanego paczkomatu są zajęte, kurier InPost przewozi paczkę do paczkomatu tymczasowego. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne i stanowi doskonałą alternatywę dla Punktów Odbioru Paczek, czyli powszechnie stosowanego rozwiązania w przypadku większości firm kurierskich.

Paczkomaty tymczasowe zlokalizowane są w dość dogodnej lokalizacji, do której dotarcie nawet pieszo w większości przypadków nie sprawi większych problemów ani nie zajmie dużo czasu. Ponadto przesyłkę można odebrać o dowolnej porze przez 24 godziny na dobę. W przypadku Punktu Odbioru Paczek to zazwyczaj jedno konkretne miejsce na mapie danego miasta, dlatego dotarcie do niego może być bardziej kłopotliwe. Placówki te mają też ograniczony czas otwarcia, który często pokrywa się z godzinami pracy, dlatego odbiór z tych punktów bywa dość trudny.

Jakie zalety mają paczkomaty InPost?

Alternatywne dostarczenie przesyłki do sąsiedniego paczkomatu tymczasowego w przypadku przepełnienia wybranego automatu to nie jedyne udogodnienie, jakie oferuje InPost. Proces nadawania i odbioru paczek jest bardzo prosty i możliwy do wykonania na różne sposoby, także bezkontaktowo. Automaty czynne są bez przerwy, zatem nawet w przypadku wielu obowiązków rodzinnych, jak i zawodowych paczkę można odebrać danego dnia, w dogodnym dla siebie czasie.

Przesyłkę z paczkomatu inPost może w naszym imieniu odebrać każda osoba mająca nasz numer telefonu i posiadająca unikalny kod odbioru. Nie trzeba posiadać w tym celu żadnych upoważnień i innych dokumentów. Nadając przesyłkę, opłatę można wykonać online, a obecność etykiety nie jest wymagana, co stanowi znaczne ułatwienie dla osób niemających dostępu do drukarki.  

Usługi kurierskie z wykorzystaniem paczkomatów są również bardzo atrakcyjne cenowo, a dostarczenie przesyłki na terenie kraju możliwe jest już w 24 godziny.  Dzięki ponad 18 500 paczkomatom InPost działającym na terenie kraju paczkę w tej opcji można nadać w większość zakątków Polski, a liczba ta nieustannie rośnie. Paczkomaty InPost znajdują się nie tylko na terenie miast, ale też na obszarach wiejskich.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki