Przylgi kurierskie - co to jest?

Przylgi kurierskie są dziś wszechobecne, a ich stosowanie zdecydowanie ułatwia i usprawnia działanie firm przewozowych, sklepów i magazynów. Przylgi kurierskie znane są pod wieloma nazwami. Określa się je niekiedy jako kangurki, czasem jako doklejki czy koperty kurierskie, a nawet opisowo i bardzo obrazowo – jako samoprzylepne kieszenie foliowe. Czym w istocie są przylgi kurierskie i jakie jest ich zastosowanie? Poniżej odpowiadamy, z czego mogą być wykonane przylgi kurierskie, jakie istnieją rodzaje przylg i czym się one mogą od siebie różnić.

Czym są przylgi kurierskie i do czego służą?

Przylgi kurierskie są w istocie szczególnym rodzajem samoprzylepnej kieszeni na dokumenty. Przylgi są przezroczyste i nakleja się na zewnętrzne powierzchnie paczek, pudełek, kopert itp. pakunków, aby w ich wnętrzu umieścić następnie dokumenty powiązane z zawartością oklejonej przylgą paczki. Przylgi kurierskie najczęściej są stosowane przez firmy przewozowe i spedycyjne w celu oznaczania przesyłek przypisanym im listem przewozowym. Przylgi kurierskie pozwalają szybko zidentyfikować przesyłki kurierskie i, jako że są transparentne, umożliwiają również skanowanie kodów umieszczonych na dokumencie skrytym w samoprzylepnej kieszeni.

Transparentne koperty tego rodzaju znajdują również zastosowanie w wielu innych branżach, zwłaszcza w magazynach i sklepach. Do przylgi kurierskiej można schować dowolny dokument, nie tylko list przewozowy, ale również fakturę, paragon, gwarancję, wykaz, książeczkę serwisową czy nawet drobne elementy montażowe, np. śrubki, a samoprzylepna koperta ma za zadanie chronić ów dokument lub przedmiot przed zagubieniem, zniszczeniem i negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, przede wszystkim przed wodą i wilgocią.

przylgi kurierskie

Przylgi kurierskie wytwarza się najczęściej z transparentnej, odpornej i mocnej folii, często z przezroczystego LDPE lub PE. Spotkać można także w sprzedaży papierowe przylgi kurierskie, które są stworzone z tzw. szklanego papieru pochodzącego z recyklingu, który zapewnia przezroczystość wierzchniej części kangurki. Jedna strona przylgi (doklejki) pokryta jest specjalnym silnym i wodoodpornym klejem, który pozwala na trwałe przymocowanie foliowej koperty do powierzchni przesyłki czy innego typu pakunku. Przylgi kurierskie są produkowane w różnych rozmiarach, aby mogły pomieścić różne typy i formaty dokumentów.

Na rynku dostępne są zarówno uniwersalne przylgi kurierskie, jak i foliowe koperty kurierskie wytwarzane przez konkretne firmy przewozowe dopasowane do rodzaju oferowanych przesyłek przylgi opatrzone logo bądź nazwą przewoźnika.

Przylgi kurierskie – rozmiary i rodzaje

Standardowe przylgi kurierskie mają podobne właściwości – są przezroczyste, bezbarwne, pozbawione nadruków i samoprzylepne. Tego typu klasyczne przylgi kurierskie różnią się między sobą zwykle jedynie rozmiarem (formatem), ewentualnie miejscem otwarcia kieszeni. Najczęściej stosowanymi w spedycji doklejkami są przylgi kurierskie C5 i C6. Kangurka na dokumenty typu C5 ma format zewnętrzny: 235 mm × 175 mm.

Przylgi kurierskie C6 są nieco mniejsze i ich wymiary zewnętrzne to: 175 mm × 132 mm. Inne popularne foliowe kangurki na dokumenty to: przylgi kurierskie DL (240 × 110 mm), C4 (325 × 230 mm) i C7 (123 × 110 mm). Przylgi kurierskie mogą być otwierane od strony krótszego lub dłuższego boku, co może mieć znaczenie dla wygodnego umieszczenia dokumentu w kieszeni.

W sprzedaży dostępne są również bardziej wyspecjalizowane samoprzylepne foliowe kieszenie, kangurki i doklejki kurierskie, np. specjalne przylgi kurierskie opatrzone napisem „list przewozowy” w kilku językach, przeznaczone do oznaczania przesyłek międzynarodowych, kolorowe koszulki na list przewozowy, np. czerwone, firmowe przylgi kurierskie opatrzone logo przewoźnika, przylgi z nadrukiem, np. napisem „faktura” oraz różnorodne przylgi tworzone na zamówienie, które dostosować można np. pod względem formatu, wyglądu czy barwy do konkretnych potrzeb sklepu lub magazynu.

Sprawdź także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki

Cennik przesyłek
Przesyłki zagraniczne
Firmy Kurierskie
Usługi
Punkty nadań
start Śledzenie Przesyłka Konto