Czym są i czym zajmują się firmy logistyczne?

Logistyka potrafi być bardzo skomplikowanym obszarem, w którym zachodzą złożone procesy logistyczne, dlatego dla wielu przedsiębiorców jest to spore wyzwanie. Aby rozwijać prężnie swoją działalność, wiele osób decyduje się na oddanie logistyki swojej firmy w doświadczone ręce. Firmy logistyczne zajmują się właśnie kompleksową logistyką – od przyjęcia towaru, aż po jego wysyłkę.

Co to są firmy logistyczne?

Na początku warto przybliżyć definicję firmy logistycznej – to przedsiębiorstwo, które oferuje usługi związane z przemieszczaniem się towarów od miejsca produkcji, aż do miejsca konsumpcji. Firma logistyczna, zwana również operatorem logistycznym, może zajmować się również produkcją, o ile posiada odpowiednie zaplecze. 

Firmy logistyczne dążą do obniżenia kosztów własnych, a tym samym kosztów klienta. Zapewniają usługi związane z dystrybucją towarów, ale również oferują usługi pokrewne, np. doradztwo prawne, usługi finansowe lub informatyczne.

Globalizacja oraz złożoność procesów logistycznych wymogła na firmach poszukiwania najlepszych, wydajnych rozwiązań, które pozwolą trafić do konsumentów niezależnie od ich miejsca zamieszkania. Firmy logistyczne mają niezbędne narzędzia oraz doświadczenie, aby ułatwić zaspokojenie popytu na dany produkt.

W jakim zakresie przebiega współpraca z firmą logistyczną?

Operatorzy logistyczni zwykle zajmują się współpracą w trzech głównych obszarach, oferując:

 • usługi transportowe,
 • usługi spedycyjne,
 • usługi logistyczne.

Logistyka może dotyczyć produktów lub usług. Najczęściej jednak związana jest z przepływem towarów. Firmy logistyczne planują i optymalizują procesy dotyczące przemieszczania się wyprodukowanych dóbr. Chodzi tutaj o przyjęcie towaru, magazynowanie go, kompletowanie zamówień klientów oraz realizację przewozów krajowych i zagranicznych.

Pracownicy biurowi w firmie logistycznej – gest współpracy i wsparcia w teamie

Operator logistyczny może zajmować się wszystkimi wymienionymi usługami w różnym stopniu, w zależności od potrzeb klienta – może również realizować tylko jedną usługę, np. transportową. W ten sposób działają firmy kurierskie.

Najważniejsze procesy obsługiwane przez firmy logistyczne

W przepływie towarów do klientów najważniejszymi zadaniami wydają się wszystkie procesy związane z realizacją zamówień. Niezależnie czy mowa o sklepie internetowym, czy obsłudze sieci handlowej – można wyróżnić następujące zadania:

 • systemowe przetwarzanie zamówienia klienta – zamówienie zazwyczaj pojawia się w systemie operacyjnym, gdzie dochodzi do jego procesowania.
 • Przyjmowanie na stan towaru, magazynowanie go, kontrolowanie stanów magazynowych, zarządzanie zapasami, przeprowadzanie inwentaryzacji.
 • Kompletowanie zamówień – fizycznie pakowanie zamówień klienta. Zamówienie powinno zostać zrealizowane w odpowiednim czasie oraz we właściwej ilości. Istotne znaczenie ma również dobór opakowania.
 • Wysyłka zamówienia do klienta – liczy się tutaj czas oraz koszt transportu. Doświadczenie w planowaniu tras oraz posiadanie różnorodnej floty samochodowej może wpłynąć na obniżenie kosztów dostaw do klientów.
 • Obieg opakowań – w niektórych branżach bardzo ważny jest obieg opakowań zwrotnych, np. palet, pojemników lub butelek.
 • Obsługa reklamacji – firmy logistyczne oferują również kompleksową obsługę zwrotów i reklamacji.
 • Obsługa celna, etykietowanie produktów importowych oraz dodatkowe uszlachetnianie zamówień (np. dekorowanie, metkowanie).
 • Usługi marketingowe – niektórzy operatorzy logistyczni dysponują zapleczem do robienia zdjęć towarom do gazetek, katalogów sprzedażowych lub na witryny internetowe.

Zalety korzystania z usług firmy logistycznej

W zakres obowiązków firmy logistycznej wchodzi nie tylko faktyczna usługa, czyli np. transport, ale również doradztwo lub usługi formalno-prawne. Doświadczony operator logistyczny ma dużą wiedzę oraz niezbędne narzędzia, które ułatwiają obsługę procesów logistycznych. Zaplecze logistyczne, takie jak: centra, magazyny, parkingi oraz flota samochodowa, a także niezbędne oprogramowanie, systemy magazynowe i aplikacje – to wszystko stanowi dodatkową wartość, na którą przeciętny przedsiębiorca nie może sobie pozwolić.

Firma logistyczna i jej infrastruktura – nowoczesny magazyn w parku logistycznym

Przedsiębiorca powierzający procesy logistyczne swojej firmy może skupić się na innych obszarach działalności, np. na marketingu. Dużym atutem jest możliwość skorzystania z innowacyjnych rozwiązań z zakresu logistyki, w które inwestują firmy logistyczne. Dużą rolę odgrywa tutaj automatyzacja, która docelowo zwiększa wydajność i obniża jednostkowy koszt produkcji.

Pośrednią korzyścią jest zadowolenie konsumenta, który otrzymuje swoje zamówienie na czas, ale też ma możliwość je zwrócić lub zareklamować.

Współpraca z operatorem logistycznym – wyzwania

Zalety współpracy z firmami logistycznymi są oczywiste, ale należy uczciwie powiedzieć również o wyzwaniach, jakie niesie za sobą oddanie logistyki w ręce operatora. Na pewno przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że ma mniejszą kontrolę nad procesami oraz mniejszy kontakt ze swoimi klientami i z dostawcami towarów. Drugim wyzwaniem może okazać się sama współpraca z firmą logistyczną, która zwłaszcza na samym początku może być skomplikowana.

Usługi transportowe w firmie logistycznej

Transport jest niezwykle ważną usługą we współczesnej logistyce. Przedsiębiorcy mogą sprzedawać swoje towary niezależnie od miejsca ich produkcji. Firmy logistyczne mogą oferować kompleksową obsługę procesów logistycznych, ale niekiedy właściciele niewielkich sklepów internetowych korzystają jedynie z usługi transportowej.

AlleKurier ma ofertę właśnie dla takich osób. Możemy odebrać Twoje przesyłki i dostarczyć je pod wskazany adres, również za granicę. Gwarantujemy niskie, konkurencyjne ceny, terminowość oraz zadowolenie Twojego klienta, który otrzyma towar na czas. Współpracujemy z największymi przewoźnikami, w tym z operatorami logistycznymi. Nie musisz podpisywać z nami umowy, a współpraca odbywa się na przejrzystych zasadach. Przekonaj się już dziś, jak łatwo nadasz paczkę lub paletę. Możesz również zintegrować swój sklep z kurierem, aby obsługa Twoich klientów była jeszcze szybsza i wygodniejsza.

Zobacz także:

Sprawdź, gdzie jest Twoja przesyłka

Śledzenie przesyłki