Czym jest aplikacja InPost i dlaczego warto ją pobrać?

InPost to marka, która na dobre wpisała się w rynek usług kurierskich. Jest jedną z najczęściej wybieranych firm i cieszy się niesłabnącym powodzeniem oraz pozytywnymi opiniami wśród swoich klientów. Ponadto dotychczasowy sukces nie spowodował, że przedsiębiorstwo spoczęło na laurach, ale nadal prężnie rozwija się i wprowadza kolejne udogodnienia. Jednym z nich jest wygodna i funkcjonalna wersja mobilna InPost. Aplikacja przydaje się nie tylko do monitorowania nadawanych i odbieranych paczek, ale też znacznie ułatwia ten proces i dostarcza wielu innych korzyści. Jak działa aplikacja InPost i co warto o niej wiedzieć?

Co to jest aplikacja InPost i jakie są zalety jej korzystania?

InPost jest rodzajem oprogramowania, które umożliwia łatwe korzystanie z usług oferowanych przez tę znaną i lubianą firmę kurierską. Dzięki takiej formie nawigacji klienci mają szansę śledzić drogę swoich przesyłek z wyszczególnieniem kolejnych jej etapów i uzyskiwać powiadomienia o rozpoczęciu drogi i dotarciu paczki na miejsce.

Ponadto dzięki aplikacji można również odebrać przesyłkę z paczkomatu w sposób bezdotykowy, bez korzystania z panelu urządzenia. Otworzenie skrytki z poziomu smartfona znacznie usprawnia odbiór i pozwala pominąć niekiedy kolejkę osób czekającą na otworzenie swojej skrytki.

To jednak nie wszystko, co dzięki wersji mobilnej proponuje InPost. Aplikacja umożliwia bardzo szybkie zorganizowanie nadania paczki, opłacenia jej i wysłania bez konieczności drukowania etykiet, co niekiedy stanowi sporą przeszkodę. Teraz paczka gotowa jest do nadania w zaledwie kilka chwil. Wystarczy ją spakować i umieścić w wybranym paczkomacie. W aplikacji InPost wyświetlać się będzie jej aktualny status i miejsce pobytu, które na bieżąco będą aktualizowane, bez potrzeby wpisywania każdorazowo długiego numeru.

Aplikacja InPost umożliwia również zorganizowanie nadania przesyłki w opcji płatności „za pobraniem”, a także przekierowania przesyłki, jeśli inny paczkomat InPost niż wskazany przez nadawcę będzie dla odbiorcy znajdował się w bardziej preferowanej lokalizacji. Jednocześnie podczas odbioru paczki aplikacja wskazuje drogę do paczkomatu oraz wysyła stosowne powiadomienie w sytuacji, gdy dana osoba znajduje się blisko.

Co to jest aplikacja InPost i jakie są zalety jej korzystania?

Jak odebrać paczkę, korzystając z mobilnej aplikacji InPost?

Chociaż mogłoby się wydawać, że najwygodniejszą i najszybszą formą dostarczenia i odbioru przesyłki jest kurier InPost lub doręczyciel innego przewoźnika, aplikacja mobilna InPost zrewolucjonizowała rynek tego typu usług. Paczkomaty są urządzeniami działającymi przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, także w niedziele i święta. Paczkę można więc odebrać w dowolnym momencie. Dzięki aplikacji można to zrobić aż na trzy sposoby.

Pierwsza metoda odbioru to tradycyjny odbiór przesyłki polegający na wpisaniu 6-cyfrowego kodu oraz numeru telefonu na ekranie paczkomatu. Kod znajduje się w aplikacji, po kliknięciu w daną paczkę o statusie „Gotowa do odbioru”. Po zatwierdzeniu na ekranie skrytka otworzy się.

Druga metoda polega na zeskanowaniu specjalnego kodu QR, który wyświetla się w aplikacji mobilnej tuż obok kodu odbioru. W tym przypadku wystarczy podstawić swoje urządzenie mobilne z kodem pod ekran paczkomatu. Następnie właściwa skrytka otworzy się i paczkę będzie można wyjąć.

Trzeci sposób jest zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy. W ramach użytkowania z aplikacji InPost można skorzystać z opcji zdalnego otworzenia skrytki. Aby użyć tej opcji, należy mieć dostęp do Internetu oraz włączoną lokalizację na urządzeniu mobilnym. Następnie wystarczy wybrać określoną przesyłkę i wybrać opcję „Otwórz skrytkę”. Aplikacja sprawdzi, czy odbiorca znajduje się w pobliżu właściwego paczkomatu, a następnie po weryfikacji otworzona zostanie właściwa skrytka z paczką.

Aplikacja InPost i nadawanie paczek – jak to zrobić?

Aby nadać paczkę za pomocą aplikacji InPost, należy skorzystać z funkcji Menadżer paczek InPost dostępnej w każdej wersji mobilnej oprogramowania. Dzięki tej opcji możliwe jest nie tylko szybkie i bezproblemowe wygenerowanie etykiety z podaniem minimum danych, ale także śledzenie nadanej paczki, opłacenie jej transportu w dogodny dla siebie sposób czy przeanalizowanie historii zrealizowanych do tej pory zamówień wraz z wyszczególnieniem najistotniejszych danych. To szczególnie przydatne, gdy wysyłasz paczki regularnie.

Sam proces nadania jest niezwykle prosty. Po zarejestrowaniu się w programie InPost, aktywacji konta oraz zalogowaniu do aplikacji należy wybrać opcję „wyślij przesyłki”. Wśród niezbędnych danych, jakie trzeba podać, znajduje się:

  •  e-mail i numer telefonu odbiorcy,
  •  oznaczenie paczkomatu (można też wybrać obiekt docelowy z mapy),
  •  rozmiar paczki (do wyboru są trzy gabaryty),
  •  sposób nadania (samodzielne nadanie w paczkomacie lub odbiór przez kuriera),
  •  ubezpieczenie (opcja dodatkowa).

Po uzupełnieniu danych i opłaceniu nadania można wydrukować uzyskaną etykietę i nakleić ją na paczkę lub posłużyć się jedynie kodem i aplikacją bez drukowania etykiety. W celu umieszczenia przesyłki w skrytce wystarczy zeskanować kod lub wpisać numer paczki na ekranie urządzenia.

Co zrobić, gdy nie można odebrać paczki lub aplikacja InPost nie działa?

Niekiedy zdarza się, że z różnych przyczyn nie można odebrać paczki w określonym terminie. Wówczas aplikacja InPost umożliwia skorzystanie z opcji „Przekieruj”. Dzięki temu przesyłka dostarczona zostanie do innego paczkomatu InPost lub wybranego PaczkoPunktu, czyli punktu obsługi klientów InPost.

Może się również zdarzyć, że w oczekiwaniu na paczkę dojdzie do awarii aplikacji. W takiej sytuacji warto zainstalować najnowszą aktualizację oprogramowania, a jeżeli to nie pomoże odinstalować posiadaną wersję i zainstalować ją jeszcze raz. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, należy taką sytuację zgłosić na stronie InPost za pomocą specjalnego formularza kontaktowego. Na szczęście podobne sytuacje nie spowodują problemów z odebraniem paczek na czas. Poza kodem odbioru widocznym w aplikacji InPost informuje o dostarczeniu przesyłki do paczkomatu również drogą mailową, gdzie można znaleźć także kod odbioru.

InPost to bez wątpienia firma kurierska, która znajduje się w czołówce przedsiębiorstw idących z duchem czasu. Nie oznacza to jednak, że nadal nie można skorzystać z tradycyjnych nadań przesyłek kurierskich łatwo, w korzystnych cenach i w bardzo prosty sposób. Jest to możliwe za pośrednictwem naszej platformy usług kurierskich AlleKurier.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto