Czym jest numer zamówienia i gdzie go sprawdzić?

Zapewne zdarzyło Ci się spotkać z określeniem "numer zamówienia", jednak być może nie do końca wiesz, czym on jest. W poniższym artykule objaśniamy dokładnie, czym jest numer zamówienia, gdzie można się z nim spotkać, a także jak go sprawdzić. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się o nim szczegółowych informacji, koniecznie zostań z nami!

Numer zamówienia - co oznacza?

Mianem numeru zamówienia określa się unikalny ciąg znaków (zazwyczaj cyfr i liter), przypisanych tylko i wyłącznie jednemu zamówieniu - z reguły w sklepie internetowym. Jest on wyznaczany po złożeniu i potwierdzeniu zamówienia online. Do czego jest potrzebny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży dowolnie wybranych dóbr, dajmy na to lizaków, za pośrednictwem internetu. Sprzedajesz je wielu osobom każdego dnia i powoli zaczynasz gubić się w ich ilości, a dodatkowo po kilku dniach nie pamiętasz kto, kiedy i ile lizaków zakupił.. W pewnym momencie dzwoni do Ciebie ktoś, kto twierdzi, że zamówił u Ciebie trzy dni temu 12 lizaków, ale otrzymał tylko 11. W jaki sposób potwierdzić, że to naprawdę Twój klient i jak sprawdzić, na ile sztuk lizaków opiewało zamówienie? Bez prowadzenia dokładnej dokumentacji, dojście do takiej informacji byłoby szczególnie trudne i w zasadzie możliwe byłoby wdrożenie dwóch rozwiązań: stwierdzenie, że taka sytuacja nie miała miejsca i narażenie się na zły marketing wśród klientów lub poddanie się i dołożenie rzekomo brakującego lizaka osobie, co do której nie ma nawet pewności, że coś kupiła.

W takiej sytuacji przydatny jest numer zamówienia. Jednak to nie jedyne zastosowanie numeru: ponadto, jest on wykorzystywany do poprawnego prowadzenia ksiąg rachunkowych i rozliczania się z urzędem skarbowym z niezbędnych podatków.

nr zamówienia

Gdzie spotkamy się z nr zamówienia?

Numer zamówienia uzyskuje się zazwyczaj zakupując coś drogą internetową. To unikalne oznaczenie, dzięki któremu podmiot sprzedający określony towar wie dokładnie, co znajdowało się w paczce i prawdopodobnie jest w stanie również ustalić, kto odpowiadał za pakowanie przesyłki.

Co istotne, każdy sklep internetowy posiada własny system oznaczania zamówień złożonych prze klientów. Nr zamówienia możesz otrzymać dokonując zakupów w drogeriach lub aptekach internetowych, sklepach odzieżowych online, punktach z zabawkami dziecięcymi, a także na dużych platformach sprzedażowych, jak np. eBay czy Allegro.

Dodatkowo, z numerem zamówienia będziesz mieć do czynienia także w niektórych restauracjach typu fast food. Wówczas po złożeniu zamówienia otrzymasz określony numer (choć nie jest on w pełni unikalny - kolejka zazwyczaj działa w od 1 do 99 i odświeża się), który wyświetli się na monitorze, gdy jedzenie będzie gotowe.

jak sprawdzić numer zamówienia

Do czego może być potrzebny numer zamówienia?

Unikalne określenie zamówienia jest przydatne w wielu różnych sytuacjach, dlatego warto zapisać sobie ten numer na przyszłość, w razie konieczności. Wśród sytuacji, kiedy dobrze jest znać nr zamówienia, można wskazać:

- konieczność złożenia reklamacji uszkodzonego towaru - jeśli towar dotrze do Ciebie uszkodzony i widzisz, że z pewnością nie doszło do niego w trakcie transportu (np. paczka jest nienaruszona), musisz skontaktować się ze sprzedającym. Być może doszło do omyłkowego spakowania przedmiotu, który nie nadaje się do użytku. Tak samo, jeśli zamierzasz dokonać zwrotu towaru.

- kontakt w sprawie anulowania zamówienia - może zdarzyć się również sytuacja, kiedy przypadkiem złożysz zamówienie dwukrotnie, w błędnej ilości lub zupełnie niechcący. W takiej sytuacji możesz zwrócić się do sklepu o jego anulowanie i stanie się to właśnie na podstawie nr zamówienia;

- zagubiona przesyłka - zamówienia internetowe są obsługiwane przez ludzi, w związku z czym zawsze zachodzi ryzyko zaistnienia jakiegoś błędu. Jeśli zauważysz, że Twoja paczka nie została nadana we wskazanym terminie i nie dotarła do Ciebie żadna informacja o opóźnieniu lub przesyłka została przekazana kurierowi, jednak na tym etapie wszelki słuch po niej zaginął - także możesz skontaktować się ze sprzedawcą, podając mu numer zamówienia.

Sytuacji, w których numer może okazać się przydatny, z pewnością istnieje więcej. Te jednak są najbardziej podstawowymi przykładami i zarazem najczęstszymi przyczynami, dla których nr ten jest wykorzystywany przez klientów.

numer zamówienia

Jak sprawdzić numer swojego zamówienia?

Skoro wiesz już, że zapamiętanie numeru swojego zamówienia jest bardzo istotne, dobrze również dowiedzieć się, gdzie go znaleźć. Z reguły jest on widoczny już na etapie składania zamówienia, po jego potwierdzeniu. W większości sklepów o potwierdzeniu zamówienia pojawia się plansza, na której sprzedający dziękuje Ci za dokonanie zakupu i jednocześnie podaje nr zamówienia z zastrzeżeniem, że warto go zapamiętać do późniejszego kontaktu. Rzeczywiście, warto sobie zapisać nr już w tym momencie, bo choć teoretycznie powinien on być dostępny w kilku innych miejscach, w praktyce może być zupełnie inaczej.

Jeżeli jednak zapomnisz o spisaniu numeru zamówienia w tym momencie, sprawdź e-maila. W większości przypadków otrzymasz potwierdzenie dokonania zamówienia właśnie tutaj. Dodatkowo, możesz pokusić się o sprawdzenie historii zamówień w danym sklepie czy na platformie sprzedażowej.

Jeśli często wysyłasz paczki do Klientów lub po prostu nadajesz przesyłki do rodziny i znajomych, skorzystaj z oferty od AlleKurier! Zamów kuriera online już dzisiaj i ciesz się z tanich wysyłek! Nawet 70% oszczędności w porównaniu do ofert, które znajdziesz bezpośrednio u przewoźników. To się opłaca!

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto