Czym jest automat paczkowy i jak z niego korzystać?

Automaty paczkowe błyskawicznie stały się nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiego. Choć niegdyś obecne jedynie w dużych miastach – dzisiaj widoczne są niemal wszędzie. W Polsce znajduje się ponad 18 tys. automatów paczkowych – to więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. Polacy kochają automaty paczkowe, ze względu na możliwości, jakie dają w zakresie nadawania i odbierania przesyłek. Dowiedz się, co to jest automat paczkowy i jak z niego korzystać.

Co to jest automat paczkowy i jak z niego korzystać?

Automat paczkowy, inaczej skrzynka na paczki, to miejsce, gdzie można nadać lub odebrać przesyłkę. Automaty paczkowe są często nazywane Paczkomatami. Paczkomat to swego rodzaju znak towarowy InPostu – firmy, która jako pierwsza wprowadziła do przestrzeni miejskiej skrzynki na paczki.

Skrzynki paczkowe obsługiwane są przez firmy kurierskie. A kurierzy regularnie odbierają i zostawiają paczki w danej lokalizacji. Można powiedzieć, że automat paczkowy to zautomatyzowana placówka pocztowa, która działa 24/7 i można z niej korzystać w dogodnym dla siebie momencie.

Nadawanie i odbieranie paczek za pośrednictwem automatów jest bardzo intuicyjne. Nadawca wybiera automat paczkowy, rejestruje i opłaca przesyłkę online, a następnie umieszcza ją w skrytce. Resztą zajmie się firma kurierska, która odbierze paczkę i przewiezie ją do paczkomatu odbiorcy. Kiedy paczka trafi do miejsca docelowego – odbiorca otrzyma SMS z unikalnym kodem. Wystarczy wpisać kod i można odebrać swoją przesyłkę.

Czym jest automat paczkowy i jak z niego korzystać

Zalety automatów paczkowych

Korzystanie z automatów paczkowych ma wiele zalet – zarówno dla klientów, jak i dla kurierów. Skrzynki na paczki wpłynęły również na rozwój branży e-commerce. Automaty pojawiły się na wsiach, co pozwoliło uzyskać sklepom internetowym nowych klientów.

Szczególnie docenianą korzyścią jest duża elastyczność w zakresie godzin nadawania i odbierania paczek – można to zrobić nawet w środku nocy. Skrzynkowe przechowalnie dla paczek działają bez ograniczeń, również w weekendy i w święta. Automat paczkowy często lokalizowany jest w miejscach, w których znajdują się inne punkty usługowe, dlatego przy okazji odbioru paczki można zaplanować zakupy.

Paczek nie trzeba odbierać osobiście, ponieważ autoryzacją do odbioru jest unikalny kod, który można udostępnić zaufanej osobie. Wysyłając i odbierając paczki, nie trzeba martwić się o dostosowanie swojego czasu do czasu pracy kuriera.

Automat paczkowy w nowej odsłonie

Wiesz już, co to jest automat paczkowy i jakie są jego zalety, teraz dowiedz się, jak mogą wyglądać te urządzenia w przyszłości. Od pewnego czasu w przestrzeni miejskiej zaczęły pojawiać się automaty paczkowe wyposażone w ciekawe i korzystne dla środowiska rozwiązania. Mowa tutaj o zielonych automatach na paczki, które z założenia są ekologiczne i przeznaczone do funkcjonowania właśnie w mieście.

Zielone automaty są zasilane energią z odnawialnych źródeł. A samo oświetlenie automatu uruchamiane jest jedynie podczas korzystania z niego. Niektóre modele mają wbudowane czujniki pomiaru jakości powietrza, dzięki temu mieszkańcy mogą sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy. Zielony automat paczkowy często jest obsadzany roślinnością. Obecność roślin a brak reklam na automacie paczkowym to czynniki, które zdecydowanie poprawiają estetykę otoczenia. Dodatkowo automaty mają szereg ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami.

Nadaj paczkę do automatu paczkowego z AlleKurierem

Przesyłkę w automacie paczkowym możesz bez przeszkód nadać za pośrednictwem AlleKuriera – to wygodne i atrakcyjne cenowo rozwiązanie. Przy wyborze sposobu nadania przesyłki wystarczy zaznaczyć, że samodzielnie zaniesiesz paczkę do wybranego punktu – automatu paczkowego.

Podczas składania zamówienia sam wybierasz punkt nadania oraz punkt odbioru paczki. Skrzynki paczkowe działają bardzo sprawnie, więc przesyłka może trafić do docelowego paczkomatu już następnego dnia od jej nadania.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto