Przylgi kurierskie - co to jest?


Przylgi kurierskie są dziś wszechobecne, a ich stosowanie zdecydowanie ułatwia i usprawnia działanie firm przewozowych, sklepów i magazynów. Przylgi kurierskie znane są pod wieloma nazwami. Określa się je niekiedy jako kangurki, czasem jako doklejki czy koperty kurierskie, a nawet opisowo i bardzo obrazowo – jako samoprzylepne kieszenie foliowe. Czym w istocie są przylgi kurierskie i jakie jest ich zastosowanie? Poniżej odpowiadamy, z czego mogą być wykonane przylgi kurierskie, jakie istnieją rodzaje przylg i czym się one mogą od siebie różnić.

Czym są przylgi kurierskie i do czego służą?

Przylgi kurierskie są w istocie szczególnym rodzajem samoprzylepnej kieszeni na dokumenty. Przylgi są przezroczyste i nakleja się na zewnętrzne powierzchnie paczek, pudełek, kopert itp. pakunków, aby w ich wnętrzu umieścić następnie dokumenty powiązane z zawartością oklejonej przylgą paczki. Przylgi kurierskie najczęściej są stosowane przez firmy przewozowe i spedycyjne w celu oznaczania przesyłek przypisanym im listem przewozowym. Przylgi kurierskie pozwalają szybko zidentyfikować przesyłki kurierskie i, jako że są transparentne, umożliwiają również skanowanie kodów umieszczonych na dokumencie skrytym w samoprzylepnej kieszeni.

Transparentne koperty tego rodzaju znajdują również zastosowanie w wielu innych branżach, zwłaszcza w magazynach i sklepach. Do przylgi kurierskiej można schować dowolny dokument, nie tylko list przewozowy, ale również fakturę, paragon, gwarancję, wykaz, książeczkę serwisową czy nawet drobne elementy montażowe, np. śrubki, a samoprzylepna koperta ma za zadanie chronić ów dokument lub przedmiot przed zagubieniem, zniszczeniem i negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, przede wszystkim przed wodą i wilgocią.

przylgi kurierskie

Przylgi kurierskie wytwarza się najczęściej z transparentnej, odpornej i mocnej folii, często z przezroczystego LDPE lub PE. Spotkać można także w sprzedaży papierowe przylgi kurierskie, które są stworzone z tzw. szklanego papieru pochodzącego z recyklingu, który zapewnia przezroczystość wierzchniej części kangurki. Jedna strona przylgi (doklejki) pokryta jest specjalnym silnym i wodoodpornym klejem, który pozwala na trwałe przymocowanie foliowej koperty do powierzchni przesyłki czy innego typu pakunku. Przylgi kurierskie są produkowane w różnych rozmiarach, aby mogły pomieścić różne typy i formaty dokumentów.

Na rynku dostępne są zarówno uniwersalne przylgi kurierskie, jak i foliowe koperty kurierskie wytwarzane przez konkretne firmy przewozowe dopasowane do rodzaju oferowanych przesyłek przylgi opatrzone logo bądź nazwą przewoźnika.

Przylgi kurierskie – rozmiary i rodzaje

Standardowe przylgi kurierskie mają podobne właściwości – są przezroczyste, bezbarwne, pozbawione nadruków i samoprzylepne. Tego typu klasyczne przylgi kurierskie różnią się między sobą zwykle jedynie rozmiarem (formatem), ewentualnie miejscem otwarcia kieszeni. Najczęściej stosowanymi w spedycji doklejkami są przylgi kurierskie C5 i C6. Kangurka na dokumenty typu C5 ma format zewnętrzny: 235 mm × 175 mm.

Przylgi kurierskie C6 są nieco mniejsze i ich wymiary zewnętrzne to: 175 mm × 132 mm. Inne popularne foliowe kangurki na dokumenty to: przylgi kurierskie DL (240 × 110 mm), C4 (325 × 230 mm) i C7 (123 × 110 mm). Przylgi kurierskie mogą być otwierane od strony krótszego lub dłuższego boku, co może mieć znaczenie dla wygodnego umieszczenia dokumentu w kieszeni.

W sprzedaży dostępne są również bardziej wyspecjalizowane samoprzylepne foliowe kieszenie, kangurki i doklejki kurierskie, np. specjalne przylgi kurierskie opatrzone napisem „list przewozowy” w kilku językach, przeznaczone do oznaczania przesyłek międzynarodowych, kolorowe koszulki na list przewozowy, np. czerwone, firmowe przylgi kurierskie opatrzone logo przewoźnika, przylgi z nadrukiem, np. napisem „faktura” oraz różnorodne przylgi tworzone na zamówienie, które dostosować można np. pod względem formatu, wyglądu czy barwy do konkretnych potrzeb sklepu lub magazynu.

info

Serwis Allekurier.pl używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.