Paczkomat gabaryty - o wymiarach paczek InPost

Paczkomaty InPost służą do nie tylko do wygodnego odbioru paczek, ale też do ich nadawania. Nadanie paczki w paczkomacie jest proste i niedrogie, a że na skrytki tego typu natknąć się można niemal za każdym rogiem (jest ich w Polsce już 11 tysięcy), wysyłka paczkomatem pozwala też oszczędzić czas i fatygę. Nie trzeba stać w kolejce, by nadać paczkę ani trzymać się wyznaczonych godzin urzędowania jak na poczcie. Nadanie paczki w paczkomacie możesz zamówić online, choćby przez przeglądarkę w telefonie, wygodnie opłacić przez internet i włożyć do skrytki po drodze do sklepu czy pracy. I to cała filozofia. Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie paczki uda Ci się nadać za pośrednictwem paczkomatu. Paczkomat ma gabaryty, a dokładniej rzecz ujmując, może służyć do nadania paczek o konkretnie określonych rozmiarach. Jakie więc paczki możesz wysyłać przez paczkomaty InPost, a które musisz nadać innymi sposobami? Poznaj wymiary paczek i znajdź paczkomat!

paczkomat gabaryty

Dlaczego paczkomat? Paczkomaty, gabaryty…

Zakupy i sprzedaż przez internet to teraz codzienność. Dlatego oprócz profesjonalnych usług kurierskich na rynku dostępne mamy również inne formy wysyłki i odbioru paczek. Bardzo popularną i wygodną formą są różnego typu punkty odbioru, a w szczególności paczkomaty. Gdy kupujesz przedmioty znajomość dokładnych informacji dotyczących rozmiaru paczki nie muszą być dla Ciebie priorytetem. Jednak w przypadku, gdy to Ty nadajesz paczkę konieczne jest abyś dobrze poznał wymiary paczek InPost. To ważne, aby bezproblemowo nadać paczkę i zaoszczędzić swój czas. Paczkomaty i gabaryty to nie tajemnica. Dzięki nam poznasz dokładne dane na temat InPostu i rozmiarów paczek.

Co zmieszczą paczkomaty? Skrytka i wymiary paczek InPost

Wymiary przesyłek, które można nadać i odebrać w paczkomacie, wynikają z bardzo prozaicznych kwestii. Po pierwsze przesyłka, która ma być odebrana z paczkomatu przez kuriera i przekazana dalej do odbiorcy, musi w tym paczkomacie bezpiecznie zaczekać na tegoż kuriera, a więc musi się jakoś zmieścić do skrytki. Stąd w paczkomatach obowiązują maksymalne wymiary paczek dozwolonych do wysyłki tą metodą. Po drugie taka paczka musi mieć też sensowny ciężar. Jeśli chcesz więc nadawać paczki przez paczkomaty wymiar i waga Twojej przesyłki muszą odpowiadać możliwościom skrytek i regułom obowiązującym w InPost. Z góry warto wiedzieć, że przez paczkomat nie nadasz paczki cięższej niż 25 kg. Nie wyślesz przez paczkomat również np. przesyłki metr na metr, ale po kolei.

paczkomat gabaryty

Paczkomat – gabaryty paczek nadawanych w skrytkach InPost

W paczkomatach InPost obowiązują trzy standardowe rozmiary paczek. Każdy gabaryt: A, B oraz C ma wyznaczone maksymalne wartości dla długości, szerokości i wysokości paczki oraz maksymalną dopuszczalną wagę. Przyjmuje się też, że paczka paczkomatowa ma kształt prostopadłościanu. Rozmiar paczki oczywiście ma wpływ także na koszt nadania przesyłki przez paczkomat. Małe paczki są tańsze, za większe zapłacisz nieco więcej. Jeśli więc wysyłasz coś niewielkiego, nie pakuj tego w zbyt duże pudełko, bo to dodatkowe koszty. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące maksymalnych wymiarów przesyłek kwalifikowanych jako poszczególne gabaryty oraz kilka przykładów tego, co mogą one pomieścić.

Co warto wiedzieć o nadaniu i odbiorach w paczkomatach InPost? Zobacz nasze poradniki i dowiedz się, jak ułatwić sobie wysyłkę z AlleKurier!

paczkomat gabaryty

Co pomieści paczkomat gabaryt A?

Gabaryt A to paczka o maksymalnych wymiarach 8 × 38 × 64 cm i wadze nie większej niż 25 kg. W takiej przesyłce paczkomatowej bez problemu zwykle zmieścisz książkę lub dwie, płyty z grami czy muzyką, kosmetyki w małych opakowaniach, akcesoria komputerowe czy telefoniczne, smartfona, niektóre przybory biurowe, próbki towarów itp. Z odzieżą może już pojawić się problem, chyba że to cieniutki T-shirt czy bielizna. Największym ograniczeniem jest tu 8 cm bok paczki, więc niektórych przedmiotów nie masz szans załadować do tak małej paczki, ale są takie artykuły, które wystarczy sensownie złożyć, aby załapać się w paczkomacie na gabaryt A i zapłacić mniej.

Paczkomat gabaryt B – co wejdzie do paczki?

Średnia paczka oznaczona jako gabaryt B to przesyłka paczkomatowa, której poszczególne wymiary nie mogą przekroczyć wartości: 19 × 38 × 64 cm. Podobnie jak w przypadku małej paczki, maksymalna waga przesyłki z tej kategorii nie może być wyższa niż 25 kg. Do paczki o takich wymiarach z pewnością zapakujesz większą ilość książek, kosmetyków czy innych podobnych drobiazgów, ale również np. odzież, buty, większe zabawki (puzzle, klocki, gry, pluszaki), laptopa, środki czystości, niektóre sprzęty gospodarstwa domowego, suszarkę, lokówkę czy golarkę. Tu także najtrudniej jest nie przekroczyć granicy najmniejszego wymiaru, czyli 19 cm, który w przybliżeniu odpowiada wysokości pudełka do butów.

Co oznacza paczkomat gabaryt C?

Największa paczka, jaką można nadać w paczkomacie to gabaryt C. To przesyłka, której maksymalne wymiary zostały ustalone na: 41 × 38 × 64 cm. Dopuszczalna waga takiej przesyłki paczkomatowej, podobnie jak w przypadku pozostałych gabarytów, nie może przekroczyć 25 kg. Gabaryt C to już całkiem duże pudło, a wartością, która może najbardziej ograniczać, jest wymiar jednego z boków ustalony na poziomie 38 cm. Jest to jednak mniej więcej wysokość dwóch ułożonych na sobie pudeł od butów, czyli całkiem sporo. Paczkomat gabaryt C w większości przypadków pomieści małe AGD, np. odkurzacz, kuchenkę mikrofalową, monitor, żelazko z generatorem pary itp.

paczkomat gabaryt C

InPost rozmiary paczek - co zrobić, gdy przesyłka jest za duża?

Co możesz zrobić, gdy okaże się jednak, że Twoja paczka przekracza dopuszczone przez paczkomat gabaryty i nie przestrzega zasad rozmiarów paczek InPost? Wówczas najprościej będzie nadać paczkę kurierem. Nadanie paczki kurierem również można zlecić online i nawet nie trzeba biegać do paczkomatu. Wystarczy nadać przesyłkę przez AlleKurier.pl – serwis pośrednika usług kurierskich. W AlleKurier znajdziesz usługi wszystkich największych firm przewozowych w atrakcyjnych cenach, nawet 70% taniej niż bezpośrednio na stronie firmy kurierskiej. Po Twoją paczkę nadawaną za pośrednictwem AlleKurier.pl, jeśli tylko będziesz miał takie życzenie, zjawi się kurier we wskazanym przez Ciebie miejscu, a za tę wygodę nie zapłacisz ani grosza więcej.

Ta metoda wysyłki pozwala przesyłać paczki o różnych rozmiarach, również te większe i cięższe, których nie nadasz, np. ze względu na nietypowy kształt czy rozmiar w żadnym paczkomacie. Nadaj przesyłkę już dzisiaj i przekonaj się, dlaczego warto postawić na AlleKurier!

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto