Statusy przesyłek - co oznaczają?

Każdy z nas wysyłając przesyłki lub ich oczekując, chce być na bieżąco informowany co się z nimi dzieje. Czy zostały już spakowane przez sprzedawcę, kiedy dotrą na miejsce itd. Komunikacja na drodze nadawca - odbiorca jest bardzo ważna, bo pozwala na uniknięcie niepotrzebnego stresu i zdenerwowania. Mamy jednak to szczęście, że w większości przypadków dostajemy stosowny komunikat związany z paczkami. Możesz więc śledzić krok po kroku, na jakim etapie realizacji zlecenia jest Twoja przesyłka. Skąd o tym się dowiesz? Zaraz poznasz odpowiedź!

Jak sprawdzić gdzie jest paczka, która ma zostać doręczona?

Pewnie nie raz, nie dwa zastanawiasz się “gdzie jest moja paczka?!” Sprawdzanie w oknie czy kurier już się zbliża pod dom nie jest realne, a długie oczekiwanie z pewnością jest męczące, zwłaszcza jeśli nie wiemy co się z przesyłką dzieje. Tutaj z pomocą przychodzi status przesyłki czyli konkretna informacja o tym, co w danej chwili “porabia” Twoja paczka. Statusy przesyłek to znaczne ułatwienie i odkąd są one stosowane przez portale sprzedażowe, firmy kurierskie czy sklepy on-line, nasze życie stało się nieco prostsze. Zanim paczka dotrze do właściciela musi przebyć nierzadko sporą drogę, dlatego status przesyłki uwzględnia każdy etap - krok po kroku. Proces sprawdzanie przesyłek odbywa się bardzo intuicyjnie i nawet jeśli nie korzystamy zbyt wiele z internetu, to jesteśmy sobie w stanie z tym poradzić, tak samo jak i z własnoręcznym zamówieniem kuriera!

statusy przesyłek - gdzie paczka

Sprawdzanie przesyłki - gdzie można zobaczyć status przesyłki?

Status przesyłek można sprawdzić w panelu do ich śledzenia. Znajduje się on na stronie przewoźnika, którego wybraliśmy do dostarczenia paczki. Dodatkowo, jeśli np. złożyliśmy zamówienie w sklepie internetowym, sprzedawca powinien nas także informować mailowo, gdzie jest paczka i kiedy jest planowany czas jej doręczenia. Z takimi komunikatami spotkamy się w dużych sieciówkach odzieżowych czy drogeriach. To jak z tym śledzeniem? Sprawdzenie przesyłki na stronie jest bardzo proste, ponieważ wymaga jedynie podania numeru paczki. Po kliknięciu powinna pojawić się informacja, gdzie znajduje się obecnie Twoja przesyłka i jaką drogę już ma za sobą. W statusie przesyłki widać dużo detali, m.in konkretną godzinę oraz datę związaną z daną lokalizacją paczki. Jeśli więc podczas zamówienia sklep poinformował Cię, że paczka dojdzie w 24h od momentu odebrania jej od kuriera, to możesz sprawdzić w statusie przesyłki czy faktycznie wszystko idzie zgodnie z określonym planem. Oczywiście czasami zdarzają się opóźnienia w dostarczeniu, ale wtedy z pewnością zostaniesz o tym poinformowany odrobinę wcześniej.

statusy przesyłek - status zlecenia

Status przesyłek - jakie są rodzaje statusów do monitorowania paczek?

Jak już wiemy nasza paczka przechodzi przez wiele różnych punktów “kontroli” zanim dotrze do celu, więc i statusów przesyłek mamy co najmniej kilka. W momencie, w którym paczka przechodzi do następnego kroku, zmienia się jej status widoczny podczas monitorowania przesyłki. O czym na pewno zostaniemy poinformowani w trakcie czekania na odbiór swojej paczki?

1. Zarejestrowano dane przesyłki

Co oznacza ten status przesyłki? Jest to pierwsza informacja, jaką uzyskujemy i świadczy ona o tym, że przez nadawcę dane dotyczące paczki zostały już zarejestrowane w systemie, jak również przesyłka jest opłacona, a etykieta przewozowa wygenerowana. Jednym słowem wszystko co niezbędne, aby paczka mogła opuścić nadawcę jest już przygotowane. Na tym etapie przesyłka jeszcze nie znajduje się w rękach kuriera. Tutaj tak naprawdę dopiero dostajemy potwierdzenie o złożeniu zlecenia.

2. Przesyłka odebrana przez kuriera

Kolejnym krokiem jest odebranie przez kuriera przesyłki od nadawcy. Taką informację otrzymamy oczywiście w momencie, w którym paczka będzie już przekazana i gotowa do następnego etapu podróży. Co się dzieje jeszcze podczas tego statusu? Kurier przesyłkę od nadawcy przekazuje do najbliższego oddziału firmy kurierskiej, z którego zostanie wysłana dalej. Ważne! Od tego czasu można uznać paczkę za nadaną. Jeśli widzisz statusprzesyłka odebrana od kuriera” to właśnie teraz zaczyna liczyć się czas podany podczas składania zamówienia. W zależności od wybranego przewoźnika jest to od 24h do kilku dni roboczych. Tutaj na czas dostarczenia wpływa również cena, za którą nadana została paczka. Jeśli nie chcesz przepłacać, sprawdź cennik usług od AlleKurier.pl!

3. Paczka przyjęta w oddziale

Po części już o tym wspomnieliśmy, ale właśnie z tego statusu przesyłki dowiemy się, że kurier dostarczył paczkę do oddziału. Z oddziału przesyłka zmierza już w kierunku odbiorcy, ale może się to stać albo bezpośrednio albo pośrednio. Dlaczego pośrednio? Z tego względu, że pierwszy oddział, do którego trafi przesyłka, niekoniecznie wyśle paczkę dalej. Może ją przesłać do innego oddziału, będącego bliżej miejsca docelowego dla konkretnej paczki. Jeśli Twoja paczka zostanie przekazana z jednego oddziału do drugiego, to również otrzymasz w statusie przesyłek informację o tym “zabiegu”.

4. Wydanie przesyłki do doręczenia

Blisko, bliżej, bliziutko! Twoja paczka już zmierza ku Tobie! Teraz kurier uzbrojony w przesyłkę będzie chciał Cię namierzyć i dostarczyć ją pod wskazany adres. Zazwyczaj status ten pojawia się rano, kiedy to kurierzy odbierają paczki z oddziałów do doręczenia. Jeśli zauważysz ten status przesyłki, to prawdopodobnie tego samego jeszcze dnia odwiedzi Cię kurier z paczką! Bądź na to gotowy!

5. Przesyłka doręczona

Ten status oznajmia, że przesyłka została odebrana przez odbiorcę. Pewnie mało kto sprawdza tę wiadomość w panelu, jeśli własnoręcznie paczkę przejęliśmy z rąk kuriera, niemniej jednak pojawia się ona tuż po dostarczeniu przesyłki lub do paru godzin od tego momentu.

6. Zwrot przesyłki

Status oznaczający zwrot przesyłki pojawia się w kilku przypadkach. Najczęstszym z nich jest po prostu nie odebranie paczki przez odbiorcę, po dwóch próbach doręczenia ze strony kuriera. Trzeba mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli wiemy, że może nas nie być w domu, kiedy kurier zapuka do drzwi. Wtedy dobrze jest przekierować paczkę i problem z głowy! Zwrot przesyłki następuje także wtedy, kiedy odbiorca odmówi przyjęcia paczki lub nie zostanie ona przez niego rozpoznana. W takim przypadku przesyłka trafia z powrotem do rąk nadawcy.

statusy przesyłek - status wydana

Sprawdzanie statusu przesyłki - czy warto to robić?

Nie da się ukryć tego, że zawsze niecierpliwie czekamy aż przesyłka do nas dotrze. Chcemy ją otrzymać jak najszybciej i nie ma się co temu dziwić. Oczekiwanie na upragnioną przesyłkę możemy urozmaicić sobie monitorowaniem i śledzeniem paczki. Jest to naprawdę bardzo wygodne i pomocne rozwiązanie, bo nie trzeba się zastanawiać czy na pewno wszystko jest w porządku. O ile w przypadku paczek krajowych możemy nie mieć szczególnych zmartwień, o tyle przy wysyłkach zagranicznych, taki status przesyłek naprawdę się przyda. Nadajesz paczki do Anglii, a może do Niemiec? Śledź swoją przesyłkę! Sprawdzanie statusu przesyłki ma sens i warto korzystać z tej możliwości, żeby nie przejmować się na zapas i nie zadawać sobie ponownie pytania: “gdzie jest moja paczka?!”

statusy przesyłek - status dostarczona

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto