List przewozowy - co to jest?

List przewozowy to jeden z ważniejszych dokumentów, bez którego nie moglibyśmy nadać swojej przesyłki. Możemy go również znać pod pojęciem etykieta, często używanym zamiennie. List przewozowy to potwierdzenie odebrania paczki do wysyłki przez wybraną firmę przewozową. Znajdują się na nim wszelkie niezbędne informacje, pomagające w identyfikacji przesyłki, dlatego tak bardzo jest on istotny. Szczególnie, gdyby coś stało się z Twoją paczką! Z czego składa się list przewozowy i co musi się w nim znaleźć? Jakie rodzaje listów przewozowych występują i jak poszczególni kurierzy wymagają tego dokumentu? Na te pytania odpowiemy właśnie w tym artykule!

Rodzaj przesyłki

Co musi zawierać list przewozowy i z czego się składa?

List przewozowy to zbiór wszystkich informacji dotyczących naszej przesyłki kurierskiej. Są w nim umieszczone dane, które definiują paczkę i odróżniają ją od całej masy innych przesyłek. Co powinno znaleźć się w odpowiednio sporządzonym liście przewozowym? Sprawdź poniższe punkty, żeby mieć 100% pewność przy wysyłaniu swoich paczek!

 • miejsce i data wystawienia dokumentu
 • dane i adres nadawcy
 • dane i adres przewoźnika
 • dane i adres odbiorcy
 • miejsce i data przyjęcia przesyłki do transportu i przewidywane miejsce wydania
 • dane określające rodzaj przesyłki, jak i sposób jej opakowania
 • liczba sztuk, numery oraz ich cechy
 • waga brutto przesyłki
 • koszt przesyłki (wszystkie koszty od momentu zawarcia umowy do momentu dostarczenia)
 • instrukcja dotycząca formalności związanych z odprawą celną
 • oświadczenie oznajmiające iż transport podlega przepisom konwencji (convention on the Contract for the International Carriage of Goods by Road)
listy przewozowe

Funkcje i elementy listu przewozowego

List przewozowy ma 3 główne funkcje. Po pierwsze informacyjną, o której świadczą wyżej wymienione dane. Po drugie dowodową, co przydaje się w momencie zaginięcia paczki lub innych nieprzyjemnych sytuacji jakie mogą wydarzyć się w transporcie. Możemy wtedy sprawnie dowiedzieć się co się stało i zidentyfikować swój ładunek. Ostatnią funkcją, jest funkcja legitymacyjna. List przewozowy jest wtedy dokumentem pozwalającym na odbiór danego towaru. Duże znaczenie ma również w przypadku odpraw celnych (eksport i import).

Przyjmuje się, że list przewozowy należy sporządzić w 4 egzemplarzach. Oryginał przeznaczony jest dla odbiorcy, kolejny (będący grzbietem) znajduje się w miejscu nadania, przedostatni (zwany cedułą) pełni rolę pokwitowania, natomiast czwarty pozostaje u nadawcy.

list przewozowy naklejany na paczkę

List przewozowy - jakie są rodzaje?

List przewozowy może się nieco różnić w zależności od rodzaju transportu wybieranego do wysyłki paczek. Mamy więc kilka typów, o których warto co nieco napisać. Pozwoli to też od razu wyłapać różnicę między nimi i w razie przesyłania paczek odmiennymi środkami transportu, zobaczyć o co należy uzupełnić w nich informacje. Część listów przewozowych ma przygotowane obowiązujące szablony, dzięki którym łatwo jest wypełnić dane, natomiast są też takie, nie posiadające wiodącego wzorca. Z czym w takim razie spotkamy się wysyłając przesyłki?

 1. Listy przewozowe CIM i SMGS
 2. List przewozowy AWB
 3. List przewozowy CMR
 4. Konosament (Bill of lading)

List przewozowy CIM i SMGS - listy dla transportu kolejowego

Te listy przewozowe stanowią dokument potwierdzający odbiór przesyłki przez przewoźnika w transporcie kolejowym międzynarodowym. Dzielą się one na dwa rodzaje, ze względu na położenie geograficzne. List przewozowy CIM obejmuje tereny Europy Zachodniej, natomiast list SMGS uznawany jest w przewozie kolejowym z oraz do krajów Europy Wschodniej, a także państw Dalekiego Wschodu (np. Chiny). List CIM sporządzany jest w 5 egzemplarzach, a SMGS w 6 kopiach. Z tymi listami związana jest również konieczność tłumaczenia ich na inne języki, poza językiem nadania. CIM powinien być napisany także w języku francuskim, włoskim lub niemieckim. Z kolei SMGS w języku rosyjskim lub chińskim. O zasadach wystawiania listu przewozowego CIM dowiemy się z konwencji COTIF, natomiast w przypadku SMSG, reguluje go umowa SMGS 1951.

List przewozowy AWB - list dla transportu lotniczego

List przewozowy AWB dotyczy potwierdzenia zawarcia umowy oraz przyjęcia przesyłki do transportu przez wybranego przewoźnika lotniczego. Jest on zobowiązaniem do dostarczenia przesyłki odbiorcy, umieszczonemu na liście. AWB sporządany jest w 3 egzemplarzach, które wymagają kopii, a musimy napisać go w języku angielskim. Każdy egzemplarz odróżnia inny kolor. Wersja w kolorze zielonym jest dla przewoźnika, różowa dla odbiorcy, a niebieska dla nadawcy. Ważną informacją jest 11 cyfrowy numer z oznaczeniem firmy przewozowej. AWB dzieli się na dwa rodzaje: HAWB (House Air Waybill) oraz MAWB (Master Air Waybill). Pierwszy list wystawiany jest przez spedytora eksporterowi, natomiast ten drugi przez przewoźnika dla spedytora, który jednocześnie staje się tutaj nadawcą.

Konosament - list dla transportu morskiego

Konosament nie tylko zwykły list przewozowy, lecz również forma papieru wartościowego. Ten rodzaj listu wystawiany jest przez przewoźnika na życzenie nadawcy. Jeden egzemplarz konosamentu trafia w ręce odbiorcy, który dzięki jego posiadaniu może bez problemu odebrać przesyłkę, gdy dotrze do miejsca docelowego. Tak jak i poprzednie listy przewozowe, ma on też swoje rodzaje. Konosament można podzielić ze względu na rodzaj odbiorcy przesyłki oraz drogę transportu (zwykły oraz przeładunkowy).

Konosament pod kątem odbiorcy, dzieli się na:

 1. konosament imienny - spisany na konkretnego odbiorcę, a uprawnienia nadane na drodze cesji
 2. konosament na zlecenie - utworzony na zlecenie nadawcy, uprawnienia nadane przez indos
 3. konosament na okaziciela - wystawiony na odbiorcę dysponującym jego oryginałem, uprawnienia nadane poprzez fizyczne przekazanie dokumentu

Ostatnim rodzajem listu przewozowego jest list CMR, o którym dużo informacji można znaleźć w jednym z naszych blogowych wpisów. Polecamy do niego zaglądnąć i uzupełnić swoją wiedzę o ten jeden brakujący element!

skanowanie listu przewozowego

List przewozowy a firmy kurierskie - jak to wygląda u poszczególnych przewoźników?

Decydując się na wysyłkę paczek (zarówno przesyłek krajowych, jak i przesyłek międzynarodowych) musimy uwzględnić to, że będzie wymagana obecność listu przewozowego. Część firm kurierskich sama przygotowuje ten dokument i my nie musimy się tym zajmować, a część niestety nie. Jak więc wygląda sytuacja u najbardziej rozpoznawalnych przewoźników? Warto to przeanalizować!

 • List przewozowy DHL - w przypadku przewoźnika dhl list przewozowy musimy sami wydrukować. Nie ma możliwości, żeby kurier dostarczył go do nas w momencie odbierania przesyłki.
 • List przewozowy DPD - kurier DPD również nie wydrukuje za nas listu przewozowego i jesteśmy zdani tutaj na siebie.
 • List przewozowy GLS - kurier GLS dostarcza list przewozowy w przypadku części przesyłek zagranicznych (np. paczki do Niemiec). Dobrze się jednak upewnić o tym w momencie wybrania miejsca doręczenia przesyłki, czy na pewno ta opcja jest aktywna.
 • List przewozowy UPS - przewoźnik UPS nie dostarcza listu przewozowego. Należy to do nadawcy.
 • List przewozowy InPost Kurier - wydrukowanie listu przewozowego leży po stronie nadawcy paczki

Jak widać, większość firm kurierskich nie przejmuje na siebie obowiązku przekazania listu przewozowego i spoczywa to na naszych barkach. Jeśli nie wiesz jak się zabrać za sporządzenie takiego listu, zobacz poradnik jak drukować dokumenty przewozowe. Z nim wszystko stanie się jasne!

A jeśli chcesz nadawać paczki w niskich cenach, to ciężko nie wspomnieć o świetnej ofercie od AlleKurier! Dzięki nam wyślesz swoje przesyłki tanio i bezpiecznie do wielu różnych zakątków świata. Przesyłki do Anglii, a może paczki do USA? Ślij je śmiało! Zamów kuriera już dzisiaj i ciesz się z bezproblemowej wysyłki!

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto